
Idol všech srdcí Julia Roberts si zahrála diabetičku Shelby. Uhodnete, ve kterém filmu?
Diagnóza cukrovky je citlivé téma a jako takové je vděčným námětem filmařů. Režisérem americko-francouzského filmu Tři dny ke svobodě je Paul Haggis a v hlavních rolích vystupují populární herecké hvězdy Russell Crowe a Elizabeth Banks. Crowe byl také hlavním hostem letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Tři dny ke svobodě je vzrušující thriller plný napětí, který dokáže diváka okouzlit a překvapit, i když občas překračuje hranice uvěřitelnosti. Svou důležitou roli v něm sehrála právě zdánlivě se zhoršující cukrovka hlavní hrdinky.
Pokud milujete dobré příběhy, je tento skvěle hodnocený celovečerní film dobrou volbou. ČSFD jej označila skvělými 81 % úspěšnosti a leží na 808. příčce žebříčku popularity. Večer strávený s tímto filmem rozhodně nebude promarněný.
Příběh se točí kolem Johna Brennana (R. Crowe), vysokoškolského profesora, jehož život se radikálně změní, když je jeho milovaná žena Lara (E. Banks) obviněna a odsouzena za vraždu. Přestože se důkazy hromadí proti ní, ona trvá na své nevině – a John je stále zoufalejší v úsilí prokázat její bezúhonnost. Jak dny plynou a legální možnosti zproštění viny se ztenčují, John vymýšlí odvážný plán, jak svou ženu vysvobodit z vězení.
Mletá paprika by v kuchyni diabetika rozhodně neměla chybět. Při vaření ji používejte dle libosti. Nezapomínejte ale na známý trik našich ...
Síla filmu spočívá především v jeho emocionálním jádru. Vztah mezi Johnem a Larou a míra, do jaké je John ochoten jít kvůli ženě, kterou miluje, je vyobrazena velmi přesvědčivě. Crowe podává chvályhodný výkon, ve kterém se vinou osudu mění z tichého a nevýrazného učitele v muže činu. Elizabeth Banks má sice kvůli uvěznění své postavy na plátně jen omezený čas, přesto ale dokáže dodat postavě Lary hloubku a nádech nevinnosti, díky kterému s ní diváci musí sympatizovat.
Cukrovka hlavní hrdinky sehrála důležitou úlohu zejména ve scéně, kdy se John snaží pomoci Laře uprchnout z vězení. Díky zfalšovaným hodnotám totiž musela být Lara převezena do nemocnice, což poskytlo jejímu muži nezbytnou skulinu k pokusu o osvobození. Na to, jak operace dopadla, se raději podívejte přímo ve filmu.
Trauma neřeší jen lékařský obor traumatologie, týká se stále častěji i psychických „nehod“, ke kterým dochází po vystavení se silnému stresu, ať ...
Tomuto filmu lze vytknout jen máloco. Snad jen to, že některé dějové zvraty se zdají příliš pohodlné a některá rozhodnutí postav nejsou vždy úplně logická. Tyto nedostatky však zdaleka nepřevažují nad poutavým vyprávěním a emocionálním nádechem, který příběh táhne vpřed.
Paul Haggis, známý filmy s komplikovanými dějovými linkami a hlubokými emocionálními vazbami, dokáže udržet napětí po celou dobu filmu. Ten tak nezbývá než zhlédnout doslova jedním dechem.
Ozvěny filmu byly v diváckém prostředí různorodé. Zatímco někteří diváci oceňovali intenzitu a herecké výkony hlavních postav, jiní měli výhrady k některým dějovým zvratům a považovali je za příliš vykonstruované.
Na sociálních sítích a filmových platformách jako Rotten Tomatoes nebo IMDb byl film hodnocen smíšeně. Mnoho recenzentů zdůrazňovalo, že film je skvělou zábavou pro milovníky thrillerů, avšak někteří kritizovali dějovou nekonzistenci a chybějící hloubku některých vedlejších postav.
Co se týče odborných komisí a filmových festivalů, film nezískal žádné významné ceny v hlavních kategoriích. Byl ale mnohokrát vyznamenán za editaci, zvuk a herecké výkony. Paul Haggis, již dříve oceněný za své výjimečné filmy, právem dostal uznání za režii. Nezbývá tedy, než nechat zhodnocení kvality filmu na každém divákovi zvlášť.
Zdroje: csfd, rottentomatoes, imdb
887