-- reklama --

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma očkování před dovolenou nebo změny lékaře

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma očkování před dovolenou nebo změny lékaře
Před cestou do exotické destinace si zjistěte, jaká očkování byste měli absolvovat... Zdroj: Shutterstock

V dnešní diabetologické poradně probereme více než aktuální témata. Pan doktor Brož například odpovídal na to, jaká očkování jsou žádoucí (nejen) u diabetika, pakliže se chystáte na dovolenou do exotické destinace. Tohle a mnoho dalšího vás čeká na následujících řádcích. Další dotazy posílejte nadále na e-mail: i.reinisch@diastyl.cz nebo formulářem v sekci Poradna.

Letní dovolenková sezóna se kvapem blíží, a tak ještě chvíli zastavme u exotiky – víte, že zdaleka nejoblíbenějšími exotickými destinacemi jsou Maledivy, Thajsko nebo například ostrov Mauricius? Jakou si letos vyberete vy? Než však s cukrovkou vyrazíte na cesty, může se vám hodit pár informací.

Může očkování proti COVID-19 ovlivnit výsledek OGTT?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore, nedávno jsem se nechala očkovat proti nemoci COVID-19 a druhý den nato absolvovala orální glukózový toleranční test. Je možné brát jeho výsledky za adekvátní, pakliže jsem měla nepřiměřenou reakci na vakcínu – tj. zimnici i teploty? Resp. může očkování nějak negativně ovlivnit výsledky OGTT? Děkuji. Z.


MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, infekční onemocnění může způsobit vzestup hladiny kortikoidních hormonů a ty mohou ovlivnit hladiny glykémie. Doporučuji test zopakovat za standardních podmínek (tedy bez onemocnění tohoto typu).”

Má lékař právo odmítnout předepsat inzulín hrazený pojišťovnou, i kdyby to bylo u nespolupracujícího pacienta?

Dotaz: Hezký den, máme pětadvacetiletého syna s diabetem prvního typu, který tak trochu zanedbává péči o svou nemoc. Sice si pravidelně pětkrát denně aplikuje inzulín, ale poctivě si neměří glykémie a kontroly u diabetologa podceňuje… Následně na to mu tedy jeho lékař odmítl předepisovat inzulíny hrazené zdrav. pojišťovnou. Je to vůbec možné? Nebo má diabetik nárok na inzulín plně hrazený? Díky za odp. K.


MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, spíše mi myslím, že mu takto lékař trochu “pohrozil”, protože si nevěděl rady, jak změnit přístup pacienta ke svému onemocnění. Odepřít předpis léků potřebných k léčbě onemocnění není možné.”

Na jakého lékaře se obrátit v případě prvního těhotenství s cukrovkou?

Dotaz: Dobrý den. Jsem diabetička na inzulínu, je mi třiadvacet let a s partnerem očekáváme prvního potomka. Jsem na počátku svého těhotenství – mám vyhledat nějakého specialistu pro sledování mého stavu, nebo postačí klasicky můj stávající gynekolog a diabetolog? Děkuji za odp. D.


MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, záleží na diabetologovi. Někdo o těhotné pacientky pečuje, někdo je předává specializovanějším kolegům. Domluvte se s Vaším diabetologem.”

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jaké je riziko rozvoje diabetu u dítěte narozeného císařským řezem?

Další dotazy do diabetologické poradny posílejte prosím stále na e-mail: i.reinisch@diastyl.cz nebo prostřednictvím formuláře v rubrice PORADNA. ...

Mám možnost ze dne na den změnit diabetologa?

Dotaz: Zdravím Vás, chodím již pět let do jedné pražské DIA ambulance, kde mě má sledovat jedna lékařka – ale přehazují si mě “jako horký brambor”, s čímž nejsem spokojen. Chtěl bych mít jednoho stálého lékaře, který mě prostě dobře zná… Mohu diabetologa změnit ze dne na den, bez jakéhokoliv doporučení? Děkuji. T.


MUDr. Jan Brož odpovídá: Dobrý den, pacient má možnost nalézt si lékaře, který mu vyhovuje. Obvykle je třeba si to nejdříve někde domluvit a pak požádat stávajícího diabetologa o výpis z dokumentace, který pak dostane nový lékař.”

Jaká očkování mám absolvovat při diabetu, než odjedu na Bali?

Dotaz: Hezký den, v létě jedu s manželem do exotické destinace (Bali) na dovolenou a léčím se s diabetem prvního typu. Jaká očkování, pane doktore, jako diabetolog doporučujete? Děkuji. A.


MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, souhlasím s návrhy cestovního klubu – viz článek Očkování na Bali. U diabetika žádné rozdíly oproti nediabetikům stran očkování nejsou.”

Jak řešit ranní dávku inzulínu, když mám být na vyšetření nalačno?

Dotaz: Dobrý den, řeším problém – nedávno mi byla zjištěna onkologická nemoc a pravděpodobně mě čekají ještě značná vyšetření i chemoterapie. Jsem diabetik na inzulínu Lantus a Apidra, ovšem nevím, jak řešit první ranní dávku, když mám být před návštěvou lékaře nalačno? Děkuji za odp. D.


MUDr. Jan Brož odpovídá: Dobrý den, doporučuji tam zavolat a zeptat se, jaká plánují vyšetření a zda skutečně musíte být nalačno. Často se ukáže, že to tak úplně nutné není, popřípadě se domluvíte, jak přesně postupovat.”
Zdroj: autentické odpovědi MUDr. Jana Brože obdržené e-mailem, zajezdy.cz

815

Diskuze k článku