Diabetes 1. typu u dětí: stanoveny 2 podtypy

Nový výzkum vědců z univerzity of Exeter poodhalil skutečnost, že u diabetu 1. typu existují dva podtypy v závislosti na tom, v jakém věku bylo dítě diagnostikováno.

Diabetes 1. typu u dětí: stanoveny 2 podtypy

Vědecký tým financovaný britskou společností Diabetes UK prověřil 130 vzorků slinivky břišní od dětí ve věkových skupinách mladších 7 let, od 7 do 12 let a od 13 let. Studie se zaměřila především na množství inzulinu a tzv. proinzulinu, což je látka, která vzniká jako základ pro inzulin.

Klíčovým ukazatelem je tzv. proinzulin

Studie ukázala, že proinzulin nebyl ve vzorcích mladší věkové skupiny zpracováván správně a byl uvolněn současně s inzulinem. Ve starší věkové skupině to bylo však méně časté. Vědci proto navrhli, že by se krevní testy mohly zaměřit na měření jak inzulinu, tak i proinzulinu tak, aby bylo možné odhalit, jak je tělo schopné proinzulin zpracovat. Na základě této skutečnosti vědci stanovili určení dvou podskupin u diabetu 1. typu:

  1. Diabetes 1. typu – Endotyp 1 (T1DE1), který se týká především dětí diagnostikovaných ve velmi nízkém věku
  2. Diabetes 1. typu – Endotyp 2 (T1DE2) pro ty, kteří byli diagnostikování v pozdějším věku

Cílem je zastavit imunitní útok těla

Vědci jsou objevem nadšeni, jelikož by mohl lépe objasnit nejen příčiny onemocnění diabetem, ale také významně pomoci v hledání nových léčebných postupů.

Dr. Elizabeth Robertson, ředitelka výzkumu ve společnosti Diabetes UK, dodává: „Éra, kdy je možné zastavit imunitní útok těla na samotném začátku diabetu 1. typu, je na dosah ruky. Je ovšem důležité správně pochopit složitost celého stavu, kterým organismus při onemocnění prochází, a na základě toho zvolit čím jak nejefektivnější léčebné postupy. Díky výzkumu jsme opět blíže k dosažení našich cílů.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x