Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem o vypadávání vlasů, aplikaci inzulínu nebo půstu u diabetika

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem o vypadávání vlasů, aplikaci inzulínu nebo půstu u diabetika
Střídání místa vpichu pro inzulín je důležité. Předejdete tak možným komplikacím, jako je např. lipohypertrofie. Zdroj: Shutterstock

Specialista v oboru diabetologie – pan doktor Brož odpovídal v dalším díle diabetologické poradny například na to, jestli může vypadávání vlasů souviset s diabetem. Také reagoval na dotaz ohledně střídání místa vpichu při aplikaci inzulínu. Proč je to důležité a jak postupovat? Vše se dozvíte níže. Další vaše otázky směřujte stále na e-mail: i.reinisch@diastyl.cz nebo pomocí formuláře v rubrice Poradna.

Jedním z dotazů bylo také to, kde se mohou diabetici sdružovat v rámci komunit. Příležitost můžete najít nejen na webových stránkách, které zmínil pan doktor Brož, ale také na sociálních sítích. Například na Facebooku vzniklo několik skupin pro lidi s cukrovkou, kde jsou sdíleny dotazy a zkušenosti z každodenního života.

Rovněž lze využít možnost edukačně-motivačního pobytu v Luhačovicích pro diabetiky 2. typu, kde načerpáte nové znalosti, vyměníte si zkušenosti a také poznáte mnoho nových přátel. Již III. ročník se uskutečnil v období 30. 4. až 3. 5. 2022, tím to ale letos nekončí… Pokud jste výlet do lázeňského města nestihli na jaře, zúčastněte se IV. ročníku na podzim. Můžete se připojit ve dnech 28. 9. až 2. 10. 2022! A nyní již odpovědi na dotazy čtenářů.

Kde se mohu setkat s jinými diabetiky a vyměnit si názory či zkušenosti?

Dotaz: Zdravím, pane doktore, doporučil byste nějaké DIA komunity (osobní i online), kde by se diabetik mohl cítit sám sebou a sdílet své radosti i strasti s ostatními? Díky. H. 

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, zkuste třeba Diaktiv nebo online Dialiga.cz.”

Co mohu jíst s diabetickou gastroparézou?

Dotaz: Krásný den, pane doktore, léčím se s gastroparézou, avšak stále jsem nepřišla na vhodný jídelníček, který by mi nezpůsoboval zdravotní potíže a kolísání glykémie. Máte nějaký tip na konkrétní potraviny při této komplikaci? Děkuji. G.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, bohužel nemám, je to velice individuální a je třeba vyzkoušet, co kterému pacientovi vyhovuje.”

Je možné zahájit půst i s cukrovkou?

Dotaz: Dobrý den, plánuji s diabetem II. typu půst. Jak se k tomu pane doktore stavíte? Je to vhodné? Užívám Metformin dvakrát denně 1 000 mg. Děkuji. R.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, půst je obecně tělu prospěšný, ale jak se říká, všeho moc škodí. Proberte to s Vaším lékařem, zda Vám např. na celodenní (24 hodinový) půst doporučí vysadit Metformin. Zkoušejte to postupně, pořiďte si glukometr a přeměřte se. Zajímavé informace o půstu nabízí webové stránky Diastyl zde: Půst může vaše tělo ozdravit. Diabetik se však musí mít na pozoru.”

Mohu s diabetem konzumovat med?

Dotaz: Hezký den, zajímalo by mě, zda diabetik může do svého jídelníčku zařadit med? Děkuji za odp. S. 

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, může v malé míře jako náhradu sladidla, ale musí započítat obsah cukru do denní bilance.”

Vypadávají mi vlasy, má to souvislost s mou cukrovkou?

Dotaz: Pane doktore, dobrý den, může souviset zvýšené vypadávání vlasů s cukrovkou? Díky. A. 

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, vypadávání vlasů má mnoho různých příčin, může je ovlivňovat i diabetes. Nicméně svést to na diabetes lze až po důkladném vyšetření u kožního lékaře a vyloučení jiných možností.”

Kdy aplikovat inzulín, když před jídlem zapomenu?

Dotaz: Zdravím, pane doktore, jsem diabetik I. typu na inzulínu. Když si zapomenu dávku píchnout před jídlem, mohu ji aplikovat i během jídla nebo po jídle? 

MUDr. Jan Brož odpovídá: Dobrý den, aplikujte ji hned, jak si všimnete, že jste zapomněl/a.”

Jak je to se střídáním místa vpichu při aplikaci inzulínu? A kde seženu případně šablonu?

Dotaz: Hezký den, mám nově diagnostikovaný diabetes a chci se zeptat, jaká místa jsou pro aplikaci inzulínu nejvhodnější? Někde jsem též slyšel, že je vhodné střídat místa vpichu a existuje na to jakási šablona – ale nikde jsem ji nenašel. Děkuji. Z. 

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, ano, je třeba je střídat, aby si podkoží odpočinulo a zregenerovalo. Šablony občas rozdávají výrobci léků a pomůcek, ale na webu jsem ji teď nenašel. O technice aplikace inzulínu včetně střídání míst se můžete dozvědět například v odborných publikacích pro diabetiky nebo v tomto letáku: Začínáme s inzulínem.”

Zdroj: autentické odpovědi MUDr. Jana Brože zaslané elektronickou korespondencí, Dialiga.cz, Diaktiv.cz, Cukrovka.cz

1635

Diskuze k článku