Diabetes v animovaném filmu Persepolis

Celovečerní francouzsko-americký kreslený film Persepolis, který byl natočený před dvanácti lety, s humorem a lehkostí znázorňuje rozdílné vnímání kultury v evropském a arabském světě.

Diabetes v animovaném filmu Persepolis

Popisuje krušné dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce po svržení posledního šáha Mohammada Rezy Pahlavího, války s Irákem a následného režimu. A protože jde o autobiografický příběh dospívající dívky, je to samozřejmě i příběh rebelantství a touze po svobodě.

Falešná hrozba hypoglykemie

V jedné ze scén babička hlavní hrdinky hlídce náboženské policie vysvětluje, že mizí rychle domu, protože má diabetes a musí se napít sirupu. Samozřejmě v tu chvíli jen blafuje, musí se před kontrolou zbavit zakázaného alkoholu z domova.

Diabetoložka MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D., tentokrát nemohla dost dobře zhodnotit, zda se herečce podařilo role diabetičky dobře ujmout, neboť šlo o kreslenou postavu, tak alespoň okomentovala scénu, kde je cukrovka zmíněna. „Pokud by svůj problém nehrála pouze před strážníky, jednalo by se o první varovné příznaky přicházející hypoglykemie. Typickými jsou hlad, pocení, neklid, třes, s prohlubující se hypoglykemií mohou nastoupit poruchy vědomí. Při lehké hypoglykemii doporučujeme jako první pomoc menší dávku sacharidů – přibližně 20 g, což je např. obsah sacharidů ve 2 dcl džusu či menší krajíček chleba,“ uvedla MUDr. Janíčková Žďárská.

„Při těžší hypoglykemii množství sacharidů zvyšujeme. Dejte ale pozor na zbytečné přejídání! Příliš velká porce by mohla zapříčinit následnou posthypoglykemickou hyperglykemii. Pamatujte si následující pravidlo: 15g sacharidů každých 15 minut do odeznění příznaků. Pacienti by měli mít při sobě vždy zdroj rychlých cukrů, aby mohli zasáhnout včas a neupadli do bezvědomí,“ dodala.

Inspiroval první animák

Persepilis není jen první íránský animovaný film, ale také první íránský komiks všech dob, i když napsaný a nakreslený v Paříži. Autorkou je Marjana Satrapi. Vyšel snad ve všech evropských zemích. U nás jej vydalo vydavatelství BB art.

 

 

 

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x