Exotické plody „camu camu“ mají příznivý vliv na náš organismus
Dřívější teorie o tom, že malé množství alkoholu neškodí, byly posledními výzkumy vyvráceny
Zdroj: Pixabay
Nemoci srdce patří mezi nejčastější zdravotní komplikace. Jejich důležitou prevencí je i správný životní styl. A mezi velmi časté rizikové faktory při jejich vzniku patří i větší konzumace alkoholu, cigaret či kávy. Jak tyto neřesti ovlivňují zdraví našeho srdce?
Mezi nejčastější rady lékařů ke zdravému životnímu stylu patří i omezení alkoholu a cigaret. Nebezpečné jsou především cigarety, a to i v malém množství. Kouření má negativní vliv na zdraví (nejen) srdce a kardiovaskulárního systému. Cigaretový kouř totiž obsahuje chemikálie způsobující řadu problémů, které mohou vést k vývoji srdečních a cévních onemocnění.
Neexistuje žádné bezpečné množství cigaret
„Kouření způsobuje aterosklerózu, zvyšuje krevní tlak, má negativní působení na metabolismus a další nepříznivé vlivy. Proto je zásadním rizikem vedoucím ke vzniku srdečních chorob, jako je infarkt myokardu a mrtvice. Přitom neexistuje žádné bezpečné množství cigaret – i jedna cigareta denně podstatně zvyšuje riziko. Kuřák má v každé situaci minimálně dvojnásobné riziko infarktu či mozkové mrtvice než nekuřák,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík.
Důležité je vědět, že pokud přestanete kouřit, tak se vám riziko infarktu výrazně sníží. Během jednoho roku cigaretové abstinence se riziko srdečních příhod snižuje o polovinu v porovnání s kuřáky.
Cukrovka a premenstruační syndrom: Dostaňte pod kontrolu výkyvy nálad i glykémie
Hormony, které souvisí s menstruačním cyklem u žen v plodném věku, mají vliv na hladinu krevního cukru. Premenstruační syndrom (PMS) je porucha ...
I malé množství alkoholu může být nezdravé
Další velmi častou zdravotní „neřestí“ pro naše srdce je i konzumace alkoholu. Dřívější teorie, že malé množství alkoholu srdci a cévám mohou prospívat, byly posledními výzkumy vyvráceny. Dnes víme, že i z hlediska cévního zdraví je nejlepší nekonzumovat alkohol vůbec. Není přitom rozdíl v typu alkoholických nápojů. Dříve často zmiňované pozitivní efekty konzumace (červeného) vína na oběhovou soustavu nesouvisejí s vlastnostmi alkoholického nápoje, ale spíše s dalšími charakteristikami životního stylu, které se liší u konzumentů různých typů alkoholických nápojů.
Neplatí to na 100 %. Každopádně ti, kteří preferují pivo, mají obecně méně zdravé stravování, častěji kouří, mají menší pohybovou aktivitu ve srovnání s konzumenty vína. Jaké je tedy dnešní doporučení stran konzumace alkoholu z hlediska kardiovaskulárního rizika? Nejlepší je úplná abstinence. Ale zcela zdravý muž si může dovolit konzumaci do 20 g čistého alkoholu za den, u žen je pak limit poloviční.
Všichni máme druhý mozek, který se nachází ve střevech: Ovlivňuje naši náladu i to, jak se cítíme
„Tito lidé se vyhýbají, velmi často pod vlivem ne vždy pravdivých informací, konzumaci všech mléčných výrobků. Mnozí z nich ale dobře tolerují ...
Káva a zdravé srdce: Jde to dohromady?
Káva je jedním z nejpopulárnějších nápojů na světě. A bez ranní kávy mnoho lidí není „schopno“ fungovat. Často ale slyšíme, že káva je špatná pro lidi s vysokým krevním tlakem. Jak tomu tedy je?
„Co se týká konzumace kávy, tak se ukázalo, že její působení na krevní tlak a cholesterol je velmi individuální. Někteří lidé mohou být citlivější na obsažený kofein a mohou mít vyšší krevní tlak po její konzumaci, mít zvýšený srdeční tep nebo problémy večer usnout,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík.
Obecně ale studie ukazují, že u zdravých dospělých jedinců má pití kávy minimální dopad na hladinu krevního tlaku. Káva může naopak (krátkodobě) povzbudit srdeční činnost a zlepšit paměť, soustředění či sportovní výkon.
Výzkumy také naznačují, že pití filtrované kávy může mít menší vliv na krevní tlak a cholesterol než konzumace kávy připravené jinými způsoby, jako je například oblíbený turek.
- Během jednoho roku cigaretové abstinence se riziko srdečních příhod snižuje o polovinu v porovnání s kuřáky.
- Co se týká konzumace kávy, ukázalo se, že její působení na krevní tlak a cholesterol je velmi individuální.
- Výzkumy také naznačují, že pití filtrované kávy může mít menší vliv na krevní tlak a cholesterol než konzumace kávy připravené jinými způsoby, jako je například turecká káva.
Zdroj: srdcevhlave.cz
5337