Diabetes zřejmě chrání před migrénou

Stále jen čtete o tom, jaká zdravotní rizika diabetes představuje a k jakým dalším onemocněním jste náchylnější? Přinášíme vám vítanou změnu. Norská studie ukázala, že cukrovka snižuje riziko vzniku migrény.

Diabetes zřejmě chrání před migrénou

Kdo osobně neprožil záchvat migrény, jen těžko si dokáže představit, jak nesnesitelné a vyčerpávající umí tyto bolesti hlavy být. Statisticky se vyskytují přibližně u každé páté ženy a každého patnáctého muže. Středně těžké až silné bolesti hlavy navíc často doprovází nevolnost, zvracení i  zvýšená citlivost na hluk a světlo.

Norská studie, zveřejněná v roce 2006 v časopise Cephalagia, zaměřeném na bolesti hlavy, zkoumala vzájemný vliv cukrovky a záchvatů migrény. Výsledky ukázaly, že mezi diabetiky 1. typu se záchvaty migrény vyskytují o 26 % méně a mezi diabetiky 2. typu o 11 % méně. Vědci proto dospěli k závěru, že diabetes může představovat určitý ochranný prvek proti rozvoji migrény. Studie již bohužel nezkoumala, proč tomu tak je. Odpověď zřejmě nebude jednoduchá, vzhledem k tomu, že důvody, proč k migrénám dochází, nejsou dosud zcela pochopeny.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x