Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma kalorické tabulky a záměna inzulínu

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma kalorické tabulky a záměna inzulínu
Při záměně inzulínů může hrozit hypoglykémie. Pravidelné přeměřování krevního cukru je tedy nutností. Zdroj: Shutterstock

Poslední úterý v měsíci vám opět přinášíme odpovědi na dotazy v diabetologické poradně. MUDr. Jan Brož tentokrát reagoval například na otázku ohledně gestačního diabetu a alternativní léčby nebo na záměnu denního a nočního inzulínu. A co dalšího jste potřebovali vědět?

Své další otázky na pana doktora Brože, erudovaného odborníka v oboru diabetologie, můžete nadále posílat buď e-mailem šéfredaktorce: i.reinisch@diastyl.cz nebo prostřednictvím formuláře v sekci Poradna. Budeme se těšit!

Postupovala moje diabetoložka správně ohledně diagnostiky a léčby diabetu?

Dotaz: Dobrý den, minulý týden v pátek jsem se od své obvodní lékařky dozvěděl, že mám diabetes 2. typu, naměřené hodnoty 6,1 a po týdnu 6,3 (předtím v normě). Přiznám se, že v tomto období jsem se moc nešetřil, měl jsem narozeniny, dojídal jsem dort, makové koláčky, byla i troška tvrdého alkoholu. Lékařka mi hned předepsala Metformin Mylan 500 g s aplikací ráno a večer po jídle. Tento postup mě trochu zarazil, myslel jsem, že předepíše dietu a cvičení, což není problém (pracuji jako zahradník). Je její postup správný? Jsem ročník 63, muž, asi 8 kg nadváhy, děkuji za odpověď.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, při diagnóze diabetu se již řadu let na základě mezinárodních doporučení předepisuje Metformin hned při záchytu diabetu, cvičení a dieta je samozřejmě doporučována též. Podle glykémií, které uvádíte, se ve vašem případě ještě o diabetes (hodnoty nad 7 mmol/l) nejedná, jde o tzv. prediabetes, ovšem i zde se v některých případech Metformin doporučuje. Proberte to ještě s Vaší praktičkou.“

Má manželka nárok na nějaký finanční příspěvek jakožto diabetička v penzi?

Dotaz: Dobrý den, mám diabetes a jsem na práškách. Také mám invalidku I. stupeň s depresí. Moje manželka měla s diabetem invalidku II. stupně, ale nedávno jí dali starobní důchod, v 65 letech. Také stále bere prášky a 1x týdně injekci – Trulicity 1,5 mg. Má nárok na nějaký příspěvek? Dle doktorky má stále jíst ovoce, zeleninu, ale při současných cenách a příjmu z důchodu to nejde. Děkuji. J.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, u Vašeho lékaře lze požádat o příspěvek na dietu.“

Mohu při těhotenské cukrovce vsadit na bylinné čaje v rámci léčby?

Dotaz: Hezký den, diagnostikovali mi gestační diabetes při hodnotě glykémie nalačno 5,4 mmol/l. Zatím jsem nedostala žádné léky. Jakým způsobem je možné udržovat v těhotenství stabilní a normální hladinu cukr v krvi? Jsou například vhodné nějaké bylinné čaje a co dalšího mohu pro své zdraví udělat? Děkuji za odp. Z. 

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, gestační diabetes se léčí dietou a přiměřeným pohybem, nestačí-li, pak inzulínem a aktuálně je možné použít i Metformin. Vliv bylinných čajů ani dalších potravinových doplňků u gestačního diabetu  pravděpodobně zkoumán nebyl, alespoň mi to není známo. Tak jako tak bych na ně nesázel.“

Zaměnil jsem denní a noční inzulín. Co mám dělat?

Dotaz: Dobrý den, co dělat, když dojde omylem k záměně nočního a denního inzulínu při aplikaci? Mám ihned volat diabetologa? Díky. T.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, v obou případech hrozí hypoglykémie. Pokud si podáte noční inzulín místo denního, výsledkem bude vyšší glykémie po jídle a tendence k nižším glykémiím až se obě dávky začnou sčítat. Nezbytné je měřit si pravidelně, ideálně alespoň každé dvě hodiny, glykémie a snížit dávky před dalšími jídly.
Horší to bude v obráceném případě, pokud si místo nočního inzulínu píchnete denní (preprandiální), zde bude hrozit rychle se rozvíjející hypoglykémie a toto nebezpečí bude trvat alespoň 3–5 hodin. V tomto případě je třeba se najíst (jako by to byla dávka před jídlem) a měřit glykémie klidně každou půlhodinu a dojídat se, pokud glykémie klesá. Většinou je dávka nočního inzulínu vyšší než jednotlivé dávky denního před jídly, i na to je třeba při „dávkování“ jídla dávat pozor. V případě potíží je jistě možné obrátit se o pomoc.“

Zapomenutá dávka inzulínu? Nepanikařte. S chladnou hlavou to zvládnete lépe

Opomenutí dávky inzulínu může mít mnoho různých příčin, a to od náhle změněného denního režimu (např. při cestování, přespání u rodiny, vyrušení ...

Prosím, doporučíte mi nějakou praktickou tabulku potravin s vypočtenými kaloriemi?

Dotaz: Krásný den, pane doktore, docela by se mi hodila nějaká rozsáhlá a praktická tabulka s potravinami a jejich GI. Jaké doporučíte prosím? Děkuji. P.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, vyzkoušejte třeba webové stránky s názvem www.kaloricketabulky.cz.“

Jaká forma doplňování vitamínu B12 je vhodnější? Injekce nebo tablety? A hrozí nějaké nežádoucí účinky?

Dotaz: Hezký den, jsem diabetik druhého typu, léčím se Metforminem a zajímá mě možnost doplňování vitamínu B12 (lékařka mi doporučila po odběrech jeho doplnění). Jsou vhodnější injekce nebo tablety a nevadí to nijak při cukrovce? Děkuji. R.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, doplnění B12 v rámci normálních hodnot  s cukrovkou nijak interferovat (reagovat) nebude. O způsobu podání se domluvte s paní doktorkou, zná Vás nejlépe.“

Zdroj: autentické odpovědi MUDr. Jana Brože obdržené e-mailovou korespondencí

5926