Dna neboli nemoc králů a její spojitost s diabetem II. typu

Dna neboli nemoc králů a její spojitost s diabetem II. typu
Zdroj: Shutterstock

Kdysi se jí říkalo nemoc králů, a to z jednoho prostého důvodu. Šlechta totiž velmi často holdovala alkoholu či nadměrné konzumaci červeného masa a vnitřností. Dnes je v medicínském i laickém prostředí toto onemocnění známé spíš jako dnavá artritida a dna. Jak může souviset s diabetem II. typu?

Dnavá artritida postihuje zejména klouby u palce nohy

Právě cukrovka II. typu může představovat jisté riziko pro rozvoj dnavé artritidy. Ovšem tato úměra platí i opačně. Pakliže se léčíte s dnou, můžete být více než obvykle ohrožení rozvojem diabetu. Účinným řešením jsou jistá preventivní opatření, které vám přiblížíme níže.

Charakteristika dnavé artritidy

Nejprve si přibližme onu nemoc králů nebo také dnavou artritidu. Zde je několik faktů:

  • Příčinou vzniku dny je nahromadění kyseliny močové v krvi (hyperurikémie) vlivem poruchy metabolismu purinů. U zdravého člověka se běžně kyselina močová rozpouští v krvi a vylučuje se z těla pomocí moči.
  • Kyselina močová vzniká jako produkt štěpení purinů, které se nachází v některých potravinách (nejvíce v alkoholu, vnitřnostech, v červeném masu, ve smažených pokrmech).
  • Z dlouhodobého hlediska je přebytek kyseliny močové v krvi škodlivý, neboť tato látka se časem promění v krystalickou hmotu – právě ta způsobuje dnavé záchvaty (nejčastěji se hromadí u kloubu palce nohy). To jsou velmi bolestivé stavy spojené se zarudnutím, citlivostí a otoky v místě postižení.
  • Postihovat může dna zejména klouby palce, ale nezřídka kdy se projevuje i na jiných kloubech. Proto se dnavá nemoc řadí mezi diagnózy revmatologické a zánětlivé. Někdy mohou být napadeny i měkké tkáně.
dnavá nemoc

Během léčby dnavé nemoci je nutné zapomenout na opulentní hodování. Návrat k zdravé životosprávě pomůže zlepšit zdraví. | zdroj: Shutterstock

Rizikové faktory, které mohou souviset se vznikem dny

Přímá souvislost se vznikem dny pouze vlivem diabetu II. typu se nikdy nepotvrdila, ovšem pokud figuruje v anamnéze spolu s jinými metabolickými nemocemi, může představovat určitý rizikový faktor pro její rozvoj. A stejně je tomu naopak. Například v roce 2014 vědci přišli s tím, že ohrožené jsou rozvojem cukrovky druhého typu především ženy, které se léčí se dnou (publikováno v Annals of the Rheumatic Diseases). Mezi další rizikové faktory, které mohou podnítit dnavou artritidu, řadíme například obezitu, hypertenzi či onemocnění ledvin a srdce. Svou roli hraje do značné míry i nezdravý životní styl (nadmíra alkoholu, zvýšená konzumace červeného masa, vnitřností a mořských plodů, pití sladkých limonád, konzumace sladkostí).

Léčba dnavé artritidy

Ohledně léčebného procesu dnavé artritidy se zaprvé přistupuje ke snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Norma u žen se pohybuje kolem 140 až 360 µmol/l, u mužů pak mezi 210 až 450 µmol/l. K tomuto účelu lékař předepisuje příslušné medikamenty (např. Purinol), které pomohou redukovat tvorbu kyseliny močové. Za druhé nejsou vyloučena ani volně prodejná protizánětlivá analgetika typu Ibalgin. Ta pomáhají tlumit bolesti při dnavých záchvatech.

Kortikosteroidy – jak ovlivňují glykemii?

Kortikoidy, kortikosteroidy, steroidní hormony … většina čtenářů se pravděpodobně s minimálně jedním z těchto pojmů v průběhu života již setkala. ...

Režimová opatření u diabetika s dnavou artritidou

Na závěr si ještě řekněme, co vše můžete pro správný léčebný proces dny udělat dál. Je více než jasné, že s diabetem byste měli dodržovat určitá dietní omezení. Jestliže jste tomuto skutečně poctivě navyklí, další režimová opatření související s řešením dnavé nemoci vám nebudou činit takové obtíže. Soustřeďte se zejména na následující kroky, které mohou představovat i určitou prevenci rozvoje „nemoci králů“:

  • Vynechte ve svém diabetickém jídelníčku ideálně všechny potraviny, které obsahují mnoho purinů (červená masa, mořské plody, ančovičky…). Poradit se můžete i s erudovaným dietologem o jídelníčku „na míru“.
  • Vyčleňte ze svého života alkoholické nápoje, které mohou bolestivý dnavý záchvat jen podpořit. Kromě jiného mohou destabilizovat i glykémii.
  • Nezapomínejte na důkladný pitný režim (2 až 3 l/den), který též podpoří vylučování kyseliny močové z těla.
  • Vsaďte na jakoukoliv pohybovou aktivitu, která vám pomůže shodit nadbytečné kilogramy. Tím podpoříte nejen dobrou kompenzaci diabetu, ale i efektivitu léčby dny.
dna

Neléčená dna může snadno způsobit deformity kloubů. | zdroj: Shutterstock

V neposlední řadě také se svým ošetřujícím lékařem konzultujte svůj náhle změněný zdravotní stav a užívejte medikamenty dle jeho předpisu. Podcenění léčby dnavé nemoci totiž může předznamenávat mnoho vážných zdravotních komplikací, jako jsou např. nevratné kloubní degenerace, tvorba ledvinových kamenů nebo rozvoj dalších metabolických onemocnění.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Euc.cz, Ikem.cz, Ocukrovce.cz, Webmd.com

1745

Diskuze k článku