Spotřeba antidepresiv stoupá, depresí trpí třetina diabetiků

Deprese je dnes nejčastější diagnózou, kterou si pacienti od psychiatra vyslechnou. Pokud se jedná současně o diabetiky, je třeba se připravit na to, že jejich léčba bude komplikovanější. Depresí přitom trpí hned pětina lidí s diabetem 1. typu a dvě třetiny osob 2. typu. Často se také vyskytuje u osob s metabolickým syndromem.

Spotřeba antidepresiv stoupá, depresí trpí třetina diabetiků

Kombinace metabolických a psychických onemocnění je častá. Při jejich léčbě je však třeba vždy komplexně přihlížet k oběma skupinám onemocnění. Při léčbě deprese u diabetiků tedy musí být volena taková antidepresiva a další psychofarmaka, které nebudou mít negativní vliv na hladinu cukru v krvi, hmotnost a lipidový profil. U řady antidepresiv je známo, že nejen snižují hmotnost, ale snižují i glykémii. Dnes již existují důkazy, že léčba deprese u osoby s diabetem je nákladově efektivní a výrazně snižuje náklady i na léčbu diabetu.

Spotřeba antidepresiv stoupá

V poslední době se hodně mluví o stoupající spotřebě antidepresiv u pacientů obecně. To ale neznamená nárůst duševních onemocnění. Ve skutečnosti je jedním z důvodů i to, že lékaři předepisují antidepresiva i na jiné diagnózy či dysfunkce – tam, kde je k dispozici jiný, specifický lék.
Jedná se např. o úzkost, nespavost či třeba problémy s inkontinencí. Příčinou nárůstu může být také to, že tyto léky mohou již předepisovat i praktičtí lékaři.
Spotřebu samozřejmě ovlivňuje firemní propagace s názorem, že deprese je běžná nemoc, za kterou se není třeba stydět. To pomáhá k překonání studu lidem, kteří trpí těžkými depresemi i několik let.
Mění se i věková hranice pacientů. Ještě před několika lety byla typickým pacientem osoba středního a vyššího věku, dnes k nim řadíme i často neplnoleté pacienty.
Antidepresiva mohou v psychicky náročných obdobích značně ulehčit život, ale není to jediné řešení! Mezi preventivní opatření patří dostatek spánku, zdravý životní styl a dostatek pohybu! Vhodné je eliminovat stres dříve než propukne v depresi.

Rozhovor s brněnskou psychiatričkou MUDr. Martou Holanovou:

“Na nemoci se podepisuje genetika i životní styl”

Jsou psychické problémy způsobené diabetem, genetikou nebo životním stylem?

Psychické potíže obvykle bývají velmi individuální a jejich projevy často souvisí se strukturou osobnosti, tedy s genetikou. Životní styl se také na nich podepisuje, zejména u křehkých, citlivých jedinců. Diabetes má vliv na cévy a cévní změny v mozku se pak projevují i změnou psychiky. Bývá to zvýšená únavnost, menší schopnost se vyrovnat se stresem, poruchy paměti atp.

Setkáváte se i s pacienty s diabetem?

Samozřejmě jsou mezi mými pacienty i pacienti s diabetem. Některá psychofarmaka mají vliv na metabolismus, nadváhu a s tím úzce souvisí i sklon k diabetu. Psychiatr pak musí volit taková psychofarmaka, která uvedený vliv nemají a stav nezhoršují.

Jaký zážitek s pacienty vám utkvěl nejvíce v paměti?

Každý pacient je jiný, každý je originál. Psychiatr – stejně jako každý letitý praktik – žije životem svých chronických pacientů. V paměti mi nejvíce ulpívají emoce, které můj vztah s pacienty doprovázejí, jejich důvěra. Vyplývá z toho můj pocit odpovědnosti a zájem o pacienty, o kvalitní léčbu a jejich naplněný život.

Je diabetikům věnovaná větší pozornost?

Ve smyslu možných léčebných komplikací jistě ano.

Myslíte si, že mají větší problémy než ostatní pacienti?

Nemyslím si to, ale jistěže mají díky diabetu komplikovaný život, zejména životosprávu.

Jak je u nich na psychiatrii prováděn selfmonitoring?

Nevím, jak je tomu v psychiatrických nemocnicích. V ambulanci se setkávám s velmi dobře poučenými osobami s diabetem, kterým záleží na léčbě a životosprávě.

Jaké nejčastější psychické problémy se u diabetiků vyskytují?

Psychická onemocnění nejsou častěji popsána u žádného z tělesných onemocnění kromě onemocnění mozku.

Smiřují se s chronickými nemocemi lépe dospělí nebo děti?

Chronická onemocnění u dětí mají na jejich celkové zdraví horší dopad než u dospělých. Hodně pak záleží na stupni postižení a na povaze jedince.

Co je příčinou stále stoupající spotřeby antidepresiv?

Depresivní onemocnění je nejčastější onemocnění člověka vůbec. S postupně objasňovanými informacemi o podstatě depresivních stavů a možnostech je léčit, se rozmáhá i užívání antidepresiv. Pokud tato tendence povede ke zlepšení kvality života jedince a budou antidepresiva nasazena ve správné indikaci, pak to považuji na správný směr.

Ovlivňuje léčba antidepresivy i diabetes?

Jsou antidepresiva, která zvyšují hladinu cukru v krvi a jiná antidepresiva tyto vlastnosti nemají. Diabetes musí pacient psychiatrovi hlásit a ten zajisté tuto informaci při předpisu léku zohlední.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x