Dostanu příspěvky, když přecházím k jiné pojišťovně?

Do konce března máte možnost podat přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně. Víte ale, jak je v tomto případě s možností získat příspěvky zdravotních pojišťoven? Za VZP nám situaci vysvětlil tiskový mluvčí, Vlastimil Sršeň.

Dostanu příspěvky, když přecházím k jiné pojišťovně?

Jestliže se přehlásíte k VZP v termínu od 1. 1. do 31. 3. 2020, stanete se našimi pojištěnci dnem 1. 7. 2020. Hned poté, resp. klidně už ten den můžete samozřejmě čerpat příspěvky z našeho
fondu prevence jako kterýkoli jiný klient, a to v plné výši, jak je u daného příspěvku stanovena.

Platí i doklady tři měsíce zpátky

Splnění podmínek pro vyplacení jednotlivých příspěvků z fondu prevence je posuzováno k datu podání žádosti. To, kde byl náš nový klient pojištěn v době, kdy si zaplatil příslušnou aktivitu, službu nebo zboží, ale není podstatné. Obecně jsou příspěvky určeny pro pojištěnce VZP, kteří nedluží pojistné včetně penále a příslušenství na zdravotním pojištění a nejsou vyňati ze systému veřejného zdravotního pojištění (nemají žlutý průkaz vydávaný osobám, u nichž je VZP jen výpomocnou pojišťovnou). Konkrétní další podmínky jsou pak stanoveny u jednotlivých příspěvků. Potřebné informace najdete na stránkách www.vzp.cz/vyhody.

K žádostem o jednotlivé příspěvky z fondu prevence, které budete počínaje červencem podávat, můžete uplatnit platební doklady, které nebudou v den podání žádosti o příspěvek starší než 3 měsíce od data vystavení. To platí jak u příspěvků v kategorii Děti, tak i v kategorii Dospělí. Starší než zmíněné 3 měsíce mohou být jen platební doklady uplatněné v programu pro těhotné ženy a maminky, pro nedonošené novorozence a pro dárce krve, kde je možno předložit platební doklady vystavené od 1. 10. 2019.

Ani u diety o příspěvky nepřjidete

Specifické podmínky a termíny mají programy Bezlepková dieta a Nízkobílkovinná dieta, určené dětem a studentům s diagnostikovanou celiakií, resp. s některou ze závažných vrozených metabolických poruch. Zde musí být platební doklady pro příspěvek za první pololetí vystaveny od 1. 1. do 30. 6. 2020 a žádost se podává od 1. 7. do 31. 8. 2020. I tyto příspěvky tedy naši noví klienti bez problémů stihnou. Žádosti za druhé pololetí se pak podávají až v prosinci, na doklady vystavené od 1. 7.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x