Cvičení pro diabetiky aneb Jak zůstat aktivní i v domácím prostředí

Cvičení pro diabetiky aneb Jak zůstat aktivní i v domácím prostředí
Zdroj: Shutterstock

Řekněme si upřímně, že člověk je od přírody tak trochu líný. Ne vždy se přinutí k fyzické aktivitě, pakliže skutečně nemusí. Prvotní překonání překážek se však vyplatí. Začít se cvičením můžete klidně i v domácím prostředí. A v případě, že se léčíte s diabetem, je možné se za čas těšit hned z několika benefitů, které pravidelný pohyb přináší!

Zahálet nemusíte ani doma u televize. Reklamní přestávky využijte ve svůj prospěch a protáhněte své tělo!

Nevíte, jak se cvičením doma začít? Potom vám poradíme, jak na to. Není na tom nic složitého. Důležitá je především pravidelnost. Inspirovat vás kromě jiného mohou i lektoři na skupinových cvičeních pro diabetiky. Co tedy cvičit a kam zajít pro případné tipy?

Doma můžete cvičit při každé příležitosti…

Nemusíte se zrovna lopotit v posilovně nebo na workoutovém hřišti, abyste získali lepší fyzickou kondici. I v domácím prostředí se naskýtá mnoho různých způsobů, jak se protáhnout a přispět tak i k lepší kompenzaci diabetu. Zkuste třeba následující:

  • Během reklam v televizi se zdvihněte ze sedačky a choďte na místě. Začněte mírnějším tempem.
  • Při sezení na židli natahujte ruce a nohy vpřed.
  • Pusťte se do vysávání bytu nebo mytí automobilu, i když se vám zrovna nechce. Takové činnosti leckdy předčí návštěvu fitness centra.
  • Posilujte paže například i s konzervami či s PET lahvemi naplněnými vodou. Nemusíte mít doma bezpodmínečně činky.
  • Pokud máte zahrádku, věnujte se jí pečlivě po celý rok. Není nic lepšího, než fyzická činnost na čerstvém vzduchu.

Pravidelnou chůzí ke zdraví. Výsledky nejnovější vědecké studie potěší příznivce „krokoměrů“!

I ke krokování je vhodné pořídit si pohodlnou a kvalitní obuv. Disponujete chytrými hodinkami nebo krokoměrem a pravidelně každý den ...

Proč překonat pohodlnost a hýbat se i doma?

Jakýkoliv pohyb pomůže zvládnout vaši nemoc, jelikož zlepšíte citlivost na inzulín. Snažte se tedy u počítače nebo televize netrávit celé dny a zaměstnejte se. Za prvé se budete cítit psychicky lépe a za druhé prospějete nejen optimální regulaci glykémie, ale i svému kardiovaskulárnímu aparátu. Benefitů fyzické aktivity je však daleko více, tj. budete lépe spát, regulujete cholesterol v krvi a při určité intenzitě a pravidelnosti zredukujete hmotnost, tedy zhubnete přebytečná kila. Aktivní diabetici II. typu také napomohou ke snížení hladiny glykovaného hemoglobinu.

„Představa zvýšené tělesné aktivity může být zpočátku zdrcující. Většina lidí ale říká, že jakmile s pohybem začnou, cítí se skvěle. Na účinky si však musíte počkat, je nutná trpělivost a vytrvalost. Také je potřeba uvědomit si, že jde o budování vaší zdravější budoucnosti. Aktivita totiž pomůže chránit vaše tělo před komplikacemi diabetu a může vám pomoci vést šťastnější a zdravější život,“ říká Emma Elvin, hlavní klinická poradkyně ve společnosti Diabetes UK.

skupinové cvičení

Na skupinovém cvičení pro diabetiky můžete poznat i mnoho nových přátel. | zdroj: Shutterstock

Když dojde inspirace aneb Kam zavítat za skupinovým cvičením pro diabetiky?

Chcete se potkat s jinými diabetiky a povyprávět si o svých strastech i radostech a přitom si příjemně zacvičit? Potom zavítejte na skupinové cvičení pro diabetiky. Jedno takové pravidelné pořádá Edukační oddělení Kliniky diabetologie v IKEMu (Praha). Cvičení je vhodné pro všechny lidi s cukrovkou, kteří chtějí zlepšit fyzickou kondici nebo se léčí se syndromem diabetické nohy. Načerpat zde můžete mnoho nových cviků i na doma. Docházet na lekce po předchozí domluvě a rezervaci lze každé úterý nebo středu. Více informací naleznete na stránkách Ikem.cz, v sekci Edukační programy.

Pokud nejste pražští, pak se poptejte po skupinovém cvičení pro diabetiky například u svého diabetologa. Dobrým pomocníkem při hledání bude i internet. Praktické domácí cviky vhodné pro lidi s cukrovkou můžete nalézt např. na webových stránkách s videi, jako je YouTube. Soustředit se ale nemusíte jen na výhradní aktivity pro diabetiky. Skvělý bude jakýkoliv pohyb, pakliže vás bude bavit!

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Ikem.cz, Diabetes.org.uk

616