Cukrovku nám nejspíš dali neandrtálci, jejich DNA si někteří moderní lidé stále nesou v sobě

Cukrovku nám nejspíš dali neandrtálci, jejich DNA si někteří moderní lidé stále nesou v sobě
Neandrtálci jsou předvěká forma člověka Zdroj: Freepik

Neandrtálci žili v dobách dávno minulých po boku Homo sapiens. Je více než logické, že se jejich kontakt neomezil na pouhé mávnutí ruky, ale že se mezi sebou začali křížit, a tak vzniklo několik stovek dětí s novou DNA. I dnes si někteří moderní lidé tyto neandrtálské geny nesou v sobě a jejich počet zjistíme například podle počtu chorob, barvy kůže nebo pevnosti vlasů.

Úvahy o tom, že neandertálská DNA může ovlivnit lidské zdraví, zajímá vědce několik desetiletí. Ještě do nedávna však byli přesvědčeni, že se tyto geny jeví spíše jako výhoda, protože chrání svého nositele před určitými patogeny, ale s novými technologiemi se ukazuje i temnější stránka předvěké formy této genetické informace.

Něco z historie

Před více než 50 tisíci lety migrovali moderní lidé (Homo sapiens) z Afriky do Eurasie, kde se setkali s neandrtálci. Ti mezi sebou koexistovali několik tisíců let, a z jejich křížení pak vzniklo hybridní potomstvo, které si neslo geny obou druhů. Geny s neandrtálským původem se nazývají archaické a podle nejnovějších výzkumů je v sobě dnešní lidé evropského původu nosí asi ze 4 %. V asijských zemích mají archaickou DNA až z 50 %, přičemž africká populace tento genom nenese vůbec.

Zajímavost: Ötzi, přezdívaný také ledovcový muž, pocházel z doby před 5300 lety a obsahoval asi 5 % neandrtálského genomu.

Co nám tyto geny daly prospěšného?

Během svého migrování z Afriky do Eurasie poskytli neandrtálci moderním lidem rychlý způsob, jak se lépe přizpůsobit novému a chladnějšímu prostředí. Jedním z příkladů je pigmentace kůže, která má schopnost produkovat více vitamínu D i v prostředí s nízkým slunečním zářením. Zároveň však jsou lidé s těmito geny schopněji lépe se opálit a přijmout sluneční paprsky bez toho, aby se jejich kůže spálila.

Dále tyto geny dávají struktuře vlasů větší pevnost, jejich čich může být mnohem citlivější a také jsou lidé s tímto genem schopni rychleji se adaptovat na vysokou nadmořskou výšku. Navíc pány potěší, že s neandrtálskou DNA mají mnohem nižší riziko rakoviny prostaty.

Co nám tyto geny daly negativního?

Je sice prokázáno, že se DNA neandrtálců v evropské a asijské populaci značně liší, zároveň však studie jasně prokazují, že obě formy zvyšují rizika některých autoimunitních onemocnění – mezi ně patří například dermatitida, Gravesova choroba a revmatoidní artritida. Tyto geny jsou ale také spojené se zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu, s lupusem, autoimunitním onemocněním jater, Crohnovou chorobou, ale i s depresí a predispozicí kouřit.

Samozřejmě to neznamená, že by někde hluboko v jeskyni měl vzdálený příbuzný člověka cukrovku, nebo by dokonce kouřil cigarety. Jedná se pouze o zděděný gen, který zmutoval do té podoby, že se při adaptaci na moderní prostředí chová nepředvídatelně a zvyšuje predispozice k výše zmíněným nemocem.

Zajímavost: Podle nedávných výzkumů mají lidé s archaickou DNA až třikrát větší pravděpodobnost, že po nakažení koronavirem budou mít mnohem horší průběh než lidé, kteří tyto geny nemají.

Nevyžádané rady diabetikům, které si raději nechte pro sebe: To jsi jedl asi hodně sladkého

Osoba s cukrovkou je mnohem víc než jen diabetik. Může to být vášnivý sběratel starých knih, vynikající muzikant nebo nadšený sportovec – každý ...

Souvislost mezi archaickými geny a cukrovkou

Pouhý prst u nohy, ze kterého se dochoval kostní fragment, postačil vědcům k tomu, aby potvrdili, že za dispozice k diabetu mohou opravdu neandrtálské geny. Jedná se tak o novou stopu v biologii diabetu a jeho prvopočátků. Výzkumníci to vysvětlují velmi specifickým proteinem v DNA, který ovlivňuje a zvyšuje hladinu tuku v buňkách, a tím tak zvyšuje riziko diabetu 2. typu (podobně jako u metabolického syndromu za to mohou tzv. “úsporné geny”). 

Typické rysy neandrtálské DNA

Ani v případě, že splňujete nějaký z následujících bodů, nelze s jistotou říct, že v sobě opravdu máte DNA neandrtálců (to zjistí pouze laboratorní vyšetření krve, které je poměrně finančně náročné). K tomu všemu totiž musíme nahlížet i na mnohé jiné faktory, jako je životní styl nebo sociální prostředí, ale na základě vzorků s archaickou DNA lze vysledovat určité opakující se rysy.

Zajímavost: Neandertálci měli stejně rozmanité odstíny pleti a vlasů jako současní lidé.

Mezi typické znaky patří:

  • světlejší barva pleti, která po vystavení slunečnímu záření ihned ztmavne (zjednodušeně řečeno se to týká těch lidí, kteří se velmi dobře opalují),
  • silné vlasy i kůže, které byly vhodnější k přežití v chladné Eurasii,
  • snížená schopnost bojovat s infekcí a některými chorobami,
  • zvýšený výskyt alergií,
  • teplota těla, která má tendenci být vyšší,
  • jenom u tohoto genomu je možnost výskytu hnědých vlasů a modrých očí,
  • tyto geny jsou spojené s vyšším rizikem depresí a úzkostí,
  • problémem může být i špatná srážlivost krve, nebo podvýživa bílkovinami,
  • tito lidé jsou spíše noční tvorové a holdují spánku během dne.

Zdroje: medlineplus.gov, humanorigins.si.edu, studyfinds.org, theatlantic.com

1224

Diskuze k článku