Diabetes z Perníkové chaloupky

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký byl další osud Jeníčka a Mařenky poté, co se dostali ze spárů Ježibaby? Celkem pochopitelně se z nich stali bojovníci proti všem čarodějnicím světa. Avšak Jeníčkovi to trochu komplikovala cukrovka, způsobená přejedením perníkem.

Diabetes z Perníkové chaloupky

Zdá se vám to s tou cukrovkou nelogické? Pokud ano, pak se shodujete s diabetologem as. MUDr. Janem Brožem (jak se dočtete dále). Tvůrci filmu Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic to bůhvíproč viděli jinak.
Kdo by tu pohádku neznal. Otec z nějakého důvodu odvede svoje děti do lesa, kde je ponechá svému osudu. Ty narazí na chaloupku z perníku, a protože jim vyhládne,
začnou otrhávat střechu. V tom je vyruší ježibaba…

Stávají se lovci

Do chvíle úniku se vyprávění víceméně shoduje s tím, které znáte od své maminky či babičky. Jenže pohádka má pokračování. Děti už se do svého domova nedostanou a po zkušenosti z perníkové chaloupky se z nich stávají obávaní a vyhledávaní lovci čarodějnic. A tak se na objednávku ocitnou v jednom středověkém městečku, které sužují obvyklé dobové problémy, ale také tam dochází k častějším únosům místních dětí. Ty mají na svědomí čarodějnice, které obývají nedaleké hluboké lesy.
Zoufalý starosta si proto pozve legendární lovce těchto nebezpečných příšer. Sourozenci se pustí po stopách únosců s vervou sobě vlastní a jejich práce brzy začne přinášet výsledky. Jenže tentokrát proti nim stojí síly mnohokrát mocnější než všechno, čemu museli doposud čelit. Novodobé, poněkud akční pojetí příběhů bratří Grimmů se rozjíždí…

Odmítl péči dobré čarodějnice, píchl si inzulin sám

Jeníček se prochází po středověkém městečku s místní dívkou, kterou předtím zachránil před upálením za čarodějnictví. Když si na tržišti prohlíží dýni, zakouká se na místo na levé ruce, kde nosíváme hodinky. Zřejmě upozornění, že je čas na inzulin. Dosud bez náznaku potíží se najednou začne potácet k nejbližším schodům, kde usedne. Zatímco z brašny vytahuje něco jako „koňskou injekci“ vypráví dívce svůj příběh.

„Když jsem byl malý, jedna ježibaba mi pořád nutila sladkosti. Podepsalo se to na mně. Každých pár hodin si píchám tuhle injekci, jinak bych zemřel,“ pronese a vydechne po vpíchnutí inzulinu. „Tak to máte cukrovku,“ žena na to. „Trochu se v tom vyznám, kdybyste potřeboval pomoc, tak…“ nabízí se dívka, která se později představí jako dobrá čarodějnice. Jeníček odmítá. „Ne, díky, zvládnu to.“

Diabetolog: Takto cukrovka nevzniká

I tentokrát jsme se na důvěryhodnost scény, respektive jak jí zvládnul Jeremy Renner (45) v hlavní roli, zeptali diabetologa as. MUDr. Jana Brože. U něj tato pasáž příliš nezabodovala. „Motiv cukrovky je v pohádkovém příběhu zapracován jen okrajově, jednorázově. Hlavní hrdina si aplikuje inzulin něčím jako středověkou stříkačkou,“ okomentoval. „Jeho slova, že za cukrovku může ježibaba, která mu v dětství dávala sladké, jsou však v kontextu diabetu 1. typu nesprávná, tímto způsobem tento typ diabetu nevzniká,” dodal as. MUDr. Brož.

Nemocná i Mařenka?

Jeníčkův diabetes nejsou jediné zdravotní potíže, které měly komplikovat boj se stvůrami. Původně měla mít Mařenka problémy s příjmem potravy, také způsobené traumatem z dětství. To však bylo z finální verze filmu zcela vystřiženo.

Byl to horor!

• Gemma Arterton (Mařenka) si vymkla kotník, když v jedné ze scén běžela přes les.
• Hlavní hrdinové absolvovali kvůli filmu měsíční výcvik s cílem připravit je na zbraně a boj.
• Tvůrci čerpali inspiraci z hororových komedií jako například Armáda temnot (1992).
• Marlene Stewart k filmu navrhla téměř stovku nejrůznějších kostýmů.
• Gemma Arterton zlomila Famke Janssen (čarodějnice Muriel) při natáčení bojové scény několik žeber. Famke poté svoje zranění před Gemmou zamlčela.
• Famke Janssen v jednom rozhovoru prozradila, že roli čarodějnice přijala, protože musela splácet své hypotéky.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x