Diabetes II. typu může mít vliv na meziobratlové ploténky a být příčinou časté bolesti zad

Diabetes II. typu může mít vliv na meziobratlové ploténky a být příčinou časté bolesti zad
Diabetiky často trápí intenzivní bolesti zad Zdroj: Pixabay

Pokud máte cukrovku a bolí vás záda, bude to nejspíš souviset. K tomuto závěru došli vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu a Univerzity v Utahu. Uvádějí, že podle výsledků výzkumu na zvířatech má diabetes II. typu negativní vliv na ploténky obratlů, které tvoří páteř. To by vysvětlovalo, proč diabetici často trpí chronickými bolestmi těla, včetně bolesti zad.

Podle odhadů vědců má cukrovku II. typu přibližně 508 milionů lidí na celém světě. Člověk, který má cukrovku II. typu, je vystaven vyššímu riziku srdečních onemocnění, mrtvice, vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin a demence. Cukrovka II. typu může navíc vést k celé řadě zdravotních komplikací, včetně poškození nervů, potíží se zrakem, kožních problémů, problémů se spánkem a chronických bolestí, včetně bolesti zad.

Diabetici mají o 35 % vyšší riziko bolestí zad

Dřívější výzkum prokázal, že lidé s cukrovkou mají o 35 % vyšší riziko bolesti zad a o 24 % vyšší riziko bolesti krční páteře ve srovnání s osobami, které diabetes nemají.

Vědci odhalili, že cukrovka má vliv na ploténky

Nyní vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu a Univerzity v Utahu uvádějí, že diabetes II. typu má negativní vliv na meziobratlové ploténky. Prostřednictvím výzkumu na zvířatech zjistili, že diabetes II. typu způsobuje, že kolagenní fibrily vyskytující se v meziobratlových ploténkách se stávají nepružnými, což snižuje jejich schopnost odolávat tlaku. Nová studie byla nedávno publikována v časopise PNAS Nexus.

Co je kolagen

Kolagen je protein živočišného původu. Je nejhojnější bílkovinou v těle, tvoří jej fibroblasty. Nachází se hlavně v pohybovém aparátu lidí a zvířat (v pojivové tkáni, kostech) nebo také v očním sklivci. Působí jako agent zajišťující soudržnost buněk. Přirozeně se kolagen vyskytuje také v kožní vrstvě zvané dermis a je jedním z faktorů zajišťujících pevnost, pružnost a mladistvý vzhled vlasů a pleti. Množství kolagenu v lidském těle se snižuje spolu s věkem, proto je důležité doplňovat jej pomocí potravinových doplňků. 

Negativní vliv diabetu na záda

Nejde o první studii, která prokázala souvislost mezi diabetem a potížemi s páteří. U lidí s diabetem II. typu je například také zvýšené riziko vzniku difuzní idiopatické skeletální hyperostózy (DISH nebo také Forestierova choroba). Jde o typ artritidy, při níž dochází ke ztvrdnutí šlach a vazů v okolí páteře, což způsobuje ztuhlost, sníženou pohyblivost a bolest.

Jiné studie spojují diabetes II. typu se zvýšeným rizikem dalších onemocnění páteře, včetně spinální stenózy, což je onemocnění, při kterém dochází k postižení nervových vláken (nervových kořenů) vlivem zúžení páteřního kanálu v bederním úseku. Byla také prokázána souvislost mezi progresí cukrovky II. typu a chronickou bolestí zad.

Aloe vera má antidiabetické účinky: Z listů lze vyrobit výborný domácí gel na hojení ran

Aloe vera je sukulent, který ve svých listech uchovává vodu ve formě gelu. Tento gel je vysoce hydratační a skvěle se hodí na spáleniny od ...

Cukrovka má vliv na kolagen

Ke studii se vyjádřil také Neel Anand, ortopedický chirurg a spoluředitel oddělení úrazů páteře na klinice Cedars-Sinai Spine Center v Los Angeles. Uvedl, že jej výsledky této studie nijak nepřekvapily. „Diabetes II. typu má vliv na kolagen. Je to onemocnění související s kolagenem a v meziobratlových ploténkách se kolagen vyskytuje,“ vysvětlil. Dodal však, že každopádně bude potřeba ověřit výsledky výzkumu na lidech.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

17176

Diskuze k článku