Domácí cvičení pro diabetiky v době karantény

V reakci na rychlé šíření nového koronaviru vlády mnoha zemí omezily pohyb občanů na nejnutnější minimum. Veřejné sportoviště, fitness centra, bazény a tělocvičny byly uzavřeny. Pravidelná fyzická aktivita, je však pro správnou kompenzaci diabetu nezbytná. Mezinárodní diabetická asociace (IDF) proto přichází s následujícími radami:

Domácí cvičení pro diabetiky v době karantény

Fyzická aktivita je nejen nedílnou součástí léčby cukrovky, ale také vítaným rozptýlením v “domácím vězení”, které v současné době prožívá mnoho lidí na celém světě. Následující sportovní aktivity doporučuje Italská národní asociace sportovců s diabetem (ANIAD). Intenzita každé této aktivity je srovnatelná s hodinovou rychlou chůzí a odpovídá energetickému výdeji cca 150–200 Kcal.

1. Chůze na běžeckém pásu

Hodinovou svižnou chůzi na pohyblivém pásu (není třeba běhat) můžete zvládnout najednou, nebo si ji rozdělit na tři dvacetiminutové bloky. Pokud je to možné, přizpůsobte sklon pásu své fyzické zdatnosti a nasimulujte si chůzi do kopce.

2. Jízda na rotopedu

Dopřejte si dvě patnáctiminutové jízdy, střídejte při nich zátěž (intenzitu), pokud to vaše kolo umožňuje.

3. Posilování s vlastní vahou

Můžete cvičit klasické kliky, dřepy, sedy lehy a další cviky bez nářadí. Pomáhají udržovat svaly v kondici a při správné zátěži mohou mít vynikající výsledky.

4. Cvičení pro zvýšení pohyblivosti

Na YouTube lze najít mnoho vedených lekcí jógy, pilates či protahovacích cvičení. Vyzkoušejte je. Jeden z příkladů je zde.


Další způsoby, jak trénovat doma

  • Projděte se po schodech nahoru a dolů. Překonejte ideálně šest podlaží. Toto cvičení se nedoporučuje u diabetiků 2. typu, kteří pravidelně necvičí.
  • Skákejte přes švihadlo.
  • Použijte malé závaží a udělejte si z bytu fitness studio. Můžete použít nejen činky, ale také lahve naplněné vodou, kufry, pružné gumy, naplňte si těžkými předměty kapsy či malý batoh.

Příklad cvičení pro celé tělo

Inzenzitu cvičení vždy přizpůsobte své fyzické kondici. Kontrolujte si glykemie před cvičením i po něm.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x