Diabetička a učitelka tance porazila diabulimii

Učitelka tance z anglického hrabství Cheshire promluvila o svém boji s poruchou příjmu potravy spojenou s diabetem zvanou diabulimie. Svěřila se, že ji tato nemoc málem zabila. Amber Dumbill totiž přestala pro ni životně důležitý inzulin užívat, když jí bylo 18 a studovala na univerzitě.

Diabetička a učitelka tance porazila diabulimii

Pro deník Metro Amber uvedla, že cítila, že je jí taneční úbor příliš těsný, porovnávala se s ostatními tanečníky ze třídy a připadala si mnohem tlustší než oni.

Vynechání inzulínu mělo kritické následky

Po šesti týdnech bez inzulinu a hlídání hladiny cukru v krvi se Amber jednoho rána probudila a nebyla schopná vstát z postele. Začala silně zvracet a v očích se ji začaly dělat krvavé skvrnky.

Zavolala si záchranku, ale bylo jí řečeno, že bude muset počkat čtyři hodiny, protože její potíže nebyly považovány za natolik závažné, aby pro ni přijeli přednostně. Její máma jí pak poradila, ať si mezitím zkontroluje hladinu cukru.

„Hodnoty byly tak vysoké, že když jsem na 999 zavolala znovu a sdělila jsem jim je, poslali mi sanitku okamžitě. Než jsem se dostala do nemocnice, začaly mi modrat rty a jeden z lékařů mi řekl: ‚Kdybyste čekala čtyři hodiny na tu první záchranku, už byste byla mrtvá’,“ říká Amber.

Nakonec nad zákeřnou nemocí zvítězila

Ani po propuštění z nemocnice nebyla Amber spokojená s tím, kolik váží, takže i když si znovu začala píchat inzulin, nikdy si nevzala tu správnou dávku.

Teprve až potkala svého přítele, začala přemýšlet o dlouhodobých následcích svého počínání na své zdraví.

„Řekla jsem mámě, že jsme s Edem mluvili o budoucnosti a bavili se o svatbě a dětech. Jen se na mě podívala a řekla: ‚Nebudeš mít žádné děti, pokud se nevypořádáš s diabetem.’ Mámina slova a také to, že jsem si uvědomila, že diabetes může v těhotenství způsobit komplikace, dokonce i když je správně léčen, mě tak vyděsilo, až jsem si uvědomila, co to vlastně sama sobě provádím,“ vzpomíná Amber. „Jsem tak šťastná, že jsem změnila svůj život dřív, než bylo příliš pozdě. Ale pokud moje zkušenost zabrání byť jen jedinému člověku s diabetem 1. typu dělat to, co jsem dělala já, stálo to za to,“ dodává.

„Diabulimie je extrémně nebezpečná, ale strach, že kvůli užívání inzulinu přiberou je u těchto pacientů tak velký, že ho užívat přestanou, aby zhubli. Můžete vypadat dobře a mít normální váhu, ale jestliže přestanete užívat inzulin, budete mít velice vysokou hladinu cukru v krvi, což může způsobit všechny možné s diabetem spojené komplikace. Jestliže diabetik 1. typu neužívá inzulin, velice brzy umře,“ uvádí profesorka Khalida Ismail, psychiatrička a primářka vůbec první britské kliniky pro léčbu diabulimie v nemocnici Kings College Hospital v Londýně.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný