Děti šéfují snídaním. Diktují si, co chtějí jíst

„Tohle já snídat nebudu!“ Která maminka kdy neslyšela podobné protesty z úst svého potomka? To, že zdravá a vyvážená strava u dětí moc neboduje, dokazuje i výzkum agentury NMS Research.

Děti šéfují snídaním. Diktují si, co chtějí jíst

„Myslím, že vím, jak by zdravá a vyvážená snídaně měla vypadat. Snažím se ji i různě zpestřovat. Problémem však je, že ne všechno moje dcera má ráda a také sní,“ uvedla v rámci výzkumu jedna z maminek. A kdo z nás to nezná? Se zdravou a vyváženou stravou obvykle rodiče u svých ratolestí nepochodí. Potvrdil to i výzkum agentury NMS Research pro českou rodinnou společnost Emco, který mapoval vztah dětí ve věku od 6 do 10 let ke snídaním.

Vedou sladké chutě a hravá forma

Z něj vyplynulo, že české děti mají ve složení svých snídaní poměrně jasno. Ráno preferují sladké – například koláče, čokoládové kuličky, sladké jogurty, pudinky, sušenky či piškoty. Slané varianty se objevují jen zřídka a když už, převážně si slanou snídani vyberou chlapci.

Velice oblíbenou snídaní jsou cereálie. Čím hravější mají provedení, tím lépe. Z průzkumu totiž vyplynulo, že děti baví si se snídaní hrát – míchat ji, různě
skládají do tvarů či cereálie jedí kupříkladu po jedné kuličce.

Na snídaně není čas

Rodiče by velmi rádi připravovali snídaně čerstvé – kupříkladu míchaná vajíčka, zeleninu, ovoce. Dostanou se k nim však povětšinou jen o víkendech. Přes týden – právě kvůli času – volí raději rychlejší variantu cereálií. Čas je důležitý i pro děti, ale v trochu jiném smyslu. Přestože si rády rozhodují o tom, co by chtěly snídat, chtějí si přes týden přispat a přípravu snídaně tak nechávají především na rodičích. Z výzkumu vyplynulo, že samy si snídani připravují povětšinou děti starší až devíti let.

Ovoce a zelenina je pro děti symbolem zdraví

O tom, co je a není zdravé, mají děti celkem přehled. Jako zdravé určily zeleninu a ovoce, ale také produkty, které mají viditelné obrázky ovoce na obalu. Za symbol nezdravých potravin pak považují především čokoládu, kterou však zároveň označily za nesmírně atraktivní.
Problémům spojeným s nadměrnou konzumací sladkého jsou si sice děti vědomy, dobrotám však jen těžko odolávají. „Sušenky mám někdy i ke snídani. Ale jenom tajně, než mě přijdou naši vzbudit,“ uvedl jeden devítiletý respondent v rámci průzkumu. Mezi ovocem a zeleninou vítězí u dětí také pouze sladké varianty. Potěšíte je proto jakýmkoliv ovocem či sladkou mrkví. S brokolicí, kedlubnou či salátem příliš slávy však nesklidíte.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x