E-recepty: krize nenastala, zdržení ano

Praktičtí lékaři zhodnotili fungování e-receptů necelý m: zdržení až hodinu denně, padání systému, nedoručené přístupové údaje, stížnosti na problémy při výdeji léků v lékárnách...

E-recepty: krize nenastala, zdržení ano

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jím avizovanému pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni e-recept vystavit, nenastala krize. Pacienti se ke svým lékům dostali. Nedostatky systému ale trvají i nadále – odezva z centrálního uložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta, lidé si stěžují na problémy při výdejích v lékárnách“ říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL), MUDr. Petr Šonka.

 

Pacienti musí do ambulance dvakrát

Problémy s e-recepty řeší například endoskopické centrum v Kolíně. Pacienti, kteří se chystají na zákrok, dříve dostávali od sestry na recepci recept na projímadlo. Od té doby, co je povinný e-recept, musí pacienti do ambulance dvakrát – jednou pro recept a jednou na endoskopii. Ambulance je proto v současnosti přetížená a doba přijetí k zákroku se výrazně prodlužuje. Endoskopické centrum to tedy muselo vyřešit tím, že oslovilo praktické lékaře v kraji, aby pacienta vybavili e-receptem na projímadlo sami.

V čekárně si posedíte déle

Podle průzkumu, který SPL provedlo mezi svými členy, více než polovina lékařů zaznamenala při výdeji e-receptu nějaký problém. Z oslovených 500 lékařů prodloužil e-recept ordinační dobu přesně 75 % z nich. Více než 24 % lékařů strávilo s pacientem kvůli jednomu e-receptu až o 3 minuty déle. Více než 50 % pacientů si svým ošetřujícím lékařům stěžovalo na problém při vydávání e-receptu v lékárnách.

Bude “rok bez sankcí” na vyladění systému stačit?

Tisícům lékařů stále nedorazil certifikát ze SÚKL, i když o něj požádali včas, a recepty tedy zatím předepisují jen papírově. Celkem 7 000 lékařů na přidělení certifikátu čeká. „Pokud projde zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat, je to vstřícný krok. Neřeší ale slabiny systému, mezi které patří zejména uživatelsky nepřátelské prostředí, chybějící lékový záznam, pomalá odezva z centrálního úložiště či nesrozumitelné pokyny přicházející z centrálního úložiště v situaci, kdy se nedaří e-recept vystavit,“ vysvětluje Šonka.

Aplikace pro pacienty

Pacienti si mohou vyhledat a zobrazit předepsané elektronické recepty (eRecepty) s pomocí webové nebo mobilní aplikace. Pro jejich používání je však nutné zajistit si souhlas s poskytováním referenčních údajů na Czech POINTu, tedy osobně navštívit Kontaktní místa veřejné správy, nebo pro vlastníky datových schránek na Portálu veřejné správy vyplnit příslušný formulář. Vstup do webové aplikace pak najdete na adrese pacient.erecept.sukl.cz. Videonávod pro práci s aplikací si můžete prohlédnout zde.

 

Mobilní aplikace eRecept pro pacienta je alternativou k webové aplikaci a má obdobnou funkčnost. Pro její používání je však nutné mít funkční webovou aplikaci pacienta a provést v ní potřebná nastavení pro mobilní aplikaci. Aplikace je dostupná ke stažení z Google Play a Apple AppStore. Videonávod pro práci s aplikací najdete zde.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x