Diabetik v zaměstnání: ujasněte si priority

Mnozí diabetici se ve svém zaměstnání vůbec neodlišují od svých zdravých kolegů. Jiní si jen domluví pravidelné přestávky na jídlo. Někteří potřebují více úlev, aby omezení svou nemocí zvládli.

Diabetik v zaměstnání: ujasněte si priority

To, jak svou nemoc v práci prezentujete a řešíte, závisí na kompenzaci, ale také na postoji k sobě samému i k nemoci. Pokud sebe se svou nemocí vnímáte jako plnohodnotného člověka, nebude vám činit problém sdělit to okolí. Na druhou stranu nikdo nemusí o vaší nemoci vědět, pokud se o ni dokážete dobře sami postarat a nehrozí vám akutní komplikace (i když tím si může být jen málokdo jistý). Naopak je jednoznačně potřeba diagnózu sdělit, pokud choroba může výkon v zaměstnání negativně ovlivnit.

Přemýšlejte nad svými potřebami

V první řadě je třeba vybírat si zaměstnání podle svých možností a případných omezení, neboť je důležité vyvarovat se akutních komplikací. Zároveň je třeba zbytečně nevystavit kolegy a další lidi v zaměstnání traumatickému prožitku při řešení našich případných vážných akutních komplikací.
Možná namítnete, že dnes si nemůže nikdo v práci vybírat a vymezovat se, protože každý má o svou práci strach. Nelze než souhlasit, ale mnozí z nás se na tuto okolnost tak trochu vymlouvají, protože nad svými potřebami příliš nepřemýšlí.
Pokud by je ale řešit chtěli, pravděpodobně by se setkali s příznivou odezvou. Je potřeba urovnat si priority a rozhodnout se, zda je nyní důležitější udržet si stávající pozici v zaměstnání, nebo je spíše čas na zlepšení zdravotního stavu.

MUDr. Jana Komorousová, Ph. D.
Psychiatrická ambulance Plzeň

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x