Diabetes ovlivní i volbu povolání

Diabetes je velmi specifickou nemocí. Pokud je správně kompenzován, cítíte se naprosto v pořádku, ale hrozbu akutních komplikací je nutné brát stále na vědomí. Proto je diabetes jedním z faktorů, se kterými je nutné počítat i při výběru povolání.

Diabetes ovlivní i volbu povolání

Zaměstnání není pouze zdroj získání financí, ale mělo by také uspokojovat naše sociální potřeby: potřebu sociálního kontaktu, touhu po nějaké smysluplné činnosti, která nám přinese dobrý pocit nebo pocit naplnění, ale i zahnání nudy a stereotypu. Díky pravidelné práci máme jasně strukturovaný čas – den, týden, ale i rok.

Při dobré kompenzaci je diabetik schopný vykonávat prakticky jakékoliv povolání. Je ale vždy nutné vědět, že v případě nečekaných akutních komplikací, jako je například hypoglykemie, bude nutné činnost na různě dlouhou dobu přerušit. A v případě těžké nerozpoznané hypoglykemie bychom mohli dokonce i ohrozit sebe nebo své okolí.

Nevhodná povolání

Nevhodná jsou fyzicky velmi namáhavá zaměstnání. Stejně jako u sportu při nich tělo prožívá velkou fyzickou námahu a hrozí zvýšené riziko hypoglykemie.

Na která zaměstnání bychom tedy měli raději zapomenout? Paří mezi ně například:

  • pilot
  • pracovník ve výškách
  • elektrikář pracující s vysokým napětím
  • horník

Dále existují povolání, která diabetiky neohrožují možným způsobením akutních komplikací, ale i tak by bylo vhodné se jim vyhnout. Sem patří mimo jiné povolání, při kterých:

  • se nacházíte ve špinavém prostředí (kvůli většímu riziku infekce a horšímu hojení ran)
  • příliš zatěžujete zrak (například hodinářství, výroba miniaturních komponent)
  • práce u pásu, při které jsou hromadné přestávky v přesně daných intervalech a je problém se ze svého pracovního místa vzdálit, když potřebujete

I když vyškrtneme všechna nevhodná povolání, výběr je stále velmi široký, takže se nemusíte obávat, že byste kvůli diabetu museli dělat práci, která by vám vyloženě vadila. A jako vždy – ideální je poptat se ostatních, zkušenějších diabetiků na jejich vlastní zážitky a zkušenosti.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x