Diabetes v seriálu: Major Zeman

Ten díl sice nepatří mezi legendární jako třeba Studna či Mimikry, ale ve sledu vývoje Honzy Zemana byl významný. Poznal v něm kamaráda Jirku Hradce. A nás zajímá, protože byl o diabetu.

Diabetes v seriálu: Major Zeman

Odhalování šmelinářů, kterým nečinilo problémy kšeftovat i se zdravím, se odehrává v roce 1947. V díle nazvaném Loupež sladkého i příslušníci SNB rozkrývali síť překupníků nedostatkového inzulinu. Pokud vám vypadl z paměti, připomeňte si jej.

Začalo to sexem a hyperglykemií

Při ranním běhu v lese Zeman pod sebou v rokli uvidí zdánlivě opuštěnou sanitku. Po bližším prozkoumání v ní nachází doklady jejího řidiče Jirky Hradce a v zadní části vozu je pak samotný Jiří Hradec a slečna Kamila při milostných hrátkách. Ten pak se Zemanem rozmlouvá a vysvětluje, nakonec ho žádá o zachování inkognita kvůli Kamile, ten souhlasí a víceméně vtipně odbíhá s tím, že nic neviděl.
V noci dojde na místní silnici k události, kdy recepční hotelu Zlatá koruna veze na motorce svého kamaráda Adolfa Barvíře, ten ale dostává hyperglykemický záchvat, je to cukrovkář a nutně potřebuje inzulín. Celou událost ohlašuje recepční Hain na oddělení VB. K místu události proto vyráží Zeman společně s lékařem Knappem sanitkou. Ten okamžitě indikuje podání inzulínu ze sanitky Jirky Hradce, ale on u sebe žádný nemá.

Kšefty přímo v ordinaci

Proto je posílá na zdravotní středisko, kde mají inzulín dostat od zdravotní sestry. Ta ale také žádný inzulín nemá a dělá, že o ničem neví. Mezitím lékař u Barvíře objeví jeho inzulín. Zachrání tím Barvířovi život, ale obviní recepčního Haina z machinací s inzulínem, protože ten, který měl u sebe, je původně ze sanitky. Zeman se vyptává Knappa na podrobnosti a vůbec na ztrátu inzulínu, ale ten ho odbývá s neochotou spolupracovat a vysvětlovat. Jeho nechuť je navíc poznamenána alkoholem, jemuž holduje a který byl důvodem jeho přeložení do Kateřinské hory. Sám doktor o machinacích s inzulínem ví, zdravotní sestra Dáša Krčmová je jeho milenkou.
Ta totiž spolupracuje se šmelináři a v Praze má známého na ministerstvu zdravotnictví. Knapp pak míní z Prahy získat 1000 ampulí tohoto důležitého léku. Recepční Hain už od začátku nebudí v Zemanovi důvěru a potom, co se dozví, že jeho trestní rejstřík není z nejčistších, je jeho dojem potvrzen. Zeman se pak vydává vyslechnout řidiče Hradce, jak to, že se mu ztratil inzulín ze sanitky a jestli náhodou nejede ve šmelině také. To Hradec popírá s tvrzením, že Barvíř je v dílně, kde byl Hradec na opravě s autem účetním a že on sám mu ho ukradl.
Následně je tedy Hradec poslán do Prahy pro 1000 ampulí inzulínu, sestra Krčmová však žádost pozmění a zadá počet dvou tisíc. O všem již ví její komplic z Prahy, který se v Praze k Hradcovi přidá a společně náklad naloží. Mezitím informuje Krčmová lidi z hotelu, že přijede velká dodávka inzulínu a aby se na to připravili.

Honza Zeman zaboduje

Hradec odjíždí z Prahy a při návratu do Kateřinské hory je na silnici oslněn protijedoucím autem, nezvládne řízení a havaruje. V autě seděl Barvíř. Celou událost objeví Kamila, která běží nahlásit vše na VB Zemanovi. Na místo nehody s ním přijíždí i doktor Knapp, v autě však Hradce nenacházejí, je až kousek opodál, zraněný. Nedaleko od místa nehody je nalezen v autě i Barvíř, který ale hlavním zlodějem nebyl. Při cestě zpět doktor Knapp konečně Zemanovi prozradí jak se co má a řekne mu, kde celou tu bandu najde.
Poté v hotelu Koruna Zeman a Vydra objevují celé doupě, ve kterém samozřejmě nechybí recepční Hain, sestra Krčmová, její kolega z Prahy a také všechen uloupený inzulín. Na závěr veze Zeman na návštěvu do nemocnice za Jirkou Hradcem Kamilu, musí jí ale schovat do auta, jelikož nejsou
návštěvní hodiny. Potají pak Kamila vyleze za Hradcem po žebříku na pokoj, ještě předtím mu Zeman po Kamile posílá nabídku práce u nich v SNB.

Co jste možná nepostřehli…

  • Na začátku třetího dílu naráží na opuštěnou sanitku během ranního proběhnutí. Jde zřejmě o jedinou scénu seriálu, ve které režisér Jiří Sequens nechal Zemana trochu si zasportovat.
  • Ačkoliv postava Jiřího Hradce výrazně zazáří později, přichází do seriálu právě v tomto díle. Samozřejmě jako velký milovník žen. Zeman se s ním setkává ve chvíli, kdy se v jeho náruči nachází mladičká, teprve devatenáctiletá Jana Paulová v roli Kamily.
  • Havárie sanitky řízené Hradcem je natolik dramatická, že se dostala už do úvodních titulků do 10 a 30 sekundy.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný