
Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem o dietních nápojích, svědění kůže nebo prediabetu
I toto úterý přicházíme s odpověďmi v diabetologické poradně s MUDr. Janem Brožem. Tentokrát se například dozvíte, jaké rizikové faktory mohou podpořit vznik gestačního diabetu, zda i diabetolog může předepisovat neschopenku, nebo třeba to, na co má nárok nevidomý diabetik / jaké má možnosti... Další dotazy nadále posílejte na i.reinisch@diastyl.cz nebo formulářem v sekci Poradna.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, podíl sacharidů v dietě se odvíjí od celkové energie, podílu dalších živin a především od hmotnosti pacienta, kterou neuvádíte. Doporučuji probrat vše s Vaším lékařem, a poradit se s kvalifikovaným výživovým poradcem, který se věnuje diabetu, též není od věci.“
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, mezi rizikové faktory těhotenské cukrovky se řadí nadváha/obezita, nadměrný váhový přírůstek v těhotenství, vyšší věk matky, prodělaná těhotenská cukrovka v rodině nebo samotnou matkou při předchozím těhotenství a některá onemocnění spojená s inzulínovou rezistencí, např. syndrom polycystických ovarií.“
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, ano, může.“
Katarína Rerková žije s diabetem I. typu už 23 let. Její onemocnění a záliba v biologii ji vedly k tomu, že se přihlásila na Přírodovědeckou ...
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, znamená to příliš vysokou hodnotu (HI = high = vysoký), kterou již glukometr nezobrazí jako číslo. Většinou jsou glukometry nastaveny na hodnotu kolem 30 mmol/l. Doporučuji kontaktovat Vašeho lékaře.“
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, nabídka zdravotní péče pro diabetiky obecně je ze strany pojišťoven v ČR velmi široká. Nad tento rámec je nevidomým pacientům nabízen např. „mluvící“ glukometr. Zajímavá aplikace pro inzulínovou pumpu je ke zhlédnutí například ZDE. Co se týče získání asistenčních psů, tak si nemyslím, že by pro nevidomé diabetiky platila nějaká specifika (nutnost doporučení vydaného lékařem), nicméně přesnou informaci získáte u některé z organizací, které v péči o nevidomé působí. Existuje i výcvik psů pro diabetiky, osobně jsem se však s jeho využitím u pacienta nesetkal. Informace lze získat ZDE.“
253