Diabetici a zuby: Pravidelná prevence a srovnaná glykémie pro krásný úsměv

Diabetici a zuby: Pravidelná prevence a srovnaná glykémie pro krásný úsměv
I diabetici chtějí mít krásný úsměv a zdravé zuby, důležité jsou pravidelné prohlídky a vyvážená glykémie Zdroj: Freepik

O komplikacích cukrovky, které zasahují krevní oběh nebo představují riziko pro nervový systém, se mluví poměrně běžně. Ústní dutina je ale tak nějak na okraji. Komplikace cukrovky, které postihují zuby, se někdy objevují, aniž byste si to uvědomovali.

Potíže ústní dutiny diabetiků mohou být dlouho asymptomatické. Ve skutečnosti ale hrozí riziko, že přerostou do velmi závažných komplikací. Vhodná prevence a pravidelné kontroly u dentisty by měly být nedílnou součástí vašeho života. Nevyvážený diabetes může způsobit ústní infekce a zhoršit kazivost zubů.

Diabetici a nejčastější problémy v ústní dutině

Diabetes způsobuje snížení produkce slin a zvýšení cukru v nich, což podporuje rozvoj plísňových infekcí v ústní dutině v návaznosti na nevyváženou bakteriální flóru v ní obsaženou. Zánět na úrovni dásní zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence.

Často podceňované dentální komplikace diabetu mohou přerůst až do generalizované orální infekce.

Vysoká hladina cukru v kapilární krvi oslabuje dásně a podporuje vznik paradontózy. Při zanedbání dentální péče a prevence může dojít až k celkové ztrátě zubů.

Co se skrývá za jednotlivými potížemi ústní dutiny:

 • Zubní kaz aneb zničení zubní skloviny zubním plakem.
 • Gingivitida je onemocnění způsobené bakteriemi, ke kterému dochází, když se kolem zubů hromadí plak (biofilm). Bakterie přítomné v plaku napadají měkké tkáně obklopující zub a způsobují zarudnutí, zánět a krvácení. V pokročilejší fázi se z ní stává paradontóza. Diabetes činí ty, kteří se s ní léčí, náchylnějšími k infekci.
 • Parodontitida je hluboký zánět dásní a kosti, která podpírá zub. Zuby se pohybují, uvolňují a hrozí jejich vypadnutí. U diabetiků je riziko jejího vzniku dvakrát až třikrát častější než u běžné populace, která se s cukrovkou neléčí.
 • Kandidóza se pozná podle malých bělavých teček, které se objevují v dutině ústní a na jazyku. Ty jsou někdy mylně považovány za zbytky jídla. Je způsobena houbou, které se daří v narušeném imunitním systému a při nerovnováze ústních bakterií.

   Irský mech jako dia potravina: Použijte ho k výrobě chutných a lehkých dezertů

   Pokud z nějakého důvodu nechcete konzumovat želatinu, nebo prostě a jednoduše rádi zkoušíte nové věci, pusťte se do přípravy chutných dia dezertů ...

   Dobrá ústní hygiena a vyvážená glykémie jsou základem úspěchu

   Správné čištění zubů pomocí vhodně zvoleného kartáčku a rovněž věnování pozornosti péči o dásně je pro diabetiky důležité. Používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků by mělo být každodenní součástí péče o ústní dutinu, aby se omezil výskyt zubního plaku a následný možný zánět dásní. Vyberte si šetrnou ústní vodu bez alkoholu. Preferována by měla být zubní pasta s účinky proti zubnímu kameni, speciálně navržená pro citlivé zuby. Je nasnadě zmínit také obecný fakt, že k potížím s paradontózou silně přispívá i kouření.

   Pravidelné prohlídky pomohou včas odhalit hrozící problém, obzvlášť, pokud nepociťujete ještě žádné větší příznaky.

   Komplikace cukrovky I. i II. typu, které postihují zuby, jsou primárně způsobeny nerovnováhou glykemických hladin. Ale v některých případech se týkají i prediabetu, chronická parodontitida může být totiž spojena se zvýšeným rizikem vzniku diabetu II. typu. Precizní kontrola hladin glykovaného hemoglobinu a přehled o celkových hladinách krevní glukózy by měly být u diabetu samozřejmostí. Vyvážená hladina glukózy, které aktivně pomůžete dobře zvoleným jídelníčkem, je nosnou součástí účinné prevence potíží ústní dutiny.

   Co se týče léčby paradontózy, jedná se o chronické onemocnění, které je bohužel již nevratné. Lze ji však stabilizovat specifickou péčí stomatologa, pravidelným sledováním a důslednou dentální hygienou ze strany pacienta, u diabetiků se pak klade důraz na dodržování odborníkem doporučeného léčebného režimu pro udržení hladin krevní glukózy v požadovaných normách.

   Podle čeho poznáte, že nastává problém, který se může dále rozvíjet:

   • Červené oteklé a citlivé dásně, zápach z úst.
   • Spontánní krvácení z dásní (během čištění nebo mimo něj, například pokud kousnete do jídla).
   • Obecné snížení výšky dásní (tzv. gingivální recese).
   • Kývající se zuby.

   Lepek je podle odborníků návykový. Kdybyste žili v Asii, váš jídelníček vypadá úplně jinak

   Potíže s lepkem a na ně navazující dieta se dostaly do povědomí převážně kvůli narůstajícímu počtu celiaků. Pravděpodobnost výskytu se zvyšuje o ...

   Potíže s hojením ran v ústní dutině u diabetu

   Váš dentista by měl určitě vědět o tom, že se léčíte s diabetem, aby tomuto faktu co nejlépe přizpůsobil poskytovanou péči. Snažte se plánovat návštěvy na ráno, kdy je hladina glukózy obecně v lepší koncentraci. Věnujte pozornost jejím výkyvům, obzvláště, pokud máte podstoupit zákrok v ústní dutině, ať už se jedná o plombování, či extrakci zubu.

   Nevyvážené hladiny glukózy mohou způsobit horší hojení rány.

   Váš zubní lékař by měl rovněž vědět, zda užíváte kromě medikace pro kontrolu diabetu i jiné léky (na vysoký krevní tlak nebo antikoagulancia, která ředí krev). Můžete pak lépe konzultovat postup ošetření po extrakci zubu.

   Pokud je nutné odstranění zubu v návaznosti na některé patologie, je pro dentistu zásadní, aby byla snížena rizika s ní spojená kontrolovaným diabetem. I když dentální extrakci povětšinou nevnímáme jako operativní zákrok, do této skupiny patří. Záleží na lékaři, zda po ní zvolí předepsání antibiotik, která mohou být potřeba u osob s problematickou glykémií kvůli zvýšené pravděpodobnosti zanícení rány.

   Antibiotika mohou být používána i při méně invazivních zákrocích, aby se zamezilo možnému proniknutí bakterií do krevního oběhu. Pokud běžně doplňujete zinek, může vám poměrně dobře pomoci nejen s vyváženými hladinami glykémie, ale podpoří i lepší hojení vzniklého poškození v ústní dutině po extrakci zubů, zároveň působí jako prostředek proti infekci.

   Zdroje: Mayoclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov, Sciencedirect.com

   1902

   Diskuze k článku