Diabetici, užijte si Vánoce bez stresu: Základem je vnitřní motivace

Diabetici, užijte si Vánoce bez stresu: Základem je vnitřní motivace
Onemocnění štítné žlázy se vyskytuje až 4krát častěji u dívek než u chlapců Zdroj: Freepik

Stres, zdravotní problémy, všudypřítomné pocity vyhoření. I to je realita současné doby. Jak si udržet čistou hlavu nebo zvládnout náročné situace? Důležité je vnímat sebe sama, hledat příčiny psychického diskomfortu a udržet si vnitřní motivaci.

Blíží se Vánoce, svátky „pomyslného“ klidu. Jak předejít vánočnímu stresu a užít si setkávání s rodinou v klidu?

Základem je nemít přehnaná očekávání, uvědomit si, co vám nedělá dobře, a tyto věci ve svém životě eliminovat. A to ideálně nejen ve vánočním období. Neřešit to, co od vás očekává společnost, ale dělat hlavně věci, které chcete vy a vaši blízcí. Nechce se vám trávit hodiny v kuchyni nad vánočním cukrovím? Nedělejte to. Nutný není ani velký předvánoční úklid nebo běhání po přeplněných supermarketech. Klidně neslavte vůbec, i to je v pořádku.

Mlsáme při cukrovce: Mrkvovo-mandlový koláč si jako zdravou svačinku zamilujete

Existují lidé, kteří sladké zrovna moc nemusejí. A pak jsou tu ti, kteří sladké milují. Když takovému člověku vstoupí do života cukrovka, není to ...

Následuje novoroční období, které je spojeno s různými předsevzetími. Jak posílit motivaci, abych vytrvali po novém roce déle než pár týdnů?

Co se týče předsevzetí, tak by měla vycházet z vaší hlavy a neměla by být přehnaná. Měli byste vědět důvody, proč chcete něco změnit, využít své stávající návyky a zakomponovat do nich nové věci. Počítat s tím, že můžete šlápnout vedle a že je to v pořádku. Hlavně na sebe buďte laskaví. Nesnažte se změnit celý svůj životní styl lusknutím prstu.

Přehnané cíle mohou v konečném důsledku spíše demotivovat, naopak plnění dílčích, byť skromnějších cílů, je velmi motivační a uspokojující.

Co dělat v případě, že se nám předsevzetí nepodaří dodržet? Doporučujete začít od znova třeba i v únoru?

Je potřeba se připravit na to, že změny jsou cestou, z níž někdy můžete udělat krok stranou, nicméně je pak důležité se po prvním zaškobrtnutí nevzdávat a zase nabrat správný směr. Dali jste si předsevzetí, že budete jíst zdravěji, a právě sedíte nad prázdným talířem, který byl ještě před chvilkou plný nezdravých dobrot? Nenechte se tím demotivovat a zítra zase najeďte na zdravější jídelníček.

Jednoduše se tedy nevzdávat?

Pokud chcete ve svém životě udělat změnu, můžete začít kdykoliv a nemusíte čekat do nového roku. Ideálně začněte hned teď, bez ohledu na datum.

Správný výběr zimní obuvi pro diabetiky pomůže předcházet vzniku diabetické nohy

Zimní boty – a samozřejmě nejen ty – musí být kvalitní a musí vám dobře padnout. Jakékoliv otlaky, puchýře či jiná zranění mohou vést u diabetiků ...

Život s diabetem je náročný na rozhodování – kolik čeho sníst, kolik píchnout inzulínu, atd. Dlouhodobá zátěž může vést až k syndromu vyhoření. Jak mu předejít?

Důležité je nebýt na to sám. Obklopte se lidmi, kteří vás budou podporovat, mít rádi a bude jim na vás záležet. Nepřepínejte se, klaďte na sebe realistické nároky a dávejte si dosažitelné cíle. Naučte se říkat ne a najděte ve svém životě balanc. Stanovte si, kolik času budete věnovat práci a kolik svému soukromému životu. A dbejte na dostatek spánku a odpočinku. Věnujte dostatek času svým koníčkům a sami sobě, buďte k sobě laskaví a ptejte se, jak se cítíte, co potřebuje. Vnímejte své myšlenky, energii i tělo. Necítíte se dobře? Hledejte příčiny své nepohody a nedávejte nepříjemné pocity na druhou kolej.

Jaké kroky podniknout, abychom nevyhořeli a starali se o svou cukrovku dlouhodobě?

Velkým pomocníkem se může stát také pohyb. Vyberte si sport, který vás bude bavit a při kterém zapomenete na okolní svět. Choďte do přírody, najděte si svá oblíbená místa, kde je vám dobře a kde dokážete hodit všechny starosti za hlavu. A v neposlední řadě nebuďte obětí moderních technologií.

Dovolte si nebýt na telefonu k dispozici 24/7, neusínejte s ním, nekontrolujte svůj pracovní email v čase, kdy byste měli odpočívat, neprobouzejte se se sociálními sítěmi. Pravidelně navštěvujte lékaře, dodržujte zásady zdravého životního stylu a nenechte se nemocí úplně pohltit.

Jak poznáme, že je naše duševní zdraví „v pořádku“? Co všechno má na naše duševní zdraví vliv?

Příznaků duševní nepohody je mnoho. Patří mezi ně například dlouhodobě špatný spánek, nechuť k jídlu nebo naopak nucení k přejídání, výrazné zhoršení nálady, nezájem o sociální kontakt, změny emocí jinak než dříve, zvýšená únava a další. Stejně tak je velké množství toho, co naše duševní zdraví ovlivňuje. Jednat se může o náš celkový životní styl, stravu, spánek, nemoc, úmrtí blízké osoby, socioekonomickou situaci, vztahy v rodině a přáteli a mnoho dalšího.

Už je blíže známo, jak se koronavirová pandemie podepsala na našem duševním zdraví?

Podle Národního ústavu duševního zdraví stoupl výskyt duševních onemocnění během koronavirové pandemie z cca 20 % na 30 %. Riziko sebevražd se zvýšilo trojnásobně, stejně tak výskyt deprese. Úzkostlivé poruchy pak dvojnásobně. Zvýšila se také frekvence tzv. binge drinking, tedy pití velkého množství alkoholu při jedné příležitosti.

Pokud máme pocit, že naše duševní zdraví není zcela v pořádku, jaké první kroky bychom měli podniknout?

Je hned několik možností, které se odvíjí od vážnosti situace. Můžete se pokusit pomoci si sami – připustit si, co se vám děje, jak se cítíte, uvědomit si vlastní hranice, propojit se s vlastním tělem a zjistit, co potřebujete, sdílet své pocity s někým dalším. Zkusit můžete také mobilní aplikace nebo jiné nástroje, například Mindfulness, Calmio nebo Nepanikař. Mnoho informací o duševním zdraví najdete také v Loono aplikaci Preventivka, která je ke stažení zcela zdarma pro iOS i Android.

Dýňová semínka: Mlsání do jogurtu i krémových polévek. Pomohou při cukrovce i proti rakovině

Historie dýňových semínek se nejspíš začala psát v Mexiku před více než 7 500 lety. Celá řada dalších kultur později používala dýňová semínka k ...

A když aplikace nestačí?

Jestliže je toho na vás již moc, vyhledejte odbornou pomoc, psychoterapeuta nebo psychiatra. V krizových situacích se můžete obrátit také na různé linky důvěry, psychické pomoci a samozřejmě i na pohotovostní službu psychiatrie.

Na duševní pohodu má také vliv délka a kvalita spánku. Při diabetu 1. typu se však mohou objevit noční hypoglykemie či kolísání glykemie, což může náš spánek negativně ovlivnit. Jaké kroky bychom měli podniknout k tomu, abychom co nejvíce zkvalitnili náš spánek?

Problémy se spánkem je důležité začít řešit včas. Pro začátek je dobré zapracovat na spánkové hygieně – chodit spát a vstávat ve stejný čas, spát dostatečně dlouho, před spánkem nepít alkohol, kofein a neužívat jiné stimulanty, upravit si místnost, ve které spíte. V ní by měla být nižší teplota a tma. Před spaním byste se měli věnovat uklidňujícím činnostem, nesledovat jen obrazovky, neprojíždět sociální sítě, nečíst zprávy ani nepracovat.

A co dělat v případě, že nemůžeme usnout dlouhodobě?

Pokud se tímto způsobem nedaří zlepšit kvalitu spánku, je zapotřebí navštívit lékaře a tento problém řešit s ním.

Přibývají také starší osoby s diabetem 2. typu. Jak je přesvědčit, aby svou nemoc braly vážně?

Vracíme se zase na začátek, a to k vlastní motivaci. Dobré příklady táhnou, takže jim můžeme na takových příkladech ukázat, jak se dá i s cukrovkou žít kvalitní a dobrý život. Můžeme také načrtnout různé cesty, jak může pacient svou nemoc uchopit a poprat se s ní. Nicméně odborníci mohou dávat jen doporučení, odpovědnost je vždy na pacientovi, jak se rozhodne se ke své diagnóze postavit. Vliv na to může mít také jeho rodina a blízcí.

MUDr. Zuzana Hajšmanová | zdroj: časopis DIAstyl, se souhlasem Z. Hajšmanové

MUDr. Zuzana Hajšmanová (33)
MUDr. Zuzana Hajšmanová absolvovala Lékařskou fakultu v Plzni. V současné době pracuje v neziskovce Loono jako garantka odborného obsahu

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Zuzany Hajšmanové

2215

Diskuze k článku