Dominika Býmová: Dietu jsem dostala příkazem

Dominika Býmová: Dietu jsem dostala příkazem

Pro herce není snadné hlídat si bezlepkovou nebo jinou dietu, když natáčí v terénu a je závislý na filmařském cateringu. České produkce mají ještě rezervy. I to nám před prozradila herečka Dominika Býmová.

Proč musíte držet bezlepkovou dietu? Kvůli celiakii, alergii na lepek, nebo je příčina jiná?

Bezlepkovou dietu jsem dostala příkazem po vyšetření u gastroenterologa před šesti lety, kdy jsem v sobě následkem většího stresu probudila toto autoimunitní onemocnění. Dlouho jsme bádali, co je příčina mých velkých zažívacích problémů… a příčinou byla celiakie.

Jak dlouho dietu musíte držet a kdy to začalo?

Stres je jak známo spouštěč mnoha onemocnění a stejně tak to bylo také u mě. Bohužel jsem velká citlivka a jakékoliv trápení se mi ihned odrazí na zažívání.

Jak náročné bylo zvyknout si?

Ze začátku to trošku náročné bylo. Není to tak dlouho, co se nabídka bezlepkových potravin u nás konečně trošku rozšířila, ale ze začátku jsem byla nešťastná
a nevěděla pořádně, co jíst. Naštěstí mi teta vozila z Německa, kde byla nabídka velmi pestrá, velké balíky všemožných bezlepkových „dobrot“.

Způsobilo vám to někdy potíže v každodenním životě?

V době, kdy mi celiakii oznámili, málokdo toto onemocnění znal. Bylo složité vysvětlovat v restauraci absenci mouky v jídlech a nedej bože dožadovat se bezlepkového
pečiva či těstovin.

To musely být nepříjemné situace. A komplikuje vám odlišná životospráva práci?

Nyní již ne, nabídka potravin je u nás už pestrá. A pokud vím, že budu celý den „na place“, kde je jen malý catering, beru si s sebou svůj bezlepkový arzenál.

Jsou při natáčení v terénu lidé z cateringu zvyklí na to, že na vaše omezení musí myslet?

U české produkce ještě není tento servis na takové úrovni. Ale máme potenciál.

Je vás s podobným omezením „na place“ víc?

Bohužel jsem často slyšela, že bezlepková dieta je dieta celebrit, které jen chtějí svůj rozmar nějak zamaskovat. U mé babičky trvalo dlouho, než pochopila, že to není jen
nějaký módní výstřelek. Avšak osobně žádnou kolegyni trpící jiným dietním omezením neznám.

DIAstyl čtou především diabetici. Znáte nějakého ve svém okolí?

U diabetu jsou komplikace daleko závažnější než u celiakie a všichni lidé bojující s tímto onemocněním mají můj respekt. Ve svém okolí však nikoho s diabetem nemám.

A tušíte, jaká omezení cukrovka přináší? Ptám se proto, že mě zajímá, jak dobře jsou nediabetici informováni.

Ano, seznámila jsem se s tímto onemocněním již během mého studia na zdravotní škole.

Studovala jste „zdrávku“? A už jste si ve filmu nebo seriálu střihla roli sestřičky?

Studovala. Po škole však u mě zvítězilo herectví a tak jsem se zdravotní sestřičkou nikdy nestala. Jedině během natáčení Sanitky 2, jsem si zase oblékla zpět sesterské šaty.

„Bezlepkáři“ si nejčastěji stěžují na problém s vhodným pečivem. To všude nemají a ne vždy jsou schopni zajistit ho i na hotelu. Máte podobné zkušenosti?

Myslím si, že se dostupnost a kvalita bezlepkových potravin velmi zlepšuje. Už si nemusím odpírat ani těstoviny, ani pizzu. Tu opravdu miluji. Vzpomínám si, jak mně
taťka po dvou letech nepřetržité chuti na toto italské geniální jídlo přinesl ze supermarketu mraženou bezlepkovou pohankovou pizzu. Vychutnávala jsem si ji hodně pomalu.

Jak to máte se životosprávou, kromě toho, že si musíte hlídat jídelníček?

Já jsem ke všemu ještě vegetariánem a vyhýbám se kravskému mléku. Můj jídelníček je díky tomu opravdu zábavný. Má rodina mě však ve všem podporuje a já se cítím
opravdu dobře.

Seriál, divadlo… jste dost v poklusu. Říká vám něco ležení na gauči u televize?

Říká, samozřejmě. Ráda se podívám na dobrý film. Avšak to nevydržím moc dlouho a hlavně najít si ten čas k odpočinku, je někdy opravdu těžké.

Co vám říká sport?

Zalíbení jsem si našla ve cvičení jógy. Pomáhá mi v koncentraci a zklidnění mé občas roztěkané mysli.

Seriál i divadlo jsme zmínili, ale moderovala jste také pořad Prima hodinka. Je moderování vaší další profesí, nebo jste si jen tak odskočila od hraní?

Moderování je pro mě takové malé zpestření herecké profese, ale rozhodně se nepovažuji za moderátora. Je to těžká disciplína, já se raději skrývám za svou hereckou postavu.

Na náš rozhovor jsem chvíli čekal, protože jste byla na dovolené. Už jste zase v plném pracovním nasazení?

Chvíli jsem se samozřejmě rozkoukávala, ale už zase pracuji. Aktuální natáčím seriál v produkci České televize a jako postava boggerky Jitky Hlavánkové natáčím recepty pro cukrárnu v Ohnivém kuřeti. V Divadle na zábradlí hrajeme krásnou muzikálovou pohádku Princové jsou na draka a od října 2017 hraji bláznivou jeptišku v muzikálu Sestra akci Hudebního divadla Karlín. Píšu také blog Fashion days by Dominika. Každou chvíli něco nového přibude a něco zase skončí, učím se moc na věci nespoléhat a počítat s projektem, až když už opravdu stojím „na place“ či na jevišti. Častokrát se totiž na něco těším, to pak nevyjde. A mě to pak jen mrzí.

Není jen bloggerka Jitka

Ač je televizní rodačka z Opavy známá především jako bloggerka Jitka z Přístavu, není před kamerou žádný nováček. Jako prodavačka Kateřina se objevila ve filmu Křídla Vánoc, Sandra Hradecká v Ordinaci v růžové zahradě nebo coby policistka v komedii Cizinec a krásná paní a v dalších rolích. Hostuje hned v několika divadlech.

729

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku