Digitální nomádství s cukrovkou: „Život je krátký, tak ho žijte hned, a ne až potom!“ říká diabetik a nomád Jason

Digitální nomádství s cukrovkou: „Život je krátký, tak ho žijte hned, a ne až potom!“ říká diabetik a nomád Jason
Digitální nomád se může během práce odměnit slastným výhledem na moře, kdykoliv se mu zachce... Zdroj: Shutterstock

S 21. stoletím se ve společnosti objevují nové profesní trendy, které doslova boří zažitá dogmata. Jedním z nich je například digitální nomádství, které vykazuje znaky nezávislosti, svobody i dobrodružství. Nomádem se může stát skutečně každý, a to tedy i diabetik. Své o tom ví Jason Robinson, jehož příběh vám nyní poodhalíme. Třeba vás tento muž namotivuje ke změně!

Toužili jste odjakživa volit si pracovní dobu samostatně a pracovat třeba z pláže v Itálii, Řecku nebo snad v Los Angeles? Jako digitální nomádi tenhle život můžete žít. Musíte však počítat i s tím, že nejen dává, ale i bere. Jaká jsou tedy pro a proti?

Jako digitální nomádi poznáte na světě mnoho krás. Dostavit se však může stesk

Internetové připojení je dnes k dispozici v podstatě na každém rohu. A digitální nomádi toho rádi využívají, proto pracují z různých koutů světa v kavárnách nebo i ve veřejných knihovnách. Wi-Fi připojení nebo mobilní hotspot to zkrátka jistí. Pojďme si tedy říct, jaká pozitiva skýtá takový nezávislý život:

  • Digitální nomád je flexibilní. Není řízen pevným rozvrhem ani pracovní dobou. Plánuje si práci sám a mezitím si užívá života.
  • Člověk pracující na dálku se může také do sytosti oddávat cestování. Za svůj život tedy pozná mnoho zajímavých destinací, lidí i kultur.
  • Digitální nomád nemusí mít vysoké životní náklady. Může si je upravit podle aktuální situace a potřeby.

Jak se ale říká, každá mince má dvě strany, proto digitální nomádství skýtá i řadu nevýhod, jako třeba stýskání po rodině i po domově, útratu všech úspor a nedostatek financí do budoucna či zhoršenou sebekázeň. Ve víru dobrodružství totiž můžete snadno zapomenout na práci.

Vytvoření rovnováhy mezi prací a volným časem je pro digitálního nomáda nutností. Jedině tak je schopen zachovat si svůj životní standard.

Cestování s diabetem aneb Vydejte se za dobrodružstvím bez obav

Cestování může být velmi příjemné a odpočinkové i s diabetem. Je však zapotřebí pečlivé přípravy. Každý občas potřebuje změnu prostředí a ani ...

Diabetik digitálním nomádem

Jestli máte dostatečnou zodpovědnost vůči svému vlastnímu zdraví (tj. vaše cukrovka je výtečně kompenzovaná a vaše sebekontrola dokonalá), jste cílevědomí, máte organizační schopnosti a zároveň chcete zažít pocit svobody, jste ideálními adepty pro digitální nomádství i s diabetem. Své o tom ví i obdivuhodný Jason Robinson, Američan, který se rozhodl žít tady a teď, nikoliv až pak. Vždyť sám říká: „Často slýchávám od lidí fráze typu „je příliš pozdě“, „udělám to až potom“, „teď na to není čas“, jenže pak už může být pozdě. Život je příliš krátký na to, aby se nežil hned. Na splnění snů není nikdy pozdě!“

A co radí Jason ostatním diabetikům? „Poznejte dobře svou nemoc, poraďte se s lékařem, zajistěte si dostatek léků i inzulínů a dobré cestovní pojištění. Také si zmapujte prostředí, do kterého jedete, tj. kde jsou nemocnice, lékárny, jak v destinaci funguje systém poskytování zdravotní péče.“ 

TIP: Chcete vědět, co vše je vhodné zaopatřit, když s diabetem cestujete nejen jako turista, ale i jakožto nomád? Pak se začtěte do našeho článku: Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí!

Příběh Jasona Robinsona

Jason žil až do svých dvaceti let v Ohiu. Když oslavil 30. narozeniny, rozhodl se všechen svůj majetek prodat a začal cestovat. Jakožto grafik/designer měl předtím klientů dost. On se jich ale dobrovolně vzdal a stal se digitálním nomádem. O 12 let později pak přišla lekce v podobě diagnózy cukrovky I. typu. Ve svých 42 letech se musel smiřovat s nelehkou chronickou nemocí, ovšem na kolena ho to nesrazilo. Naopak, chtěl ostatním diabetikům ukázat, že i s diabetem je možné prožít dobrodružství. Proto se pustil do „experimentu“ s názvem The Nomad Experiment. Celý rozhovor o nomádském životě i cestování s diabetem I. typu můžete shlédnout v angličtině ZDE.

„Jen proto, že je to dobrá práce a jste za ni vděční, nemusí to hned znamenat, že je to věc, kterou byste měli dělat. Nejdůležitější je pocit štěstí. Pokud vám profese pouze „platí účty“ a nečiní vám radost, není to ta nejlepší cesta,“ říká Jason a vychází z vlastní zkušenosti.

S jakou profesí se můžete stát digitálním nomádem?

A ještě si na závěr povězme, s jakými profesemi je možné vydat se cestou digitálního nomáda. Cestovat a zároveň pracovat na dálku může v podstatě spisovatel, grafik, redaktor, copywriter, blogger, softwarový vývojář, digitální marketér, virtuální asistent a další především umělecky založené profese. Výhodou samozřejmě také je, když má digitální nomád živnostenské oprávnění, tedy je OSVČ a žije tzv. „na volné noze“.

Extrémní teploty dokážou s diabetikem zacloumat. Na co si dát pozor?

Krásné slunečné léto nebo kouzelnou a mrazivou zimu se spoustou sněhu miluje snad každý. V zápalu emocí ale můžete snadno zapomenout na to, jak ...

Než se stanete digitálním nomádem…

Rozhodnutí ihned všeho nechat a rozjet se do neznáma na blind není příliš moudré. Než se stanete digitálním nomádem, je nutné skutečně vše důkladně promyslet. Obzvlášť pak tehdy, kdy se léčíte s cukrovkou. Ideálně tedy svůj nápad prokonzultujte ještě se svým lékařem. Také si nezapomeňte naplánovat rozpočet a své cesty. Hodit se bude dozajista i dobré zdravotní + cestovní pojištění, výhodný mobilní tarif a seznam všech věcí, které budete potřebovat s sebou.

Inspirovat se můžete samozřejmě i u jiných digitálních nomádů, kteří již mají něco za sebou, nebo na internetu, jenž je radami pro začátečníky přímo nabitý. Myslete však primárně na to, abyste se dobře postarali o svou nemoc. Jedině tak budete mít dostatek energie a sil vybudovat přesně to, co chcete.  

Zdroj: masterclass.com, theprofessionalhobo.com, digitalninomadstvi.cz

704

Diskuze k článku