Možnosti prevence diabetické nohy

Možnosti prevence diabetické nohy
Kůže se vlivem diabetu stává velmi suchou, může se třepit, vznikají nebezpečné praskliny Zdroj: Shutterstock

Jednou z vážnějších komplikací cukrovky může být tzv. diabetická noha. Někdy se také nazývá jako syndrom diabetické nohy. A s čím vším je spojen? Primárně s tvorbou otevřených ran a vředů, které se tvoří nejčastěji na chodidle anebo obecně na dolní končetině.

Protože se u diabetika mohou tvořit rozsáhlé a otevřené rány na nohách v důsledku zhoršeného prokrvování, existuje tu riziko zavlečení infekce anebo rozvoj nekrózy. Ta mívá zpravidla závažné důsledky v podobě nucené amputace končetiny. Ovšem sám diabetik může proti těmto nevratným změnám bojovat preventivně. Jak přesně? To se dozvíte níže.

Obecná charakteristika diabetické nohy: Proč vzniká?

Příčinou vzniku diabetické nohy bývá bezesporu dekompenzovaná cukrovka. To znamená, že dotyčný má opakované a neřešené hyperglykémie (vysokou hladinu cukru v krvi). Tento stav následně způsobí takzvanou neuropatii, která je spojená se zhoršeným čitím na nohách. V podstatě se vám v této souvislosti zhorší vnímání bolesti, chladu i tepla, což je zásadní problém (hrozí zvýšené riziko poranění kůže). Další komplikací může být i nedostatečné prokrvování končetin. V této souvislosti pak dochází k pomalému a nedostatečnému hojení ran a ranek. Hrozbou je i již zmíněná infekce.

Jak se diabetická noha diagnostikuje a léčí?

V první řadě by měl diabetik ihned navštívit svého lékaře, pokud zaznamená neobvyklé změny na svých dolních končetinách. Odborník většinou provede klasické klinické vyšetření, které je spojené v tomto případě s pohmatem a pohledem (zkoumá se vzhled kůže na nohách, její teplota, citlivost a možný výskyt ran). Dále pacient sdělí i své subjektivní obtíže, které vzhledem ke změně zdravotního stavu pociťuje, tj. lékař zjistí anamnézu. Léčba pak spočívá v důkladném zahojení ran a ranek, které již na dolní končetině vznikly. Při rozvoji infekcí se kromě jiného předepisují i antibiotika. Vhodné je postiženou nohu nijak zvlášť nezatěžovat (pacient s cukrovkou by měl mít klidovější režim).

Možnosti prevence diabetické nohy. Co může člověk s cukrovkou udělat pro své zdraví?

Dekompenzovaný diabetes spolu s neřešenými ranami na nohách v rámci diabetické nohy může způsobit jediné, daný jedinec si koleduje o amputaci dolní končetiny a tím výrazné snížení své mobility. Taková ztráta není jen fyzického rázu, ale i psychického. Jedná se o moment, kdy je člověk nucen zcela změnit svůj životní styl. Proto je nasnadě působit preventivně. Jak na to?

noha, foot, feet

 • Primárně kompenzujte svůj diabetes To znamená, že byste měli dodržovat přísně diabetickou dietu a také užívat léky anebo inzulín dle předpisu lékaře.
 • Zásadní je i důkladná péče o nohy, tj. omývejte si je každý den teplou vodou a jemným mýdlem. Pokud máte problémy s čitím, otestujte raději teplotu vody v lázni svým loktem.
 • Po koupeli si dolní končetiny pečlivě osušte (především mezi prsty) a také hydratujte vhodnými krémy či mastmi.
 • Každý den kontrolujte, zda se vám na nohách netvoří puchýřky, zarudlé skvrny, vřídky a praskliny. Jakmile zpozorujete něco neobvyklého, ihned zavítejte k lékaři (podiatrovi).
 • Ztvrdlou kůži na chodidlech průběžně odstraňujte pemzou a nohy změkčujte peelingem a hydratačními krémy.
 • Kontrolovat byste měli jednou týdně i své nehty.
 • Snažte se chodit pouze v obuvi s uzavřenou špičkou. Nenoste sandály a nechoďte po bytě bosky.
 • Na nohy si oblékejte dobře padnoucí ponožky anebo punčochy. Neměly by tlačit v oblasti kotníku ani nikde jinde.
 • Obuv kupujte jen dobře padnoucí. Ideálním materiálem je přírodní kůže anebo plátno.
 • Vzhledem k tomu, že jako diabetik můžete mít sníženou citlivost vůči teplotám, chraňte důsledně své nohy před velkým teplem i chladem. V létě noste boty raději i na pláži a horké dlažbě. V zimě pak noste ponožky.
 • Pakliže jste kuřák/kuřačka, snažte cigaretám odvykat. Kouřením jedině své problémy s prokrvováním končetin ještě zhoršíte.
 • Svého diabetologa i podiatra navštěvujte pravidelně na periodické prohlídky.

2032

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku