Diabetikovi v nouzi může zachránit život vycvičený pes

Diabetikovi v nouzi může zachránit život vycvičený pes
Asistenční pes může rozpoznat hypoglykemii nebo hyperglykemii, i když jeho majitel žádné příznaky nepociťuje Zdroj: Freepik

Asistenční psi pro diabetiky, jejichž správné označení zní signální psi, jsou vycvičeni tak, aby vás upozornili na příliš vysokou nebo příliš nízkou hladinu cukru v krvi. Díky tomu můžete podniknout potřebné kroky dříve, než problém vygraduje v naléhavou zdravotní situaci.

Většina diabetiků to zná: závratě, pocit zmatenosti, ospalost. To jsou jasné příznaky těžké hyperglykémie i těžké hypoglykémie. Signální pes pro diabetiky je vycvičen tak, aby svého majitele žijícího s cukrovkou upozornil na pokles nebo vzestup hladiny cukru v krvi, dokud je ještě ve stavu, kdy je schopen řešit problém s glykémií nebo si přivolat lékařskou pomoc.

Některý šťouchne packou, jiný kňučí

Pes označovaný jako signální absolvuje dlouhý speciální výcvik. Po ukončení tohoto výcviku je schopen pomoci svému majiteli v celé řadě životních situací. To, jakým způsobem vás signální pes informuje, že byste měli zkontrolovat svou hladinu cukru v krvi, závisí na jeho výcviku. Někteří jsou vycvičeni k tomu, aby vás tlapkou šťouchali, olizovali nebo se na vás dívali, zatímco jiní jsou naučeni skákat, štěkat nebo kňučet. Někteří dokonce svému páníčkovi přinesou glukometr.

Pes může mít u sebe také speciální tlačítko pro přivolání pomoci, které aktivuje v momentě, kdy se jeho majitel s cukrovkou dostane do vážné situace, například upadne do kómatu. Zvíře je navíc označeno nápisem „asistenční pes diabetika“, což se hodí zejména na veřejnosti. Kolemjdoucí jsou pak schopni adekvátně zareagovat a přivolat majiteli psa pomoc.

Slinivka břišní: Zánět může pořádně potrápit. Přitíží vám kouření, nedostatek pohybu i další neduhy

Slinivka břišní je součástí trávicí soustavy. Nachází se za žaludkem u zadní stěny břišní dutiny a měří zhruba 13 centimetrů.   Trávicí ...

Jak to ten pes dokáže?

Vše začalo, když se objevily zprávy o necvičených domácích psech, kteří vykazovali změny chování, když měl jejich majitel nízkou hladinu cukru v krvi. Odborníci začali následně zkoumat způsoby, jak speciálně vycvičit psy, aby si všímali lidí a dokázali je na jejich zdravotní stav upozornit.

Vědci se domnívají, že psi cítí chemické změny v dechu, slinách a potu, ke kterým dochází při změně hladiny cukru v krvi.

Psi upozorňující na cukrovku jsou cvičeni na základě vzorků potu svých potenciálních majitelů. To jsou na jedné straně vzorky odebrané v době, kdy má daná osoba nízkou hladinu cukru v krvi, a na druhé straně vzorky odebrané v době, kdy má normální hladinu cukru v krvi. Psi jsou během výcviku odměňováni pokaždé, když zjistí vzorek s nízkou hladinou cukru v krvi.

Problémy s diabetickými služebními psy

Jedním z hlavních důvodů, proč si mnoho lidí s cukrovkou přeje signálního psa, je, aby je pes upozornil na pokles hladiny cukru v krvi ve spánku. Problémem však je, že psi musí také spát a bylo zjištěno, že jejich přesnost je v noci mnohem nižší.

Stejně jako u všech zvířat jsou i s chovem diabetického signálního psa spojeny průběžné výdaje, jako jsou účty za veterináře a nákup krmiva. Psa musí navíc obvykle pravidelně testovat trenér, aby se ujistil, že je stále schopen detekovat změny hladiny cukru v krvi. To může vést k tomu, že někteří psi budou čas od času potřebovat další výcvik.

Citrony: Chrání před ledvinovými kameny a anémií. Ocení je nejen diabetici

Citrony mají celou řadu zdravotních přínosů a na vašem jídelníčku mohou mít své místo, ať už máte cukrovku, nebo ne. Citrony a glykemický ...

Výhody asistenčních psů pro diabetiky

Schopnosti signálních psů byly posuzovány v rámci různých studií – a výsledky byly různé. Někteří psi si vedli lépe než jiní, někteří měli výsledky skvělé. Nicméně i v rámci studií, kdy výzkumníci nebyli výkonem psů úplně nadšeni, jejich majitelé uváděli, že jsou se svými psy velmi spokojeni. Důvěřovali svému psovi, že je upozorní při nízké hladině cukru v krvi, a měli pocit, že se zlepšila kontrola hladiny cukru v krvi. Mezi další uváděné přínosy patří např.:

  • méně času stráveného obavami z hypoglykémie a hyperglykémie,
  • možnost účastnit se více fyzických aktivit,
  • lepší kontrola hladiny cukru v krvi,
  • méně případů kolapsu z důvodu nízké hladiny cukru v krvi,
  • méně událostí, u kterých bylo nutné volat záchranku,
  • větší nezávislost,
  • lepší kvalita života.

Signální psi pro diabetiky samozřejmě nemohou nahradit odpovědnou individuální léčbu onemocnění. Nicméně speciálně vycvičený signální pes je jedním z dalších nástrojů pro zkvalitnění života osob s tímto onemocněním. V jeho přítomnosti může člověk žijící s cukrovkou získat větší nezávislost a pocit bezpečí. V České republice se výcvikem signálních psů zabývá organizace Helppes.

Výhodou těchto speciálně vycvičených psů je zejména to, že dokážou být přesnější než měřicí zařízení a reagovat dříve než senzor. Kromě této signální práce jsou tito psi vycvičeni přinést svému majiteli v případě potřeby inzulinové pero, láhev s pitím nebo přivolat pomoc.

Zdroj: webmd.com, dále dle textu

Foto: Freepik

1732

Diskuze k článku