Elvis Presley i Aretha Franklin dobyli svět i s diabetem. Čekalo je však několik překážek

Elvis Presley i Aretha Franklin dobyli svět i s diabetem. Čekalo je však několik překážek
Elvis Presley ve své hudbě skloubil černošský spirituál, blues a country Zdroj: Pixabay

Kdo by neznal osobnosti známých a zvučných jmen, jako je Aretha Franklin, Thomas Edison nebo třeba Elvis Presley... Málo se už však ví, že se ve svých životech potýkali s diabetem II. typu. Jejich světové úspěchy ale ukazují, že jakákoliv nemoc nemusí být při plnění snů rozhodně překážkou.

Nahlédněte společně s námi do života slavných diabetiků, a nejen těch ze světové hudební scény. Tušíte například, jak se jmenuje ředitel společnosti Harley-Davidson? A jak to bylo ve skutečnosti s vynálezem žárovky Thomase Edisona? Odpovědi se dozvíte coby nevidět!

Můj příběh: Díky cukrovce jsem našla svého biologického otce

Na cukrovku 2. typu mi přišla obvoďačka. Už nějakou dobu jsem se necítila úplně ve své kůži a ona při kontrole odhalila hodně cukru v krvi. I ...

Elvis Presley překonával rekordy

Jeden z nejznámějších zpěváků na celém světě, přezdívaný také jako král rock’n’rollu, to byl Elvis Presley. Ve svém životě bojoval podle některých zdrojů s diabetem II. typu, to ho ale v kariéře nezastavilo. Narodil se 8. ledna 1935. Je jednou z nejvýznamnějších postav americké kulturní scény. Během své kariéry překonal mnoho rekordů v prodeji desek či návštěvnosti koncertů.

Dodnes se jeho nahrávky prodávají, ačkoliv v 70. letech minulého století ho na chvíli převálcovala sláva Beatles. Nakonec ho na kolena srazil rozvod s milovanou Priscillou, která od něj odešla i s dcerou Lisou Marií. V úterý 16. srpna 1977 byl nalezen mrtev na podlaze koupelny ve svém domě. Mnozí věří, že se předávkoval drogami, oficiální verze se přikláněla k tomu, že příčinou smrti byl srdeční infarkt.

Aretha Franklin vyměnila kariéru za dítě

Aretha Franklin byla jednou z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby. V záři reflektorů se pohybovala více než padesát let. Narodila se 25. března 1942. Získala 18 cen Grammy a byla uvedena do rock and rollové síně slávy. Je nazývána královnou soulu a patří mezi nejznámější americké zpěvačky. Zpívat začala už ve čtrnácti letech, kdy vydala své první nahrávky.

Své kariéry musela zanechat ve chvíli, kdy se ještě jako teenager stala matkou. Při návratu ke zpěvu si prožila dokonce několik neúspěšných let. Její hvězdná kariéra započala ve chvíli, kdy podepsala smlouvu s Atlantic Records. Ve svém životě se potýkala s diabetem II. typu. Zemřela 16. srpna 2018 ve věku 76 let v americkém Detroitu.

Slavní spisovatelé, kteří se léčili s diabetem: Hemingway utápěl deprese v alkoholu

Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a ...

Thomas Alva Edison a žárovka? Pravda je složitější

Americký vynálezce, na jehož jméno je vedeno 2 332 patentů a další tisíce registrovaly jeho firmy, to byl Thomas Alva Edison. Považován je též za zakladatele dodnes vydávaného úspěšného časopisu Science. Narodil se 11. února 1847. Měl diabetes, přesný typ však není znám. Je označován za vynálezce elektrické žárovky, pravda je však trochu složitější.

Základní myšlenku týkající se využití elektřiny tímto způsobem vznesl o několik let dříve experimentátor a chemik Humphrey Davy. Dokázal, že když dráty protéká elektrický proud, jejich odpor způsobí zahřátí do bodu, kdy vydávají světlo.

Edisonovi je konkrétně připisováno vytvoření žárovky s uhlíkovým vláknem v roce 1879. Ovšem tuto myšlenku rozvíjel už 40 let před ním britský chemik jménem Warren de La Rue, který však narazil na problém. K dosažení jasu totiž používal vlákna z platiny.

To činilo jeho vynález velmi neekonomickým. V roce 1879 pak představil chemik Joseph Swan první světlo založené na uhlíku, ale používal příliš tlustá vlákna, což vedlo k rychlému vyhoření. Teprve Thomas Alva Edison vyřešil vědecké i komerční výzvy žárovky. Nutno však říct, že ji jen zdokonalil a následně si ji nechal patentovat. Zemřel 18. října 1931 v New Jersey.

I Johnny Cash má svou hvězdu na chodníku slávy

Americký zpěvák a skladatel, známý jako muž v černém, se narodil 26. února 1932. Proslavil se především díky country, ale nikdy se nebál ani ostatních žánrů. Známý byl i svým typickým pozdravem při koncertech, kdy vítal fanoušky skromným: “Hello, I am Johnny Cash.” (překlad: Ahoj, já jsem Johnny Cash).

Měl diabetes II. typu. Je držitelem mnoha ocenění, označován je za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků dvacátého století. V žebříčku časopisu Rolling Stone se umístil na 31. místě mezi stovkou dalších nejvýznamnějších umělců. V Hollywoodu má na chodníku svou hvězdu slávy. Mezi jeho nejvýznamnější písně patří Hey Porter, Big River nebo Cry, Cry, Cry. V roce 1978 koncertoval také v Praze, v tehdejší Sportovní hale v Holešovicích. Johnny Cash zemřel 12. září 2003.

Elvis Presley i Aretha Franklin dobyli svět i s diabetem. Čekalo je však několik překážek

Nahlédněte společně s námi do života slavných diabetiků, a nejen těch ze světové hudební scény. Tušíte například, jak se jmenuje ředitel ...

Bill Davidson je pravnukem zakladatele Harley-Davidson

Milovníkům motocyklů nebude neznámá americká firma Harley-Davidson, kterou založili William S. Harley, Arthur Davidson, Walter Davidson a William A. Davidson v roce 1903. Společnost byla založena v Milwaukee a je jedním ze dvou výrobců motocyklů, kteří přežili velkou hospodářskou krizi v roce 1929. I v Česku má tato společnost dlouholetou tradici, svou první pobočku u nás založili už v roce 1924. V Praze působí také jeden z nejstarších Harley-Davidson klubů na světě.

Bill Davidson je viceprezidentem Harley-Davidson. A také pravnukem zakladatele Williama A. Davidsona a synem Williama G. “Willie” Davidsona, který ve společnosti působí jako seniorní viceprezident. Na motocyklech jezdí od svých sedmi let a má to zkrátka v krvi. Ve své kariéře se zaměřil na posilování vztahů firmy s profesionálními jezdci. Má diabetes II. typu – stejně jako jeho otec. 

Zdroj: diabetesdaily.com, sciencefocus.com, britannica.com, wikipedia.org, wmyc.org

903

Diskuze k článku