HemaGel Banner

Epidemie obezity se netýká jen Ameriky: Jak velkou část světa ohrožuje a jak přispívá ke vzniku diabetu II. typu?

Epidemie obezity se netýká jen Ameriky: Jak velkou část světa ohrožuje a jak přispívá ke vzniku diabetu II. typu?
Zdroj: Pixabay

Obezita je velmi závažným celosvětovým problémem. Bohužel rovněž přispívá ke vzniku diabetu 2. typu, který činí až 95 % všech diagnostikovaných případů. Přečtěte si, proč je epidemie obezity na vzestupu a jaký podíl na to měla pandemie koronaviru.

Dodnes se v lékařské komunitě vede debata, zda je obezita skutečně nemocí či volbou člověka.

Pokud se řekne “obezita”, mnoho lidí napadnou Spojené státy. Také některé z nejznámějších fast foodů pochází právě odtud, vzpomeňme například McDonald’s, KFC nebo Burger King. Amerika byla odjakživa synonymem pro rychlé občerstvení, také proto, že je tu jedno z nejlevnějších. Loňské průzkumy promluvily jasně. Až 42 % Američanů je skutečně obézních a jedná se o jeden ze závažných problémů tohoto kontinentu. Jde o 30% nárůst oproti roku 1999. (Trust for America’s Health) 

Na epidemii obezity poukázala pandemie

Jako jeden z problémů vidí lékaři vnímání medicíny pacienty. Ti podle nich nedbají na prevenci, ale řeší až vzniklý problém. | zdroj: Pixabay

Často skloňovaným pojmem je tzv. epidemie obezity. V souvislosti s pandemií koronaviru bylo na tento celosvětový problém poukázáno ještě o to více. Důvodem je, že dle statistik až 50 % hospitalizovaných s těžším průběhem koronaviru bylo obézních. Vlivem doby je pohybu stále méně, lidé tráví svůj čas u počítačů a televizí. Dlouhodobá opatření a omezení pravidelný pohyb ještě více ztěžují. Boj s obezitou stojí svět přitom skoro tolik, jako boj s terorismem. Ročně se vyšplhá až ke dvěma bilionům korun.

Zdravý životní styl je toliko skloňovaný, že u mnoho lidí vyvolává představu suchých krekrů k snídani, syrového zelí k obědu a půstu večer. To je však holý nesmysl. Pravda ale bohužel je, že potravinářský sektor přímo stimuluje spotřebitele, aby si koupili levné a vysoce zpracované potraviny. Třetina populace na celém světě je však již obézní a na zdravou stravu nedbá.

V České republice trpí obezitou asi 20 % populace. A toto číslo neustále narůstá. Zdravý životní styl tu nemá mnoho fanoušků, ačkoliv se tento trend v posledních letech obrací k lepšímu. Významně k tomu přispěla i osvěta na sociálních sítích. Obezita přitom významně přispívá ke vzniku diabetu 2. typu. Uvádí se, že až 90 % obézních lidí tímto typem cukrovky trpí. To je také důvodem, proč je cukrovka v USA na velmi závažném vzestupu, což přináší některá až děsivá fakta.

Zajímavá fakta o diabeticích za velkou louží

  1. V USA má cukrovku asi 34 milionů lidí. 1 z 5 vůbec netuší, že takovým onemocněním trpí.
  2. Diabetes 2. typu tvoří až 95 % všech diagnostikovaných případů.
  3. Cukrovka je sedmou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech a devátou nejčastější příčinou na celém světě.
  4. Za posledních 20 let se počet lidí s diagnózou diabetu zdvojnásobil.
  5. Zdravotní náklady pro lidi s diabetem se v USA šplhají k 327 miliardám dolarů ročně. Je to dvakrát víc než u těch, kteří cukrovku nemají.
  6. Téměř 1 milion lidí ve Spojených státech je slepých kvůli diabetu.

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Pixabay

Zdroj: cdc.gov, healthhub.sg, eagri.cz

601

Diskuze k článku