Diabetes nepřichází sám. Onemocnění ledvin patří mezi časté komplikace

Diabetes nepřichází sám. Onemocnění ledvin patří mezi časté komplikace
Pečujete o své ledviny správně? Zdroj: Freepik

Diabetická nefropatie neboli chronické onemocnění ledvin patří mezi běžné komplikace diabetu obou typů a je nejčastější příčinou chronického selhání ledvin. S tímto vážným zdravotním problémem se v Čechách potýká 350–400 tisíc diabetiků. Ledviny téměř nikdy nebolí, tudíž velká část lidí o svém onemocnění vůbec neví.

Ledviny jsou nepostradatelným orgánem – fungují jako filtr, podporují krvetvorbu a regulují krevní tlak. Nefropatie neboli poruchy ledvin jsou v zásadě jakákoliv onemocnění ledvin, která nejsou způsobena zánětem. Dle odhadů se téměř polovina pacientů s diabetem potýká s některým stupněm tohoto onemocnění a s věkem jejich počet stoupá. Nejčastější příčinou vzniku diabetické nefropatie je dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi, tudíž nedostatečná kompenzace cukrovky. Je proto velmi důležité udržovat hladinu cukru dlouhodobě stabilní.

Zpočátku bolet nemusejí

Diabetická nefropatie má několik stupňů závažnosti a vzniká postupně. V počátečních fázích probíhá nemoc bez příznaků a nemocný často ani neví, že jsou jeho ledviny poškozené. Jedním z prvních indikátorů nemoci je výskyt bílkovin v moči, s tím související častější močení a kalný či zpěněný vzhled moči. Čím více jsou ledviny poškozené, tím více bílkovin proniká do moči.

V další fázi už nastává vážné poškození ledvin doprovázené vysokým krevním tlakem. Varovnými signály pokročilé nefropatie jsou záškuby svalů, otoky obličeje a končetin a svědění kůže. Vyskytnout se mohou i poruchy spánku a soustředěnosti nebo snížená chuť k jídlu. Pokud i pacient ani v této chvíli nevnímá, že je něco v nepořádku, nastává poslední fáze onemocnění – selhání ledvin. Až 60 % pacientů je diagnostikováno v této nejzávažnější fázi nefropatie, kdy ledviny selhávají a je nutno přistoupit k náhradě funkce ledvin např. hemodialýzou.

Pět fází smutku čerstvě diagnostikovaného diabetika: Jak reaguje naše psychika i společnost kolem nás

Elisabeth Kübler‑Rossová byla švýcarsko-americká psychiatrička, která se dlouhodobě zajímala o to, jak lidé reagují na smrt. Tématu umírání ...

Jak se s tím poprat?

V prvotních stádiích diabetické nefropatie lékaři usilují o snížení příliš vysoké koncentrace bílkovin v moči. Dalším krokem je zpomalit zhoršování funkce ledvin pomocí předepsaných léků. Základní léčba diabetické nefropatie však zahrnuje úpravu životního stylu a lepší kompenzaci diabetu – snížení hladiny krevních tuků, normalizaci hodnot krevního tlaku a stabilizaci optimálních hodnot cukru v krvi. Diabetik by tak neměl zapomínat na pravidelný selfmonitoring pomocí glukometru či senzoru a pravidelně absolvovat prohlídky u lékaře.

Dieta šetrná k játrům

Diabetikům se doporučuje náležitě upravit jídelníček. Například dieta s nízkým obsahem sodíku přispívá ke snižování hladiny bílkovin v moči. Dále se doporučuje omezení živočišných bílkovin a zařazení bílkovin sójových. Další úpravou stravy, například každodenním přidáním lněných semínek do jídelníčku, lze snížit hladinu bílkovin v moči a také podpořit lepší funkci ledvin. Lněné semínko také působí preventivně u lidí s vyšším rizikem výskytu problémů s ledvinami.

Dále se doporučuje konzumovat rybí tuk, jelikož má protizánětlivý účinek díky omega-3 mastným kyselinám. Rybí tuk má i pozitivní vliv na mírné snížení krevního tlaku.

Máte cukrovky po krk a ztrácíte zájem o své zdraví? Může se jednat o varovný signál vyhoření

Termín burnout znamená syndrom vyhoření, a možná jste jej ve spojení s diabetem ještě neslyšeli, ale máte-li cukrovku delší dobu, nejspíš jste ...

Odborník radí

Doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze

„Nejčastější příčinou diabetického onemocnění ledvin je nedostatečná kompenzace diabetu a vysoký krevní tlak. Proto je důležité nemoc identifikovat včas, konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem a pravidelně provádět potřebná vyšetření. Je mnohem jednodušší komplikacím předcházet, než je pak velmi složitě léčit po zbytek života. Nezbytnou součástí prevence je dosažení a následné udržení optimálních hodnot cukru v krvi. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru totiž poškozují malé cévy v ledvinách. Diabetici by proto měli dobře sledovat glykémii a pravidelně provádět selfmonitoring. Kontrolovat se lze pomocí glukometru či moderních diabetických senzorů, které pro změření cukru v krvi nevyžadují ani vpich do prstu. Stejně důležité je pravidelně kontrolovat krevní tlak. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může diabetickou nefropatii dokonce i zhoršit. Každý pacient by měl zařadit do svého denního programu pravidelný pohyb. Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu, může pomoci udržet hladinu cukru v krvi a krevní tlak pod kontrolou. V současné době máme také nově k dispozici medikaci, která dovede zpomalit postupně zhoršující se funkci ledvin. A to nezávisle na krevním tlaku a kompenzaci cukrovky.“

Zdroj: redakce, freestylelibre.cz, doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.

2545

Diskuze k článku