Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jak probíhá v Česku léčba cizince s diabetem?

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jak probíhá v Česku léčba cizince s diabetem?
Moderní terapie může pomoci oddálit nástup diabetu 1. typu u dětí i dospělých Zdroj: Shutterstock

Jako každé druhé úterý v měsíci pro vás máme odpovědi na otázky v diabetologické poradně. Pan doktor Brož byl tentokrát dotazován například na to, jak se v České republice řeší léčba cizince s diabetem, nebo jak ovlivní panické ataky glykémii.

Chcete se na něco zeptat zkušeného diabetologa? Nedostává se vám po dlouhou dobu odpovědí od vašich lékařů? Pak se obraťte s dotazem na pana doktora Jana Brože prostřednictvím formuláře v sekci Poradna, nebo pošlete otázky e-mailem na adresu šéfredaktorky i.reinisch@diastyl.cz

Mám prediabetes? Prosím o radu, které se mi od mého lékaře nedostává

Dotaz: Vážení, obracím se na Vás s prosbou či žádostí o poskytnutí rady při snad zjištěném prediabetu (usuzuji dle výsledků zpráv), které se mi od praktického lékaře a ani z jaterní poradny nedostává. Bylo mi sděleno pouze to, že hodnoty jsou “ok”. Je mi 68 let, měřím 174 cm a vážím v současné době 87 kg (v měsíci červnu 2022 to bylo 95 kg). Koncem května tohoto roku jsem byl ohledně prodloužení platnosti řidičského průkazu a předání výsledků z jaterní poradny (dlouhodobý B_HBA1c 40 mmol/mmol) u praktického lékaře.

Praktický lékař mě poslal na odběr krve ohledně hladiny cukru. Po telefonickém rozhovoru mi sestra sdělila, že mám hodnoty glykemie nalačno ze žilní krve 5,93 mmol/l. Ptal jsem se, co s tím mám dělat. Odpověď byla, že mám přijít až v měsíci listopadu tohoto roku a že již nejsem nejmladší. Nemohu se smířit s tím, že se nic nebude řešit. Ani jeden z lékařů mi nesdělil (a to si lékařů velice vážím), že se již jedná o prediabetes a že bych měl změnit režim stravování atd.

Na internetu jsem našel mnoho rad včetně hraničních mezí glukózy jak nalačno, tak 1–2 hod po jídle a jiné hodnoty. Jsem laik, ale mohu sdělit, že z těch informací nejsem vůbec, ale vůbec moudrý. Jeden píše to a druhý zase úplně něco jiného. Přesto na základě získaných informací z internetu a jinde jsem od začátku června začal držet dietu. K polovině měsíce srpna jsem snížil váhu z 95 kg na 87 kg. Zakoupil jsem si glukometr a v bláhovém rozpoložení, že budu mít alespoň přibližnou kontrolu stavu svého cukru, jsem se začal po prostudování měřit.

Ještě jsem zjistil, že jedna nejmenovaná lékárna provádí také měření glykémie, a tak i toho jsem využil. Co se ale nestalo. Zakoupený glukometr měřil podstatně odlišně od toho lékárenského. To se opakovalo několikrát, a tak jsem jej poslal zpět bez finanční náhrady. A jaké hodnoty jsem si naměřil? Nalačno 5,6–6,8 a 7,2 mmol/l, 1–2hod po jídle 6,2–7,9 (několikrát i 8,3 a 8,5). V lékárně se pak naměřené hodnoty krevního cukru pohybovaly okolo 6,2 mmol/l.

Vím, že kapilární krev vykazuje trochu odlišné hodnoty oproti žilní krvi. Přesto z toho mám poměrně velké obavy a hlavně zmatek. V současné době jsem na dietě (vařené kuře, ryby – makrely, losos, luštěniny, sýr a zelenina, včetně různých vitamínů, a to, co jsem našel na internetu). Ovoce sporadicky, spíše borůvky a jogurt. V současné době se obávám přejít na běžnou stravu i v malých dávkách.

To, co mě opravdu donutilo Vám napsat a požádat o radu či doporučení, byl dnešní den, kdy jsem si po odpoledním menu (tvarohová pomazánka s česnekem a cibulí + okurkový salát) naměřil hodnoty po 2 hodinách a kratší chůzi 8,3 mmol/l. Po 10 minutách byla hodnota glykémie 5,5 mmol/l. Při měření dodržuji hygienické postupy, jak bylo v letácích a na internetu psáno. Jsem v důchodu a ještě občas chodím do práce jako technik. Práce mě baví a vůbec nestresuje, ba naopak. Občas mám špatné spaní. Tlak, cholesterol, jaterní testy v normě. Děkuji, s přátelským pozdravem, J. K.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, je velmi chvályhodné, jak zodpovědně se zajímáte o své zdraví a gratuluji ke snížení hmotnosti. Při prvním zachycení mírně zvýšené hladiny cukru se běžně nejdříve doporučuje kontrola v určitém časovém odstupu, jelikož hodnoty krevního cukru mohou být ovlivněny různými faktory – zda předcházelo alespoň osmihodinové lačnění, nemáte zrovna nějaké nachlazení či jiné obtíže.

Zvýšené hodnoty glykémie jsou považovány za prediabetes až při opakovaném záchytu. Poté, jak jste správně nastudoval, by měla přijít změna životního stylu – úprava jídelníčku, pravidelná pohybová aktivita, nekouřit, snížit hmotnost. Co se týče snižování hmotnosti, doporučuje se rychlost cca 1–2 kg/měsíc. Zpočátku to jde snáze, později o něco hůře. Dietní úprava by měla kromě minimalizace „nezdravé stravy“ též snižovat kalorický příjem cca o 500 kcal denně oproti původnímu množství. Pokud pacient hubne, je třeba kalorický příjem čas od času přepočítat (a snížit), aby hubnutí pokračovalo.

Pohybové aktivitě se meze nekladou, za minimum je považováno 30 minut chůze obden. V rámci jídelníčku jsou důležité tři pojmy ve vztahu k cukrům v jídle – jednoduché a složené cukry a glykemický index potravin. Jednoduché cukry (glukóza, sacharóza, atd.) zvedají hladinu cukru po jídle rychle, složené (též škroby) pomaleji a měly by být v jídelníčku preferovány před jednoduchými, což jsou například sladkosti, cukr, med, ovoce. Složené cukry jsou v pečivu, bramborách, rýži, luštěninách. Ve Vámi uvedené dietě jste cukry omezil na minimum, uvádíte v podstatě pouze luštěniny. Aby byla dieta vyvážená, je určité množství cukrů dobré (cca 50 % celkové přijaté energie), nejlépe ve formě právě složených cukrů.

Dále je dobrým ukazatelem při volbě jídla glykemický index. Ten předává informaci o tom, jak rychle stoupne po požití určité potraviny hladina cukru v krvi. Zde je dobré preferovat potraviny s nízkým glykemickým indexem, což znamená, že hladina cukru stoupá pomaleji, je to ovlivněno například obsahem vlákniny – např. celozrnný chléb má tedy nižší glykemický index než bílé pečivo.

Jak je na tom Váš jídelníček, si můžete sám ověřit například za pomoci webových stránek Kaloricke-tabulky.cz, kde po zadání jídelníčku a Vaší výšky, váhy a pohybové aktivity uvidíte, zda obsahuje jídelníček správný poměr jednotlivých živin. Dále je zásadní hodnotit hladinu cukru i v širším kontextu – jaká jsou další onemocnění či rizika? Jedná se o zvýšený krevní tlak, hladinu tuků, kouření? Uvádíte, že Váš krevní tlak i cholesterol jsou v normě, což je dobře.

Hodnoty cukru, které uvádíte, ač mírně kolísají při různých měřeních, jsou v pásmu pouze mírně zvýšených, včetně hodnot po jídle. Též je vhodné zmínit, že glukometry mají povolenou odchylku od standardního měření v laboratoři ±15 % a pod hodnotou 5,5 mmol/l ±0,83 mmol/l, nelze se tady na ně při desetinových měřeních příliš spoléhat a jediným správným výsledkem bude opět laboratorní měření u lékaře. Též si nemyslím, že by v lékárně měli přesnější typ přístroje, než je glukometr. Až půjdete na odběr, vezměte si s sebou Váš glukometr a změřte si glykémii hned v čase odběru pro srovnání přesnosti.

Není tedy třeba obav, je čas upravit dietu a v řádu měsíců se dohodnout na kontrole krevního cukru s Vaším praktickým lékařem a dle této hodnoty se dohodnout na dalším plánu i s ohledem na další údaje a vyšetření, které má Váš praktický lékař k dispozici a je tedy nejlépe vybaven s Vámi probrat a doporučit pro Vás na míru ušitá doporučení. Též Vám může dojednat konzultaci s nutričním specialistou, který s Vámi dietu detailně probere.”

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jakou práci nelze vykonávat s diabetem?

Další dotazy na pana doktora můžete nadále zasílat prostřednictvím formuláře v sekci Poradna nebo na e-mail šéfredaktorky webových stránek: ...

Syn diabetik má panické ataky. Mohou negativně ovlivnit jeho glykémii?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore, mám dospělého syna, který trpí panickými atakami a zároveň se léčí s cukrovkou I. typu. Mohou právě tyto panické ataky ovlivnit negativně glykémii? Mívá často hypoglykémie. Jak to řešit? Doporučujete něco konkrétního? Děkuju. Z.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, ano, panické ataky mohou glykémii ovlivnit. Doporučuji poradit se s jeho diabetologem a požádat ho o domluvení odborného vyšetření psychologem či psychiatrem. Ti Vám dají kvalifikované rady.”

Mohou léky na štítnou žlázu nějak rozhodit glykémii?

Dotaz: Hezký den, beru Letrox na štítnou žlázu a také se léčím s diabetem II. typu. Může tento lék nějak ovlivnit krevní cukr? Díky. R.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, v obvyklých dávkách tento lék glykémii nijak negativně neovlivňuje.”

Je možné, že inzulínová terapie ovlivní mé vyprazdňování?

Dotaz: Zdravím, nedávno jsem si začala píchat inzulín, neboť mi diagnostikovali diabetes I. typu. Je možné, že se touto léčbou nějak ovlivní vyprazdňování? Zaznamenala jsem totiž častější stolice. Děkuju. A.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, inzulín bezprostředně vyprazdňování nijak neovlivňuje.”

Jak probíhá v Česku léčba cizince s diabetem?

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jak se v ČR řeší léčba u diabetika-cizince, který zde pobývá pouze přechodně – musí mít pojištění? Nebo si platí léčbu jako samoplátce? Děkuji za odp. P.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, toto je poměrně velmi komplikovaná oblast. Principiálně je to tak, že jde-li o občana EU, který je ve své zemi pojištěn, tak mu zde platí jeho pojištění, ovšem nemusí krýt veškeré náklady, které jsou s ošetřením spojené. Pokud není z EU a jeho země nemá s ČR nějakou specifickou smlouvu v této oblasti, tak musí vše platit sám. Pro cesty do zahraničí doporučuji všem pacientům cestovní pojištění, které není drahé a pokryje většinu nákladů případného ošetření. Podrobně je oblast zmapovaná na webu VZP, tato doporučení jsou určena našim občanům, ale platí víceméně univerzálně pro pobyty v zahraničí.”

Zdroj: autentické odpovědi od MUDr. Jana Brože obdržené prostřednictvím e-mailové korespondence

5748

Diskuze k článku