Edukace s konverzační mapou: péče o nohy

Jedna z nejobávanějších a nejznámějších komplikací diabetu je amputace nohy. Na edukaci s konverzační mapou zaměřenou na péči o nohy se naučíte, jak amputaci předejít, jak se o nohy starat a na co si dávat pozor.

Edukace s konverzační mapou: péče o nohy

Na začátku edukace si podrobně proberete možnosti prevence. Mezi ně patří hlavně udržování uspokojivých hodnot glykemií a základy správné péče o nohy. Vysvětlíte si také pojmy syndrom diabetické nohy, poškození cév a nervů.

Příběhy o zapíchnutých hřebících jsou realitou

Každodenní kontrola nohou by měla být při diabetu samozřejmostí. Pokud nejste schopni důkladně prohlédnout svá chodidla, vezměte si na pomoc zrcátko nebo požádejte někoho blízkého. Důraz klaďte především na všechny změny na chodidlech – změny barvy, puchýře, zarůstající nehty. Příběhy o zapíchnutých hřebících nebo připínáčcích v chodidlech opravdu nejsou smyšlenou historkou, ale bohužel realitou, která se diabetikům s necitlivostí nohou může přihodit. Ale i drobné zm

 

ěny se mohou bez léčby proměnit ve velký problém.

Poraďte se s lékařem včas

Proto vždy včas vyhledejte lékaře, o  svých problémech mu povězte a nechte si poradit, jak dále postupovat. I beze změn na pokožce se však svým chodidlům věnujte. Častá je necitlivost nohou diabetiků, proto musíte volit vhodnou obuv a nikdy nechodit naboso. Pokud máte svá chodidla necitlivá, neucítíte poranění a bez kontroly na něj ani nepřijdete. Takovéto poranění se následně zanítí a může se dále zhoršovat. Jistě víte, že při diabetu je i horší schopnost našeho těla hojit rány. Proberete proto rizikové situace pro diabetiky a kdy můžete k poranění nohou přijít. Na edukaci s konverzačními mapami se také dozvíte, proč tyto problémy u diabetiků vznikají.

Jak o své nohy správně pečovat?

Základem správné péče o nohy je i pravidelná hygiena. Jak ji správně provádět a na co nezapomínat, to vše si důkladně proberete. Hlavními pravidly jsou každodenní mytí nohou, následované jejich důsledným osušením a prohlédnutím a případně namazání vhodnými přípravky, které nikdy neaplikujeme přímo mezi prsty. Celkově na prostor mezi prsty klademe velký důraz a vždy zkontrolujeme, že je toto místo řádně osušené.

Jak vybrat pohodlnou obuv?

V další části konverzační mapy se zaměříte na výběr vhodné obuvi a ponožek. Obuv by měla být pohodlná, nikde netlačit a především opatřena pevnou podrážkou. Nikdy nenosíme otevřenou obuv, ve které máme nechráněné části chodidla, především prsty. Ponožky musí být ze savého materiálu s volným lemem kolem kotníku, který nám nohu neškrtí. Přijde i zábavná část, ve které si vzájemně prohlédnete boty a posoudíte jejich vhodnost po právě vyslechnutých zásadách.

V poslední části konverzační mapy s edukátorem proberete, kdy zajít k lékaři, a dozvíte se více o tzv. podiatrických ambulancích, ve kterých vám bude poskytnuta specializovaná péče o vaše nohy. Jaká vyšetření vás zde čekají a proč se dělají? Na to vše najdete na skupinové edukaci odpovědi.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x