Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma hokej a diabetes či nesnášenlivost perorálních antidiabetik

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma hokej a diabetes či nesnášenlivost perorálních antidiabetik
Ani hokej nemusí být pro diabetika překážkou, když dodrží režimová opatření spojená s léčbou své nemoci. Zdroj: Shutterstock

Druhé úterý v měsíci vám opět přinášíme diabetologickou poradnu s MUDr. Janem Brožem. Pan doktor tentokrát odpovídal například na to, zda je možné hrát při diabetu hokej. A my, stejně jako on, víme, že cukrovka rozhodně není pro sport omezující. Právě naopak! Na co dalšího jste se ptali?

Pokud dumáte nad něčím, co se týká diabetologie, můžete se zkusit zeptat pana doktora Brože! Přední český diabetolog velmi rád zodpoví všechny vaše dotazy. Ty posílejte buď e-mailem na: i.reinisch@diastyl.cz nebo prostřednictvím formuláře v sekci Poradna.

Mívám po stávajících lécích nevolnosti. Jaká jiná perorální antidiabetika byste mi doporučil?

Dotaz: Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Jsem ve fázi prediabetu, možná už diabetu II. typu. Mám glykovaný hemoglobin 43 mmol/mol a též výraznou nadváhu. Při 164 cm vážím 100 kg. Lékařka, která mi pomáhá redukovat váhu, doporučila Metformin. Po něm mám ale velkou nauzeu (nevolnost) a bolesti žaludku. Také nesnáším Stadamet, Glukophage a depotní Stadamet. Vše mi dělá hrozné potíže od břicha. Můžete mi, prosím, poradit jiný lék? Děkuji, T.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, zkoušela jste i variantu Metforminu XR? Ten má méně nežádoucích účinků. Jinak takto na dálku nelze doporučovat pacientům medikaci.“

Cukrovku nemám, ale trpím na hypoglykémie. Čím to může být?

Dotaz: Dobrý den, diabetik nejsem, ale mívám dlouhodobě stavy hypoglykemie. Začalo to tak, že když jsem se dostala do stavu už velkého hladu, bylo mi zle. Pak jsem se najedla a dobré. Stalo se to opravdu jen párkrát. Následně jsem otěhotněla, 4 měsíce jen zvracela, a tím si narušila jícen (mám jícnovou kýlu). Od té doby (což už bude 5 let) mě neustále pálí žáha, a to i přesto, že na to beru léky. Ale v poslední době (tak měsíc cca) mám tyhle stavy téměř celodenní, tj. pálení žáhy po všem, snad i po vodě. Pak se najím a do 10 až 15 minut mám pocit, jako bych nic nesnědla. Je mi zle, klepou se mi ruce, je mi na omdlení.

Mám zkrátka pocit, že mi chybí cukr. Osobně moc na sladké nejsem, ale ze zoufalství jsem si dnes dala čokoládový bonbon, pak med, cereální obloženou housku, jogurt a pořád mi bylo zle. Na omdlení. Vůbec nevím, co s tím. Lékaři se se mnou o tom moc nebavili, cukrovku nenaměřili, tak dál nic neřeší. I když chci jíst dietně, nemohu, protože je mi stále zle. Prostě nemám energii a nastupuje stav hypoglykémie. Nevím, jestli je to správný dotaz na Vás. Nebo jestli mi můžete doporučit někoho, kdo se tím zabývá. Omlouvám se za „román“ a děkuji moc za odpověď. M. Š.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, hypoglykémie u nediabetiků příliš časté nejsou, ale existují. Mohou mít celou řadu příčin, které osvětlí až podrobné vyšetření pacienta. Proberte to ještě jednou se svým praktickým lékařem, on Vás doporučí na vyšetření na nějaké interní oddělení, popřípadě se tam vydejte sama.“

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Za jakých podmínek může mít diabetik nárok na lázně?

Tápete v léčbě diabetu? Potřebujete poradit od skutečného odborníka v diabetologii? Pak se neostýchejte poslat nám svůj dotaz buď prostřednictvím ...

Jaké hodnoty krevního cukru bych si měla udržet při těhotenské cukrovce?

Dotaz: Dobrý den, léčím se s gestačním diabetem. Na jaké hodnotě bych měla optimálně glykémii udržet (před a po jídle)? Děkuji. D.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, zde jsou aktuální doporučení České diabetologické společnosti:
  • U gestačního diabetu (GDM) léčeného dietou nebo metforminem se kontrola glykémie provádí formou 4bodového glykemického profilu – je zvolena jedna ze dvou možností měření glykemického profilu:
    – glykémie ráno nalačno a 1 hodinu po hlavních jídlech (tj. po snídani, po obědě a po první večeři)
    nebo
    – glykémie ráno nalačno a 2 hodiny po hlavních jídlech.
  • Cílové glykémie při léčbě GDM jsou:
    glykémie nalačno < 5,3 mmol/l
    glykémie 1 hodinu po jídle < 7,8 mmol/l
    glykémie 2 hodiny po jídle < 6,7 mmol/l.

Zpočátku je vhodné glykemický profil provádět denně, při glykémiích dosahujících cílových hodnot lze frekvenci selfmonitoringu individuálně upravit (minimum je glykemický profil 1x týdně). U GDM léčeného inzulinem je doporučeno selfmonitoring glykémií provádět denně, podle potřeby 4–8 měření.“

Jaký je nejlepší zdroj rychlého cukru pro diabetika (při hypoglykémii)?

Dotaz: Hezký den, pane doktore, co doporučujete pacientům jako ideální zdroj rychlého cukru při hypoglykémii? Díky. F.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, optimální je glukóza ve formě tablet nebo roztoku. Pokud není k dispozici, tak sacharóza (běžný řepný cukr), opět v prášku/tabletách či roztoku.“

Může syn hrát hokej i při diabetu?

Dotaz: Zdravím, mám sedmnáctiletého syna, který má cukrovku a zhlédl se v hokeji. Mohu mu tento sport „dovolit“ a za jakých podmínek? Čeká nás nějaká výrazná změna léčebného režimu? Děkuji. G. J.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, sportování se pacientům s diabetem doporučuje. Hokej možná není pro diabetes ten úplně nejoptimálnější sport, ale léčila se s ním během soutěžního působení např. i jedna z mezinárodních legend NHL, Bobby Clarke.

Co se týče samotné léčby, určitě by měl stále používat kontinuální monitoraci glykémie, ověřit si výkyvy glykémie při sportu i po něm (hrozí riziko hypoglykémie) a naučit se preventivním úpravám dodávky inzulínu a diety před sportovní aktivitou. Jistě to bude změna, ale přinese i leccos pozitivního. K tématu u nás vyšel i tento článek: DIAmáma Veronika: Hokejové soustředění bylo krokem do neznáma.“

Zdroj: autentické odpovědi MUDr. Jana Brože obdržené e-mailovou korespondencí

1601

Diskuze k článku