Diabetes ve filmu: Zpověď zabijáka s perem v břiše

Diabetes ve filmu:  Zpověď zabijáka s perem v břiše

Zvládne skočit ze třetího patra, aniž by se poranil. Vyhne se většině kulek, které na něj míří a ani desetinásobná přesila rváčů na něj není dost, ale když to přijde, bez inzulinu nepřežije.

Podobné scény najdete v akčním filmu Zpověď zabijáka s Wesley Snipesem v hlavní roli. A nechybí ani scéna s hypoglykemií. Drsný, ale stále idealistický, ochránce zákona ve službách CIA Marcus (Wesley Snipes) plní ty nejhorší úkoly. Stále ale věří, že je to ve prospěch dobré věci, ve prospěch státu a spravedlnosti…
Marcusovi se podaří získat si bezvýhradnou důvěru nebezpečného obchodníka se zbraněmi Smitha (Robert Davi), kterému dělá pod krycí identitou bodyguarda. Ve skutečnosti je ale jeho úkolem zabít ho při nejbližším předávání hříšně velkého balíku peněz a zabít také člověka, který financuje jeho obchody.

Zrada z vlastních řad

Jenže po cestě na místo předání kdosi na Smithe s Marcusem spustí vražednou střelbu a Smith skončí v nemocnici, kde Marcus musí čelit několika mimořádně brutálním vražedným útokům. Ukáže se, že za vším stojí Marcusův vlastní tým, vedený jeho bývalým chráněncem Zanderem (Gary Daniels), který chce jediné – peníze! A kvůli nim neváhá jít doslova přes mrtvoly.
Zdá se však, že při svých plánech pořádně podcenil Marcuse, který nemilosrdně a systematicky, krok za krokem, decimuje svůj starý tým. V nemocnici, když tým zabijáků Marcuse s diplomatem najde, dochází k největším přestřelkám a rvačkám v celém filmu. A právě tady začne být diabetikovi, kterého Wesley hraje, pořádně zle. Tak moc zle, že vyhledá pomoc sestry. Ta jej stačí zachránit, ale sotva mu poskytne pomoc, je zastřelena zabijáky.

Při hypoglykemii dostal inzulin!

Jak věrohodně se Hollywoodu podařilo scénu s diabetem připravit, to pro DIAstyl posoudila diabetoložka MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.:
„Pacient má klasické příznaky hypoglykemie, jako jsou jsou hlad, nevolnost, slabost, pocení apod. Ve scéně se pídí po rychlých sacharidech – sušenkách nebo džusu. Při lehčích hypoglykémiích je nutné dbát na to, aby jejich přísun nebyl neadekvátně velký a nedošlo k přílišnému vzestupu glykemie,“ popisuje lékařka po zhlédnutí scény.
„O několik minut později mu měří sestra glykemii, kterou se však divák nedozví a evidentně aplikuje inzulin, což protiřečí přítomné hypoglykemii. Aplikace glukagonu, která by byla logickou reakcí na hypoglykemii, je méně pravděpodobná. Glukagon je určen pro vážné poruchy vědomí, kdy již není nemocný schopen přijímat potravu ústy a hrozí vdechnutí,“ kriticky dodala MUDr. Janíčková.

260

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný