Dětští lékaři chtějí více hlídat své obézní pacienty

Čeští praktičtí lékaři pro děti a dorost se chtějí více starat o obézní děti. Podle odhadů má v Česku nadváhu téměř třetina dětí, především chlapců, s obezitou se pak potýká přibližně 6,5 % dívek a přes 12 % chlapců.

Dětští lékaři chtějí více hlídat své obézní pacienty

Tyto děti jsou ohroženy vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, onemocněním srdce, rozvojem cukrovky, bolestmi kloubů, problémy se štítnou žlázou a řadou
dalších nemocí.

„Těmto dětem se většinou nikdo pravidelně a dlouhodobě nevěnuje. Diagnóza obezity s nimi přechází do dospělosti a hrozí jim brzy tzv. metabolický syndrom a jiné nemoci včetně zvýšeného rizika rakoviny,“ říká předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Ilona Hülleová. Lékaři proto žádají zdravotní pojišťovny o možnost děti pravidelně monitorovat a pomáhat jim s hubnutím. Budou o tom diskutovat na své největší akci – Kongresu primární péče, který se koná od 22. února v Praze.

Na vině je špatné stravování i úrazy

„Roste počet dětí, které někdy i v řádu měsíců přeskočí všechny váhové křivky a spadnou do kategorie obezity, případně až extrémní obezity. Často to bývá kvůli nesprávným stravovacím návykům v rodině či jiným problémům v rodině nebo například po úraze, kdy se dítě přestane hýbat, ale jídlo neomezí. Většinou je na vině právě stravování, kdy děti vynechávají snídani a často i oběd, koupí si místo toho nějakou pochutinu, a pak se dojídají večer. Když k tomu přičteme menší ochotu se hýbat, je problém na světě,“ vysvětluje MUDr. Hülleová. „Je potřeba s takovými dětmi a jejich rodinami pracovat, vysvětlit jim váhovou křivku, sestavit jídelníček, pomáhat nastavit režim a kontrolovat je.“ Podle lékařky dosavadní řešení, jako například lázně, pomohou spíše jednorázově, dítě je ale třeba sledovat dlouhodobě, aby bylo možné předejít
zdravotním problémům, jež obezitu provázejí.

Praktikům chybí léky

Dětští lékaři usilují také o uvolnění preskripčních omezení u desítek léků, které by jim usnadnily péči o mladé pacienty. „Konkrétně jednáme o možnost předepsat v ordinaci určitá antialergika, například kapky do očí, do nosu. U astmatiků možnost vystavit recept na inhalační preparáty nebo léky na atopický ekzém. Bavíme se o lécích na nejčastější dětské nemoci, s nimiž se v našich ordinacích setkáváme,” doplňuje MUDr. Hülleová.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na