Dnešní Světový den ledvin připomíná, jak moc je zdraví cenné!

Dnešní Světový den ledvin připomíná, jak moc je zdraví cenné!
Při příležitosti dnešního Světového dne ledvin poděkujte svým ledvinám za jejich životně důležitou činnost a chovejte se k nim zodpovědně. Zdravý životní styl to jistí! Zdroj: Shutterstock

Světových dnů je tolik, že by se snad nedaly spočítat na prstech jedné ruky. Dnes 10. 3. 2022 je však věnován ledvinám, které jsou tolik nepostradatelné v životě člověka. A téma je to více než příznačné i pro diabetiky. Jsou to právě oni, koho mnohem více ohrožuje jejich disfunkce nebo selhávání. Diabetická nefropatie se skloňuje v souvislosti s cukrovkou ve všech pádech.

Lékaři bijí na poplach, neboť v Česku lidí s chronickým onemocněním ledvin přibývá rok, co rok. Předpoklad je, že obtíže mívá téměř každý devátý člověk v tuzemsku (a někteří o obtížích ani nemusí vědět!). I proto se naši čeští odborníci s ochotou přidávají k mezinárodní kampani, která má letos název „Zdravé ledviny pro všechny“.

Onemocnění ledvin je záludné, protože zpočátku nebolí

Pokud jste si mysleli, že nemoc ledvin poznáte hned v počátku, jste na omylu. Jakékoliv příznaky nemusíte pociťovat dlouhá léta. Projevy onemocnění se mohou objevit až tehdy, kdy se ledvinové funkce sníží na 25 procent. A to je velmi nebezpečné. Podstatou je tedy prevence. Co radí vedoucí lékařka Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM, doc. MUDr. Alena Paříková?

„Dostatečně pijte. Pokud sportujete, měli byste tekutin přijímat ještě více. Vhodné je omezit též užívání analgetik, když to není nezbytně nutné. Ty totiž ledvinám škodí. Důležitá je i preventivní lékařská prohlídka, a to minimálně jednou za rok.“

Diabetická nefropatie: Jakou roli hraje etnikum či pohlaví při rozvoji nemoci?

Pokud již ledviny diabetika nezvládají svou funkci a selhávají, nastupuje dialýza. Ta je ne nadarmo nazývána "umělou ledvinou". Pacient většinou ...

Naděje pro diabetiky, kterou představují nové léky

Vysokým rizikem pro rozvoj chronického onemocnění ledvin je věk nad 50 let, vysoký krevní tlak a diabetes v anamnéze. I proto doporučuje pan doktor Ondřej Viklický (přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie IKEM) pravidelné vyšetřování funkce ledvin určením sérového kreatininu a vyšetření moči. Současně ale říká, že tu existuje naděje pro lidi s diabetem II. typu, která může bránit v rozvoji disfunkce ledvin nebo brzdit již rozvinou nemoc. Má podobu nových antidiabetik zvaných SGLT-2 inhibitory. U nich byl prokázán pozitivní efekt i na srdce uživatelů medikamentů.

Věděli jste, že: pravá ledvina je umístěná níž než ta levá, a že tento párový orgán dokáže profiltrovat neboli očistit za jednu minutu až litr krve?

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl v roce 2021 celkem 306 transplantací ledviny

Pokud ledviny nezvládají svou funkci, nastupuje nutnost dialýzy neboli nasazení „umělé ledviny“, kterou zastává moderní přístroj filtrující krev pacienta. Jedním z posledních řešení, pakliže orgán selhává, je i transplantace ledviny. V pražské nemocnici IKEM tuto operaci provedli lékaři celkem 306x v uplynulém roce.

Zdroj: tisková zpráva IKEM, informace k dispozici od Mgr. Barbory Brunclíkové (specialistka marketingové komunikace), Epochaplus.cz

731

Diskuze k článku