Edukace: Diagnostika a léčba Charcotovy nohy

Co může mít společného slavný pařížský profesor, považovaný za „otce“ světové neurologie, a pacient s diabetem? Možná více, než byste čekali. Slyšeli jste už o Charcotově noze?

Edukace: Diagnostika a léčba Charcotovy nohy

Je tomu téměř na měsíc přesně 194 let, kdy se ve Francii narodil Jean-Martin Charcot. Po vystudování medicíny věnoval pracovní život výzkumu v oblasti neurologie a psychiatrie. Na svojí slavné pařížské klinice Salpêtrière zkoumal např. ženy postižené „hysterií“. Zasloužil se také o popisy řady neurologických onemocnění, která nebyla do té doby nijak jasně definována. Právě od jeho jména se odvíjí naše dnešní téma, a sice Charcotova neuroosteoarthropatie.

Proč tak komplikovaný název?

noha, foot

Ano, název v plné formě zní komplikovaně. Jestli si místo něj zapamatujete jednoduše a prostě  „Charcotova noha“, máme napůl vyhráno. Proč? Protože diabetes a Charcotova noha jsou dvojka, která se leckdy ráda druží dohromady, a tak by měl mít každý diabetik alespoň základní povědomí o tom, že cosi takového existuje. Pokud dlouhý název onemocnění rozložíme, ozřejmí se nám jeho podstata. Neuro – nervy, osteo – kosti, arthro – klouby. Tedy patologie, postihující všechny tyto systémy zároveň a nejčastěji se projevující právě v oblasti nohy, hlezenního kloubu. Ona to vlastně není jenom dvojka diabetu a Charcotovy nohy. Třetí neoddělitelnou část „party“ tvoří neuropatie. A o té už víte vše podstatné z předchozích dvou dílů našeho DIAstylového seriálu.

Co se děje uvnitř Charcotovy nohy

Jak senzorickomotorická, tak autonomní neuropatie postupně zhoršuje a oslabuje správnou funkci nervů (nejen) dolních končetin. Kromě snížené citlivosti kůže se dějí změny i „uvnitř“ nohy. Na podkladě neuropatie se mění metabolismus kostí v noze. Důsledek je nepříznivý – kost se začne odbourávat rychleji, než se stihne vytvářet nová, čímž se stává méně pevnou. Diabetik s neuropatií cítí bolest  jen omezeně nebo vůbec. Schází mu tedy velmi důležitý varovný signál, který v běžných situacích vjem bolesti aktivuje v lidském mozku. Proto i takto změněnou a nepevnou kost zatěžuje pořád naplno, neomezuje nijak chůzi ani zátěž na nohu. V kosti se postupně tvoří drobné mikrozlomeniny a nežádoucí posuny kloubů (odborně subluxace až luxace). V první, akutní fázi tohoto onemocnění, bývá noha a kotník více či méně oteklé, aniž by předcházel úraz nohy. Charcotova noha je více prokrvená, proto může být jak teplejší na dotek, tak s růžovější až červenější barvou kůže právě v důsledku intenzivnějšího prokrvení.

Co s tím? Odlehčit!

Zcela nejzásadnější je nohu co nejdříve a co nejvíce tzv. „odlehčit“, jednoduše řečeno tedy omezit v akutní fázi chůzi, co nejvíce to jde. Pochopitelně také co nejdříve navštívit lékaře. Ale už k němu je dobré se vypravit s 2 berlemi, každé omezení váhy těla při došlapu na nohu má velký význam. Ptáte se proč? Čím více diabetik s Charcotovou nohou končetinu odlehčí, tím menší nevědomou škodu na ní napáchá, způsobí si méně nevratných změn na kostech a kloubech. V opačném případě se totiž anatomická stavba nohy postupně pod vlivem zátěže mění a noha se začíná deformovat, kotník propadat směrem dolů, chodidlo zplošťovat. V pokročilém stádiu může mít noha až tvar jakési kolébky a nejvíce vyklenutá část chodidla je pak velmi snadno náchylná ke vzniku otlaku, případně až otevřené rány. V této fázi je proces hojení velmi náročný a zdlouhavý, zatímco pokud se pacient dostane do podiatrické ambulance v časném stádiu „akutního Charcota“, je velká šance na postupnou úspěšnou stabilizaci nohy bez výsledných trvalých deformací.

S otokem za lékařem

Diagnóza Charcotovy nohy nepatří mezi tak časté a zároveň snadno rozpoznatelné, jako např. angína nebo žlučníkový záchvat. Ani řada zdravotníků mimo obor diabetologie se s touto nemocí nesetkává příliš často. O to větší výhodou je, pokud samotný diabetik bude vědět, že tato diagnóza existuje, a v případě nejasného otoku nohy a kotníku rovnou sám omezí chůzi a co nejdříve navštíví lékaře. Ten samozřejmě při vyšetření zhodnotí i další možné příčiny otoku nohy a podle toho zvolí příslušná léčebná doporučení. V případě potvrzení Charcotovy nohy mezi ně patří kromě již zmíněného odlehčení zátěže na nohu zpevnění nohy pružným obinadlem a použití speciální končetinové ortézy, doporučení přípravků s vápníkem a vitaminem D na zpevnění kosti, případně pak další individuální doporučení.

Autor: As. MUDr. Jarmila Jirkovská, foto: Shutterstock

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x