DIAmáma Hedvika: Blýská se s inzulínovou pumpou na lepší časy?
DIAmáma Veronika: První dovolená u moře s diabetem! Byla to noční můra?
Zdroj: užito se svolením autorky Veroniky Kockové
Když už tu máme ty prázdniny, podělím se s vámi o zážitek z naší první dovolené u moře s diabetem. Když se řekne dovolená, všem naskočí úsměv na rtech a pocit úlevy. Mě v době po záchytu zaplavoval místo nadšení pocit paniky.
Téma dovolená a “moře” se u nás otevírá již po rozbalení posledního vánočního dárku. Děti s nadšením odpočítávají dny, než pojedeme za sluníčkem. Upozorňuji, že k moři jezdíme v létě, takže věta: ,,Mami, kolikrát se ještě vyspíme?” padne nespočetněkrát…
Cizina? Noční můra!
Dovolené před listopadem 2019 byly prostě jen dovolené. Ale po záchytu dostaly jiný rozměr. Vlastně jsem si vůbec nedovedla představit, jak můžeme někam z domu na delší dobu odcestovat. A do cizí země? To už vůbec ne. Jenže nátlak nezletilého osazenstva naší rodiny byl silnější než můj strach z neznáma.
Největší obavy jsem měla z potřeby nemocnice. Ale to je stejné, ať má dítě DM1 nebo nemá. Jen s diabetem je pravděpodobnost potřeby o něco vyšší.
Hypoglykémie – největší strašák
Co se mi stále dokola promítalo v hlavě, byl obrázek, jak Filípek padne do hypoglykemického kómatu. Nikdy jsme to ještě nezažili, nikdy jsme nepodali glukagon a opravdu jsem naše ,,poprvé” nechtěla prožít v cizině. A představa, že se někde v nemocnici rukama, nohama a lámanou angličtinou budeme domlouvat a zjišťovat zdravotní stav, byla pro mě noční můra, která by mě doprovázela až do návratu do ČR.
DIAmáma Veronika: Dítě s cukrovkou ve školce! Co na to učitelky?
Když jsme byli ještě v nemocnici a odezněl prvotní šok z diagnózy, začaly mě napadat další a další otázky. ,,Jak to budeme dělat ve školce? Kdo ...
COVID nám dal čas na přípravu
Naštěstí jsme měli dost času si cukrovku ,,osahat”, než vyjedeme za hranice, protože prostě COVID. Takže první dovolená u moře s diabetem byla v létě 2021, téměř 2 roky od záchytu a dva měsíce na pumpě. Mimochodem, myslela jsem si, jak nám to pumpa ulehčí, ale nebylo tomu tak. Celkem jsme se s ní v začátcích natrápili. Ale to vám popíšu v článku o našem přechodu na pumpu, kde se dozvíte, zda nám byla společníkem nebo přítěží.
A je to! Máme vybrané místo. Jen nedaleké Chorvatsko, ale to mělo své důvody. Prvním důvodem bylo, že se nám prostě líbí, to moře, ty skály… Ach! Dalším důvodem bylo snížení rizika se střevními problémy, jako je například Faraonova pomsta, to je s diabetem noční můra. A tím hlavním důvodem byl dojezd. Nechtěli jsme hned napoprvé letět letadlem, kdyby se cokoli pokazilo – a abychom mohli kdykoli odjet a být za půl dne doma. S DM1 nikdy nevíte. A přece jenom jsme ještě stále byli začátečníci.
Paradox byl, že jsme se báli problémů s cukrovkou v Chorvatsku a cestování letadlem, a nakonec jsme měli problém s cukrovkou v autě, a i s autem samotným. Ale tento příběh si můžete přečíst za 14 dní v pokračování…
Kolik se toho asi může pokazit?
Blížil se den odjezdu a jako správná žena jsem ještě neměla nic zabaleno. Začala mě přepadat panika. S oblečením jsem se nestresovala, měli jsme ještě na pět dní zastávku v Českých Budějovicích, takže bylo stále dost času pár “fuseklí” dokoupit. Horší to bylo s proprietami k cukrovce…
,,Kolik senzorů se za 14 dní může pokazit? Kolik kanyl se může ucpat? Kolik inzulínů se může teplem zkazit? Kolik baterek se může v glukometru vybít? Kolikrát asi píchneme glukagon?” Počítala jsem v duchu.
Já jsem v akutních situacích celkem “stresař”, takže mám raději všeho víc, než řešit někde 1 200 km od domova, kde seženeme inzulín.
Sacharidy, kam se podíváš
Přišel den D! Všichni jsme se s opocenými čely naskládali do auta a hurá vstříc slunným zítřkům. Asi desetkrát jsme kontrolovali, jestli máme hlavně dvě nejdůležitější tašky. Tašku s DIA věcmi a tašku plnou sacharidů. Protože nejhorší zjištění by bylo nemít inzulín a sacharidy (což se při cestě domů stalo realitou). Cesta byla dlouhá, ale až na malé cukrové výkyvy celkem klidná. Z pohledu glykémie byl nejhorší moment, kdy Filípek usnul. To cukr letěl nahoru, ale většinou se kolem 15mmol/l zastavil a začal klesat. Po 14 hodinách jsme dorazili do cíle, kde jsme padli do postele a spali až do rána.
,,Mami, tati, jdeme se koupat, vstávejte! Šup, šup!”
https://www.instagram.com/p/CTP-gpqNm8j/
Bez váhy ani krok
Po rozlepení očí jsem jako první z kufru tahala naši cestovní kuchyňskou váhu. Dnes si troufnu už plno potravin sacharidově odhadnout, ale před rokem jsem si tak jistá ještě nebyla a ani jsem pořádně nevěděla, jak to zvládne pumpa. Protože dva měsíce s ní pro nás byla krátká doba na skamarádění.
Samozřejmě jídlo vážím i teď, přece jenom je to počítání sacharidů přesnější a předejde se zbytečným výkyvům. I když, kolikrát to ani ta váha nezachrání.
Po vydatné snídani, pořádném zatejpování senzoru a kanyly jsme se konečně vydali na pláž stavět hrady z kamínků a sníst asi tak 50 kukuřic… A jak naše dovolená v Chorvatsku pokračovala? To vám budu vyprávět příště!
Poznámka redakce: DM1 = diabetes mellitus I. typu
Foto: Instagram autorky Veroniky Kockové @denicekdiarodiny, užito se svolením
Zdroj: autorka čerpala z vlastních zkušeností a zážitků
11049