Draslík

Naše srdce se bez něj neobejde. Správná hladina draslíku v krvi je pro tělo velmi důležitá. Jeho nedostatek, ale i nadbytek bývá nebezpečný. V extrémních případech může vést k ochrnutí svalů či náhlé srdeční zástavě.

Draslík

Draslík je hlavní minerál lidského těla, ale také nejrozšířenější prvek zemské kůry. Hojně je obsažen v mořské vodě. V periodické tabulce jej najdeme pod značkou K (Kalium) ve skupině alkalických kovů.

Zapeklité sloučeniny

V přírodě se draslík velmi často nachází ve společnosti sodíku a jejich sloučeniny není snadné od sebe odlišit. Není proto divu, že ač byly sloučeniny obou prvků známy už ve starověku, izolovat je se podařilo až o mnoho let později. Oddělit od sebe sodu a potaš se poprvé povedlo učencům v roce 1702, ale až v roce 1758 odlišili od sebe oba kovy, sodík a draslík, na základě plamenových zkoušek. Ještě dalších padesát let pak trvalo, než se poprvé podařilo připravit kovový draslík.

Zdravý jídelníček postačí

Běžný, zdravě vyvážený jídelníček obsahuje dostatek draslíku potřebného pro fungování našeho těla. Doporučená denní dávka draslíku je 2–4 gramy pro dospělé a asi o 1 gram méně pro děti. Příjem draslíku v potravinových doplňcích proto nebývá nutný. Mírný nedostatek draslíku může nastat při nadměrném pití černé kávy nebo alkoholu. Objevuje se také u diabetiků. Závažnějšímu nedostatku draslíku, který může vyvolat léčba některými léky (projímadla, diuretika, kortikosteroidy), se budeme věnovat dále.

Udržuje srdce v rytmu

V lidském těle závisí na draslíku řada životně důležitých procesů. Podílí se, podobně jako sodík, na přenosu nervových vzruchů v organizmu a společně s ním zajišťuje v našem těle správné hospodaření s vodou. Odpovídá za stahy (kontrakce) svalů a udržování správného srdečního rytmu. Je tedy nepostradatelný pro správnou činnost našeho srdce. Hraje důležitou roli při vytváření zásob cukrů a jejich přeměnu na energii a podílí se na stabilitě vnitřního prostředí. Optimální poměr mezi draslíkem a sodíkem v těle je nezbytný pro zachování správné funkce celého organismu. Většina draslíku, konkrétně 98%, se v našem těle skrývá uvnitř buněk. Mimo buňky, v krevní plazmě je jeho koncentrace velmi malá.

Souvisí s krevním tlakem

Většina provedených studií dokázala, že při omezení příjmu soli (NaCl) dojde ke snížení krevního tlaku. Tato metoda měla nejvyšší účinnost u lidí s vysokým krevním tlakem, obezitou a ve vyšším věku. Vliv snížení příjmu soli na organizmus je však u jednotlivců velmi odlišný a nemusí se vždy projevit příznivě, především u osob s normálním tlakem. Snížení krevního tlaku je však vázáno také na zvýšený příjem draslíku, což může být způsobeno tím, že draslík má schopnost zvýšit vylučování sodíku z těla. Navíc má příznivé účinky na celý cévní systém.

Kdy draslík doplnit?

Nedostatek (hypokalémie), ale i nadbytek (hyperkalémie) draslíku v krvi je nebezpečný. Jeho hladinu proto přísně regulují naše ledviny. Větší odchylka koncentrace draslíku v krvi od optimálních hodnot může vážně ohrozit zdraví. Poruchy srdečního rytmu v důsledku zvýšené nebo snížené hladiny draslíku nejsou bohužel nijak vzácné. Při nedostatku draslíku na sobě můžeme pozorovat množství netypických příznaků. Objevují se bolesti hlavy, ospalost, slabost nebo svalové křeče, případně nepravidelný srdeční rytmus. Ke zvýšeným ztrátám tekutin a minerálů, zejména draslíku, dochází například při průjmech, užíváním diuretik (látek zvyšujících produkci moči), ale také pocením. Součástí léčby každého průjmu proto musí být jejich doplňování. Zatímco o tekutiny se tělo často přihlásí samo pocitem žízně, na příjem minerálů musíme myslet sami. Vhodné jsou nejrůznější minerální vody a iontové nápoje. Vytrvalostní sportovci mívají o široké nabídce iontových nápojů dobrý přehled. Jednou z příčin svalových křečí během dlouhotrvajících závodů bývá právě snížená hladina draslíku v krvi.

Vyšší hladina je nebezpečná

Zvýšená hladina draslíku v krvi (hyperkalémie) je potenciálně život ohrožující porucha. Může vyvolat závažné srdeční arytmie až náhlou zástavu srdce. Zrádné je, že příznaky hyperkalémie jsou mírné a nenápadné, leckdy mohou i chybět. K odhalení tak dojde až laboratorním nálezem. Nejčastěji se objevují svalové obtíže, slabost, únava, brnění kolem úst, trnutí jazyka, obrny nebo bušení srdce. Někdy se objevuje i zvracení s průjmy. Vznikem hyperkalémie jsou ohroženi hlavně pacienti léčící se s nedostatečností ledvin. Zvláště pak ti, kteří využívají pomoc tzv. umělé ledviny. Pokud dojde k hyperkalémii, je nutné vždy provést opatření vedoucí k úpravě hladiny draslíku v krvi, i v případech, kdy poruchy rytmu srdce prozatím nebyly zjištěny. Vzhledem k tomu, že příčiny uvedených obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře.

Víte, že…

…draslík je běžně přítomný ve většině potravin? Zvláště významný zdroj představuje ovoce a zelenina, zvláště sušené plody, banány, brambory, kompoty, ale i kvalitní pomerančový džus. Vyšší obsah draslíku najdete také v libovém mase, luštěninách a mléce.

Obsah draslíku v potravinách

Mgr. Vít Černý

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x