Diaklub Diakamínek měl letos napilno

V Hradci Králové existuje již dosti dlouho diaklub Diakamínek. Pod vedením „ostřílených“ rodičů dia dětí jsme v letošním roce byli docela aktivní a s některými akcemi bychom se vám rádi pochlubili.

Diaklub Diakamínek měl letos napilno

Začátkem roku jsme vyrazili užít si sněhovou peřinu do Olešnice v Orlických horách. Také následující  třídenní výlet směřoval do hor, tentokrát do Jizerských…

Sázení stromu v Jizerkách

V Příchovicích jsme naplnili celou Chalupu pod Štěpánkou. Na páteční večer jsme pro děti připravili noční hledání pokladu – ještě že měly svítící náramky. V sobotu ráno jsme si trochu přivstali a po snídani se vydali na turistický výšlap. V Kořenově jsme navštívili železniční muzeum zubačky a zrekonstruovanou výtopnu a po obědě vystoupali k rozhledně Štěpánka. Cestou jsme řešili hypa a bolení nožiček, ale všichni to nakonec v pohodě zvládli. Na rozhlednu jsme si vyšlápli 81 schodů a úplně vyplnili poslední vyhlídkové patro rozhledny. Na zpáteční cestě k chatě ještě zastávka na zmrzlinu a pak domů. Nikdo jsme nepochybovali, že by děti ještě neměly síly v rezervě. Ani 19 km pěšky a 7 km vlakem jim nestačilo, večeře je posílila, ale špekáčky místo na ohni byly z trouby. Foukalo tak, že bychom oheň těžko udrželi na jednom místě. Večerní zábava v podobě malování triček a víkendové vlajky je zaměstnala a my dospělí si předávali informace a vzdělávali se.

V neděli jsme na místě bývalé skládky a střelnice, kde je vybudován Lesopark Na Sluneční, zasadili za pomoci všech našich dětí stromek muchovník. Je u něj tabulka se jmény všech dětí. Jednou se sem třeba přijedou podívat i se svými dětmi, jak roste, a natrhat si pár jeho plodů, které se podobají borůvkám.

Dětský den s Armádou ČR

Další naší akcí byl cyklovýlet z Hradce Králové po Labské cyklostezce do Josefova. V prostoru posádky Armády ČR v Josefově se konal dětský den. Děti si užily různé soutěže, laserovou střelnici, střelbu ze samopalů starších i novějších vzorů a všichni jsme si vyzkoušeli jízdu obrněným transportérem. Někteří tatínkové zavzpomínali na svá „mladá léta“. Možnost osahat si i starší vojenskou techniku byla pro mnohé zážitkem. Odpoledne jsme ještě zavítali do josefovského podzemí, jednoho z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Dostali jsme plechové svítilny se svíčkou, ale vyzkoušeli jsme si i chůzi v úplné tmě tak, jak tomu bylo v době stavby.

Sjezd Orlice na raftech

Letošní slunné počasí jsme využili k uskutečnění sjezdu Orlice z Týniště nad Orlicí na raftech. Pěkně jsme si v přístavišti doplnili sacharidy a půjčovna nás všechny bezpečně vybavené poslala po Orlici do Krňovic. Jeden z raftů patřil jen „puberťákům“ a odvážné „lodivodce“ pro kontrolu gylmči. Místy vody po kotníky, přesto se nám povedlo pokřtít i některé nováčky. Voda byla jako „volej“, a někteří i přenášeli, ale jen aby byli rychlejší.
Úsek má celkem 14 km s jedením sjízdným jezem. Řeka protéká přírodním parkem Orlice, břehy jsou lemované loukami, lesy a cestou nás doprovázelo velké množství pestrobarevných vážek. Za letošního stavu vody byly krásné písečné pláže. Jednu jsme k osvěžení využili u Štěnkova. Závěr byl v Krňovicích, a kde jinde než u hostince. Večeří nejen cukroušci zakončili svoji výpravu. Moc se domů nechtělo, ale děti měly ještě v pondělí školu.

Podzimní výlety a akce

S podzimem jsme se sešli na bowling v Hradci Králové. Naplánovali jsme nové akce a předali jsme si poznatky ohledně senzorů a nových technologií.

Počasí se ještě nevzdávalo a tak jsme se mohli vypravit výlet do Mladých Buků okolo Pekelského vrchu. Na trase nás čekal skipark, hrad Brecštejn, skály nad Peklem a hlavně připomínka nedávných dějin spojená se sídlem prezidenta Václava Havla na Hrádečku. Zde jsme v upomínku a k výročí 100 let republiky zapálili svíčku.
Trasa nás zavedla zpět až na horní stanici lanové dráhy. Odtud je krásný rozhled na Krkonoše s Černou horou a Sněžkou. Po sjezdovce pěšky až na parkoviště. Všichni jsme se posilněni a vydali se na bobovou dráhu. Odvážní si několikrát zajezdili a v cíli jim držel palce slušný fanklub.

Co nás čeká dál?

Ještě nás v tomto roce čeká návštěva Meziměstí a továrny na splněná přání v podobě centra Walzel. Vyzkoušíme si střelnici i horolezeckou stěnu a budeme již vyhlížet blížící se konec letošního roku. Letos jsme byli hodně aktivní a doufáme, že ani v novém roce to nebude jinak.

Rádi uvítáme každého dalšího člena mezi námi.

Iveta Hrochová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x