Dobrá kompenzace diabetu může přidat roky života! Co tvrdí vědci o jeho délce?

Dobrá kompenzace diabetu může přidat roky života! Co tvrdí vědci o jeho délce?
Aktivní můžete být i ve stáří. Procházky a obecně pohyb na čerstvém vzduchu vám rozhodně prospějí a napomohou i k lepší kompenzaci diabetu. Zdroj: Pixabay

Není třeba dlouze filozofovat o životě jako takovém. Lze však říct, že narození člověka je úžasným okamžikem, který je jen začátkem dlouhé pouti. Ať je vám dnes dvacet, třicet nebo snad šedesát, jistě si snažíte každý den užít do sytosti. Každý nádech a výdech, bez ohledu na to, zda se léčíte s diabetem či nikoliv. A své bytí můžete prodloužit! Mnoho k tomu nepotřebujete. Pouze myšlenku, kterou přetvoříte v činy. Myslete na správnou kompenzaci své nemoci a užijte si životní krásy o něco déle.

Pojďme si nastínit jednu britskou studii, která zodpoví velmi zajímavé otázky ohledně délky života u diabetiků. O kolik let může být krácen život s diabetem I. a II. typu? A co lze dělat pro to, abyste si svou životní pouť o něco prodloužili?

Rozsáhlá britská studie napovídá, o kolik let života mohou diabetici přicházet

V průběhu dvou let (od r. 2015 až do r. 2017) získávali vědci z Velké Británie (Univerzita v Manchesteru) data o skutečné mortalitě (úmrtnosti) diabetiků I. i II. typu v zemi. Obecně cílili na pět různých věkových kategorií těchto lidí. Údaje byly shromažďovány prostřednictvím Úřadu pro národní statistiku (ONS), z Britského národního auditu diabetu (NDA) a také od šesti tisíc praktických lékařů v Anglii, kteří poskytují péči zhruba 41 milionům obyvatel. Z tohoto počtu se léčilo s cukrovkou prvního typu 217 tisíc lidí a s diabetem druhého typu dva a půl milionu. A k čemu na základě analýzy dat odborníci došli?

  • Průměrný věk respondenta s diabetem I. typu byl 43 let a jeho předpokládaná délka dožití byla do cca 76 let. Zdraví lidé bez cukrovky však měli délku dožití vyšší, tj. do zhruba 83 až 84 let. 
  • Průměrný věk respondenta s diabetem II. typu byl 65 let a jeho předpokládaná délka dožití byla do cca 84 let. Zdraví lidé pak dle odborníků žijí oproti těmto lidem v průměru o 1 a ½ roku déle.
  • Výsledky analýzy též naznačovaly toto: pakliže se hladina glykovaného hemoglobinu dostane rok co rok nad 58 mmol/mol, může to lidem s cukrovkou I. a II. typu ubrat až 100 dnů života.

Když tedy analýzy studie shrneme, můžeme říct, že především dekompenzovaní diabetici I. typu se dožijí v průměru o 8 let méně než zdraví lidé a diabetici II. typu budou mít věk dožití zhruba o dva roky nižší oproti svým vrstevníkům bez diabetu.

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Nyní na paškále hyperglykémie po cvičení nebo poruchy paměti

V tomto týdnu jste se pana doktora Brože zeptali například na to, jestli mohou poruchy paměti souviset s léčbou cukrovky a jestli existuje ...

Jaká jsou obecná rizika, která mohou snižovat délku dožití u diabetiků?

Ještě chvíli zůstaňme u již zmíněné dekompenzace diabetu, která je většinou předzvěstí mnoha různorodých zdravotních komplikací. Ty následně ohrožují člověka s cukrovkou tím, že mohou do jisté míry zkrátit život. Co představuje riziko? Je to zejména dlouhodobá hyperglykémie a pojí se s těmito obtížemi:

  • vznik diabetické retinopatie
  • rozvoj diabetické nefropatie
  • ohrožení kardiovaskulárními nemocemi

Souvislosti s nedostatečnou kompenzací nemoci a sníženým věkem dožití u diabetiků mohou motivovat nejen lékaře, ale především samotné pacienty k větší důslednosti a zodpovědnosti ke svému zdraví,“ tvrdí britští vědci, kteří analýzu prováděli.

Co můžete udělat pro to, abyste svůj život s diabetem prodloužili?

Pokud si chcete svůj život vychutnávat mnohem déle, zcela jistě nepodceňujte léčebný režim s cukrovkou, a to ať už se léčíte s diabetem I. nebo II. typu. Udržujte svou glykémii v mezích normy, docházejte na pravidelné lékařské kontroly, užívejte pravidelně léky a inzulín, jezte nutričně výživné potraviny – zaměřte se zejména na zdravý životní styl, hýbejte se – i svižná procházka každý den pomůže, a hlídejte si i hodnoty svého krevního tlaku. Možná se vám toho zdá až příliš, co byste měli udělat, ale jde tu přeci o vás! Užijte si život plnými doušky a nenechte si z něj „ukrojit“ ani kus!

Zdroj: Diabetes.co.uk, Endocrinologynetwork.com, Neztratitsevestari.cz

1488

Diskuze k článku