Diacel Písek: “Porozumění je největší pomoc.”

Diabetes a celiakie – dvě závažná onemocnění, která připravila řadě dětí nelehký životní úděl. Společná snaha zpříjemnit jim život, nabídnout porozumění a pomoci jim začlenit se do společnosti spojuje již víc než deset let jejich rodiče a přátele ve sdružení Diacel.

Diacel Písek: “Porozumění je největší pomoc.”

Historie vzniku sdružení Diacel se začala psát v roce 2003. V té době vznikl v Písku Klub rodičů a přátel diabetických dětí a jeho činnost probíhala pod hlavičkou Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí ČR. Jako klub ostatně Diacel funguje dodnes, od roku 2006 je však také samostatnou organizací. Před třemi lety došlo k upřesnění oficiálního názvu, který v současné době zní: DIACEL PÍSEK, sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií, z.s.

Navzájem si pomáhat

„Naším hlavním cílem je zpříjemnit zdravotně postiženým dětem život a navzájem si pomáhat. Porozumění je největší pomoc nejen v začátcích onemocnění, ale i v dalším životě,“ říká předsedkyně sdružení Zdeňka Staňková.

V lednu 2016 sdružoval Diacel 22 rodin z celé České republiky, konkrétně z Písku, Milevska, Přeborova, Prahy, Kamenice nad Lipou, Nového Knína, Kovářova, Strakonic, Počátek, Chvaletic, Záboří u Protivína, Radomyšle, Nahošína a Temelína. Pro všechny své členy, jejich přátele, ale i pro širokou veřejnost pořádá Diacel každý rok nespočet zajímavých akcí. Důležitá je také edukativní činnost sdružení. Publikováním v novinách i časopisech na regionální i celorepublikové úrovni a také otevřenými besedami přispívá k seznamování veřejnosti s problematikou diabetu i bezlepkové diety.

Společné zážitky děti potřebují

„Ve všech činnostech se snažíme pomoci dětem s diabetem zvládat situace, které život přináší. Pomáháme jim získat zpět sebedůvěru, přibližujeme jim činnosti, kterým by se samy nevěnovaly a snažíme se je začlenit do běžného života,“ říká k programu Diacelu Zdeňka Staňková.

 

A že se jedná o program skutečně bohatý a pestrý, dokládá dlouhý přehled uplynulých akcí na webových stránkách sdružení www.diacel.cz. Patří k nim letní a zimní tábory, lyžařské zájezdy, sportovní akce (pétanque, bowling, cyklistika), pálení čarodějnic, zájezdy za divadlem, výlety i plesy. „Ozdravně edukační letní i zimní diatábory jsou pro děti velmi důležité. Učí se na nich samostatnosti a získávají řadu potřebných informací. Kromě toho se setkávají i s dalšími zdravotně postiženými dětmi a uvědomují si, že nejsou se svými problémy, starostmi a nemocí samy,“ vysvětluje Zdeňka Staňková.

Činnost sdružení a pořádání zmíněných akcí jsou závislé na sponzorech, které se Diacel neustále snaží získávat. Díky tomu, že na akcích je zveřejňována řada informací má Diacel Písek na pomoc různých subjektů i jednotlivců velké štěstí.

„Ve všech aktivitách pomáháme rodinám s diabetickými dětmi posilovat jistotu, že to, co dělají pro své dítě, je to nejlepší, co mohou.“

Kontakty:

E-mail: diacel@seznam.cz

Telefon: 605 888 980

Web: www.diacel.cz

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x