Diabetes v těhotenství přispívá k obezitě dětí

Americký výzkum odhalil, že děti žen, které během těhotenství onemocněly těhotenskou cukrovkou a navíc ještě trpěly preeklampsií, mají větší sklony k obezitě.

Diabetes v těhotenství přispívá k obezitě dětí

Preeklampsie je stav, kdy těhotná žena trpí vysokým krevním tlakem (hypertenzí), což může zvyšovat riziko zdravotních komplikací pro matku i dítě. Zatímco preeklampsie postihuje asi 5% těhotenství, těhotenská cukrovka se vyskytuje u 1 z 20 těhotenství. Vědci nyní zkoumali vztah mezi dětskou obezitou a zdravotním stavem matky v průběhu těhotenství a zjistili, že v důsledku těhotenské cukrovky a preeklampsie matky jsou tyto děti celoživotně ohroženy možnou vyšší hodnotou BMI (index tělesné hmotnosti). Do studie bylo zařazeno 356 matek, přičemž jejich děti byly sledovány několik desítek měsíců.

Jedna z vedoucích studie Yonglin Melissa Huangová ke studii dodává: „Budoucí rodiče mohou díky naší studii lépe pochopit vliv gestačního diabetu a preeklampsie na jejich dítě. Navíc mohou tato zjištění t? ěhotným ženám a zdravotnickému personálu poskytnout významnou motivaci ke zlepšení koordinace mezi porodníky, endokrinology a pediatry, což by mohlo mimo jiné pomoci lépe zabránit rozvoji dětské obezity.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x