Ernest Hemingway jako slavný spisovatel, dobrodruh i diabetik! Osudným mu byl zřejmě alkohol a také deprese
Digitální nomádství s cukrovkou: Na splnění snů není nikdy pozdě, říká diabetik Jason
Zdroj: Shutterstock
Chcete zažít dobrodružství, být nezávislí a ještě vidět krásná místa po celém světě? Diabetes není překážkou. Dokazuje to Američan Jason, který má úspěšný blog The Nomad Experiment.
Toužili jste odjakživa volit si pracovní dobu samostatně a pracovat třeba z pláže v Itálii, Řecku nebo snad v Los Angeles? Jako digitální nomádi tenhle život můžete žít. Způsob takové „práce“ je přitom u mladé generace stále populárnější. Musíte však počítat i s tím, že nejen dává, ale i bere. Jaká jsou tedy pro a proti?
Krásy světa i bolestivý stesk
Internetové připojení je dnes k dispozici v podstatě na každém rohu. A digitální nomádi toho rádi využívají, proto pracují z různých koutů světa v kavárnách nebo i ve veřejných knihovnách. Wi-Fi připojení nebo mobilní hotspot to zkrátka jistí. Pojďme si tedy říct, jaká pozitiva skýtá takový nezávislý život:
- Digitální nomád je flexibilní. Není řízen pevným rozvrhem ani pracovní dobou. Plánuje si práci sám a mezitím si užívá života.
- Člověk pracující na dálku se může také do sytosti oddávat cestování. Za svůj život tedy pozná mnoho zajímavých destinací, lidí i kultur.
- Digitální nomád nemusí mít vysoké životní náklady. Může si je upravit podle aktuální situace a potřeby.
Jak se ale říká, každá mince má dvě strany, proto digitální nomádství skýtá i řadu nevýhod. Je jimi třeba stýskání po rodině i po domově, útrata všech úspor a nedostatek financí do budoucna či zhoršená sebekázeň. Ve víru dobrodružství totiž můžete snadno zapomenout na práci.
Vytvoření rovnováhy mezi prací a volným časem je pro digitálního nomáda nutností. Jedině tak je schopen zachovat si svůj životní standard.
Přichází novoluní ve Vahách. Zpochybní vše, co jste doposud považovali za samozřejmé
Novoluní ve znamení Vah nastane ve středu 2. 10. 2024 ve 20:49 hodin. Do té doby můžete pociťovat mírnou nervozitu, která nebude mít zjevnou ...
Diabetik digitálním nomádem
Jestli máte dostatečnou zodpovědnost vůči svému vlastnímu zdraví (tj. vaše cukrovka je kompenzovaná a vaše sebekontrola dokonalá), jste cílevědomí, máte organizační schopnosti a zároveň chcete zažít pocit svobody, jste ideálním adeptem pro digitální nomádství – a to klidně s diabetem. Své o tom ví i obdivuhodný Jason Robinson, Američan, který se rozhodl žít tady a teď, nikoliv až pak. Rád říká: „Často slýchávám od lidí fráze typu „je příliš pozdě“, „udělám to až potom“, „teď na to není čas“, jenže pak už může být pozdě. Život je příliš krátký na to, aby se nežil hned. Na splnění snů není nikdy pozdě.“
A co radí Jason ostatním diabetikům? „Poznejte dobře svou nemoc, poraďte se s lékařem, zajistěte si dostatek léků i inzulínů a dobré cestovní pojištění. Také si zmapujte prostředí, do kterého jedete, tj. kde jsou nemocnice, lékárny, jak v destinaci funguje systém poskytování zdravotní péče.“
Příběh Jasona Robinsona
Jason žil až do svých dvaceti let v Ohiu. Když oslavil 30. narozeniny, rozhodl se všechen svůj majetek prodat a začal cestovat. Jakožto grafik/designer měl předtím klientů dost. On se jich ale dobrovolně vzdal a stal se digitálním nomádem. O 12 let později pak přišla lekce v podobě diagnózy cukrovky I. typu. Ve svých 42 letech se musel smiřovat s nelehkou chronickou nemocí, ovšem na kolena ho to nesrazilo. Naopak, chtěl ostatním diabetikům ukázat, že i s diabetem je možné prožít dobrodružství. Proto se pustil do „experimentu“ s názvem The Nomad Experiment. Celý rozhovor o nomádském životě i cestování s diabetem I. typu můžete zhlédnout v angličtině ZDE.
„Jen proto, že je to dobrá práce a jste za ni vděční, nemusí to hned znamenat, že je to věc, kterou byste měli dělat. Nejdůležitější je pocit štěstí. Pokud vám profese pouze „platí účty“ a nečiní vám radost, není to ta nejlepší cesta,“ říká Jason a vychází z vlastní zkušenosti.
Co můžete na cestách dělat?
A ještě si na závěr povězme, s jakými profesemi je možné vydat se cestou digitálního nomáda. Cestovat a zároveň pracovat na dálku může v podstatě spisovatel, grafik, redaktor, copywriter, blogger, softwarový vývojář, digitální marketér, virtuální asistent a další především umělecky založené profese. Výhodou samozřejmě také je, když má digitální nomád živnostenské oprávnění, tedy je OSVČ a žije tzv. „na volné noze“.
Než se stanete digitálním nomádem
Rozhodnutí ihned všeho nechat a rozjet se do neznáma na blind není příliš moudré. Než se stanete digitálním nomádem, je nutné skutečně vše důkladně promyslet. Obzvlášť pak tehdy, kdy se léčíte s cukrovkou. Ideálně tedy svůj nápad prokonzultujte ještě se svým lékařem. Také si nezapomeňte naplánovat rozpočet a své cesty. Hodit se bude dozajista i dobré zdravotní + cestovní pojištění, výhodný mobilní tarif a seznam všech věcí, které budete potřebovat s sebou.
Inspirovat se můžete samozřejmě i u jiných digitálních nomádů, kteří již mají něco za sebou, nebo na internetu, jenž je radami pro začátečníky přímo nabitý. Myslete však primárně na to, abyste se dobře postarali o svou nemoc. Jedině tak budete mít dostatek energie a sil vybudovat přesně to, co chcete.
Zdroj: masterclass.com, theprofessionalhobo.com, digitalninomadstvi.cz
3267