Pozvánka na módní přehlídku inzulinových pump a senzorů v Centru Černý Most v Praze
Diabetický makulární edém: Unikátní zákrok lékařů z jihlavské nemocnice může zabránit ztrátě zraku u diabetiků
Zdroj: Freepik
Diabetický makulární edém se řadí mezi hlavní příčiny zhoršení ostrosti či úplné ztráty zraku u pacientů s diabetem. Toto onemocnění postihuje až 30 % diabetiků. Vzhledem ke strmému nárůstu diabetu mellitu v populaci rapidně stoupá i riziko rozvoje tohoto onemocnění. I proto je velkou nadějí do budoucna unikátní zákrok, který v těchto dnech provedl jako první v zemi tým lékařů z jihlavské nemocnice.
Lékaři Jan Ernest a Vladimír Vávra z očního oddělení Nemocnice Jihlava provedli jako vůbec první v České republice zákrok, při kterém pacientovi s chronickým diabetickým makulárním edémem implantovali nitrooční implantát, který je revoluční v tom, že se jeho účinná látka uvolňuje v oku po dobu tří let. MUDr. Pavel Pernica, primář očního oddělení jihlavské nemocnice, objasňuje: „Účinná látka fluocinolone acetonid obsažená v těle depotního implantátu se kontinuálně uvolňuje v oku až po dobu 36 měsíců bez celkových nežádoucích účinků. Dlouhodobý léčebný efekt implantátu představuje účinnou a bezpečnou metodu léčby chronického onemocnění sítnice u diabetiků. Zabraňuje vzniku recidivy makulárního edému a snižuje léčebnou zátěž i frekvenci návštěv v nemocnici.“
Pacientům potýkajícím se s problémy zhoršování či ztráty zraku v důsledku onemocnění diabetem tak svitla jiskřička naděje a vidina možné léčby.
Nadějný výzkum léku zpomalujícího destrukci buněk slinivky: Preparát k prevenci diabetu 1. typu čeká na schválení
Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází, když imunitní systém napadá a ničí buňky slinivky břišní, které tvoří inzulín. ...
Co je diabetický makulární edém?
Diabetický makulární edém je mikrovaskulární a neurodegenerativní onemocnění sítnice, které se řadí mezi jednu z hlavních příčin způsobujících zhoršení ostrosti vidění či postupnou ztrátu zraku u pacientů s diabetickou retinopatií. Tato závažná komplikace se projevuje u diabetiků 1. i 2. typu a způsobuje tvorbu otoku v oblasti nejostřejšího vidění – žluté skvrny sítnice. Otok vzniká v důsledku chronického poškození sítnicových cév, jež je způsobeno škodlivým působením hyperglykemie. Nástup tohoto onemocnění je pomalý, může se vyvíjet po dobu 5–20 let, přičemž v preklinické fázi vznikají jen sotva znatelné změny v sítnici.
Jak lze diagnostikovat diabetický makulární edém?
Pokud se léčíte s diabetem, měli byste pravidelně navštěvovat také očního lékaře. V případě, že u vás dojde k obtížím, které by mohly signalizovat riziko vzniku makulárního edému, využívá se jako základní vyšetřovací metoda ke stanovení diagnózy biomikroskopické vyšetření zadního segmentu oka pomocí vyšetřovacích čoček. Dalším postupem může být fotografická vyšetřovací metoda FAG, kdy se pacientovi intravenózně podá sodná sůl fluoresceinu a následně se kamerou snímá sítnice oka a pořizuje sekvence fotografií – zjišťuje se zejména cévní zásobení sítnice, cévnatky a papily zrakového nervu. Jako doplňující vyšetření existuje i možnost diagnostické metody OCT s vysokou rozlišovací schopností, která je schopna zobrazit sítnici v přímém řezu.
Ketoacidóza: Komplikace cukrovky, která může podstatným způsobem ovlivnit život diabetiků
Díky dobrému vzdělávání osob s diabetem se výskyt ohrožujících stavů, které nastávají při ketoacidóze, značně snížil. Je však dobré vědět, jak ji ...
Jak předcházet vzniku diabetického makulárního edému?
Stejně jako u jiných onemocnění souvisejících s diabetem je i v tomto případě nutná dlouhodobá kompenzace cukrovky, jakož i případné systémové hypertenze a hyperlipidemie. Nezbytné jsou pravidelné kontroly u vašeho lékaře a dodržování navržených lékařských postupů.
Zdroje: nemji.cz, internimedicina.cz, cukrovka.cz
2399