Diaklub Nová Paka se představuje

Diaklub Nová Paka působil od svého začátku při Oblastní nemocnici v Jičíně. Během času se postupně stal regionálním centrem diabetických dětí z celého Královéhradeckého kraje. V době letních prázdnin pořádá celonárodní diatábor v Českém ráji. Na to, že v jeho čele je několik nadšenců, kteří pracují pro děti na úkor svého osobního volna, je to slušná vizitka.

Diaklub Nová Paka se představuje

Před deseti lety se několik rodin s diabetickými dětmi sešlo v zasedací síni Městského úřadu v Jičíně, aby pod patronátem starosty města založily nový diaklub. Začlenily se tak mezi dvě desítky diaklubů, které již v té době působily v rámci Sdružení dětí s diabetem se sídlem v Praze. Patronát nad sdružením převzala od počátku lékařka MUDr. Helclová (nyní Hrdinová), která pomohla dát dohromady seznam rodin, které by mohly založení klubu uvítat.

Nejsilnější dojem

V době založení diaklubu ještě nikdo nevěděl, jakým směrem se bude sdružení ubírat dál. Najednou tu byla skupina rodin, které přestaly žít izolovaně a mohly se nyní společně postavit diabetu čelem. Rodiče si mohli zavolat, sejít se, podělit se o své zkušenosti a totéž mohly udělat i děti. Začalo se rodit něco dost dobrého a všichni účastníci z toho měli velmi silné dojmy.

Akce se zalíbily a začaly se opakovat

Ve škole jsou některé aktivity dětem s diabetem odepírány a jiné jsou naopak po nich nepřiměřeně požadovány se stejnou intenzitou jako po dětech zdravých (například vytrvalostní běh nebo psaní velké písemky bez ohledu na glykemii dítěte). Proto se začalo sdružení věnovat aktivitám, které by schopnosti dětí v zátěži prověřily. Vytvořil se tak sled akcí, které se na základě jejich úspěchu začaly opakovat každým rokem. Pochodu za Rumcajsem se například děti letos zúčastnily již posedmé. Postupně se akce začaly přesouvat do regionu Nové Paky, kde diaklub našel výborné zázemí.

Děti mohly navštěvovat potápěče, zasoutěžit si na autodráze, vyzkoušet si bowling, jízdu na koni, kanoistiku i jízdu v reálném závodním voze ve Štikovské rokli, zasoutěžit si na olympiádě v lehké atletice nebo zastřílet si ze vzduchovky, malorážky i z pistole apod.

Organizace, které nám pomáhají

Není málo těch, kteří se nechali ke spolupráci s diabetickými dětmi, zejména s těmi mladšími, strhnout: Domov dětí a mládeže Stonožka, Potápěčský oddíl, Bowling centrum Jiří Novák, Lehkoatletický oddíl, Automodelářský oddíl, Autoklub ČR Nová Paka, Městské kulturní centrum, Vodácký oddíl nebo Střelecký oddíl. Velmi výrazně pomohli také zástupci renomovaných mediálních firem, kteří se začali přímo účastnit dílčích akcí, a díky nim se aktuální novinky a poznatky z oblasti diabetu dostaly přímo k malým diabetikům.

Diatábory bývají na rok dopředu obsazené

Každoročně pořádá Diaklub Nová Paka tábor v Českém ráji spojený s výukou o diabetu. Přestože se jedná o akci, která se koná vždy po skončení školního roku (v závěru měsíce července), bývá uchazeči obsazen již na samém začátku školního roku (v říjnu běžného roku na další rok…). Na táboře je zajištěn profesionální tým zdravotníků z Fakultní nemocnice Vinohrady Praha. Jako vedoucí pracují diabetici, kteří jsou již plnoletí a mají za sebou celou řadu táborů. Kapacita tábora je 36 dětí. Původně mohli jezdit na tábor i zdraví sourozenci dětí s diabetem, nyní však již tábor přijímá zásadně pouze diabetiky, zejména ve věku 6–12 let.

 

Ocenění práce pro Diaklub

Když někdo dělá něco rád a s patřičným nasazením, dělá to snad i dobře. Proto činnost diaklubu neunikla ani pozornosti lidí, kteří rozhodují o tom, kam se práce pro děti s handicapem bude ubírat. A tak si vedení Diaklubu Nová Paka mohlo osobně pohovořit s ministryní školství, ministryní práce a so-
ciálních věcí i s náměstkyní ministra zdravotnictví. Mimo jiné se tedy podařilo docílit i toho, že uvedené ministryně obdržely informace takříkajíc přímo od pramene.

Kontakty:

Máte-li kdokoli zájem o účast na akcích Diaklubu Nová Paka (který je nyní řádně zaregistrovaným spolkem v rejstříku Krajského soudu v Hradci Králové), můžete využít následující kontakty:

E-mail: actrapid@seznam.cz
Tel.: 604 336 428
Web: www.diaklub-novapaka.cz

Ing. Miroslav Pačesný

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x