-- reklama --

Diabetologické dny v Luhačovicích se po pandemii COVID-19 opět vrátily na scénu!

Diabetologické dny v Luhačovicích se po pandemii COVID-19 opět vrátily na scénu!
Lázeňské město Luhačovice bývá v podstatě pravidelně místem konání vzdělávacích Diabetologických dnů. Zdroj: Shutterstock

Po dvou letech přísných restrikcí souvisejících s pandemií koronaviru se mohli diabetologové i diabetologické sestry opět osobně setkat na kongresu v rámci Diabetologických dnů. Tentokrát se jednalo již o 58. ročník konající se v krásném lázeňském městě Luhačovice. Čtyřdenní program byl přímo nabitý přednáškami odborníků.

Pojďte s námi alespoň zpovzdálí nahlédnout na to, co se ve dnech 27. až 30. dubna na DIAdnech probíralo. Témata byla skutečně pestrá a obohatila zcela jistě nejednoho lékaře a zdravotní sestru. Celoživotní vzdělávání zdravotníků je totiž alfou a omegou pro to, aby se péče (nejen) o diabetiky v České republice neustále posouvala kupředu a byla co nejlepší

Úvod DIAdnů byl věnován zejména diabetické nefropatii

Jednou z velmi častých komplikací dlouhodobě léčené cukrovky je diabetická nefropatie. A právě ta byla v hledáčku odborníků ve středu 27. 4. V rámci 58. ročníku Diabetologických dnů vystoupil i samotný prezident kongresu prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA. Velice zajímavá byla jeho přednáška o léku Finerenon, který je novinkou v léčbě onemocnění ledvin u diabetiků. Tento den se však probírala i samotná léčba diabetu. Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. představil pozoruhodné léčivo zvané Semaglutid, které je k dostání pro diabetiky jak ve formě injekce, tak ve formě tablety.

Časový prostor byl ale 27. dubna věnován i dalším tématům, která jsou pro léčbu diabetiků podstatná. Zazněly například přednášky s názvem Nejsou některé orgány diabetika opomíjeny? nebo Jak funguje mozek?

Chybět nesměli ani představitelé České diabetologické společnosti ČLS JEP

Pořadatelem Diabetologických dnů v Luhačovicích je Česká diabetologická společnost ČLS JEP, jejíž představitelé předali 28. 4. ceny hned několika lékařům za nejlepší publikace v oboru diabetologie v roce 2021. Druhý DIAden pak zdravotníci přivítali na kongresu i zahraničního hosta Dr. T. Heise z Německa v rámci přednášky, jejíž název v překladu zněl „Cesta k lepším inzulínům: Minulost, přítomnost a budoucnost“ (originál: The Journey to Better Insulins: The Past, the Present and the Future).

Ve čtvrtek 28. 4. však zazněla i přednáška na téma rezonující v posledních letech, tj. Péče o pacienty s diabetem v ČR v době pandemie v datech NZIS (Národní zdravotnický informační systém). Vyhlídky pro diabetiky se pak probíraly na přednášce Pokrok v péči o diabetika – co lze (a nelze) v dohledné době očekávat?, kterou prezentovali představitelé zdravotních pojišťoven v ČR.

Reportáž z Luhačovic aneb Podzimní dovolená pro diabetiky: Jak si pobyt užila jedna z účastnic?

Lázeňské město Luhačovice nabízí spoustu výletních tras. Při procházce můžete popíjet místní léčivé prameny. S paní Evou jsme mluvili krátce ...

Pátek patřil (nejen) telemedicíně

V brzkých ranních hodinách (v pátek 29. 4.) se usadili někteří odborníci řekněme k „přednášce budoucnosti“, která se zabývala telemedicínou v diabetologii. Změny v péči o diabetiky v tuzemsku a zahraničí pak v odpoledních hodinách posuzoval věhlasný americký lékař z Michiganu Dr. Grungerger a také prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. Zdravotníci se rovněž zabývali i psychologickými aspekty léčby cukrovky v rámci přednášek Když lékař dělá maximum a pacient se nemá k akci nebo Jak na přijetí nemoci aneb internalizace versus externalizace. Páteční dopoledne a odpoledne však patřilo i diabetologickým sestrám, které se sebevzdělaly zejména v komplexní péči o nohy diabetika.

Závěr DIAdnů o revmatologii nebo onkologii

Sobotním polednem 58. diabetologické dny v Luhačovicích skončily. Odborníky v diabetologii ovšem ještě předtím čekalo nespočet přínosných přednášek zabývajících se například revmatickými onemocněními a diabetem, nebo inovativní onkologickou léčbou u diabetiků.

Zajímá vás kompletní program DIAdnů v Luhačovicích? Pak jej můžete prozkoumat ZDE. Třeba se inspirujete pro návštěvu dalšího ročníku, pakliže jste odborníkem v diabetologii. Navštívit DIAdny ovšem můžete též jako laik/pacient v rámci procházky po lázeňském městě a zastavit se hned u několika vystavujících stánků (letos byly v Městském domě kultury Elektra).

»Věděli jste, že DIAstyl se Diabetologických dnů taktéž pravidelně účastní? Patří mezi několik desítek vystavovatelů na akci. Kromě DIAstylu jste mohli na letošních DIAdnech v Luhačovicích natrefit například i na stánek společnosti BAYER, AstraZeneca, Novo Nordisk, Sanofi, ZENTIVA a řady dalších…«

Zdroj: diab.cz, diadny.cz

963

Diskuze k článku