Cukrovka ve filmu: Zfalšované diabetické hodnoty pomohly hlavní hrdince k útěku na svobodu

Cukrovka ve filmu: Zfalšované diabetické hodnoty pomohly hlavní hrdince k útěku na svobodu
Křehká Lara rozhodně nevypadá jako vražedkyně, přesto však všechny důkazy směřují proti ní Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Diagnóza cukrovky je citlivé téma a jako takové je vděčným námětem filmařů. Režisérem americko-francouzského filmu Tři dny ke svobodě je Paul Haggis a v hlavních rolích vystupují populární herecké hvězdy Russell Crowe a Elizabeth Banks. Crowe byl také hlavním hostem letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Tři dny ke svobodě je vzrušující thriller plný napětí, který dokáže diváka okouzlit a překvapit, i když občas překračuje hranice uvěřitelnosti. Svou důležitou roli v něm sehrála právě zdánlivě se zhoršující cukrovka hlavní hrdinky.

Pokud milujete dobré příběhy, je tento skvěle hodnocený celovečerní film dobrou volbou. ČSFD jej označila skvělými 81 % úspěšnosti a leží na 808. příčce žebříčku popularity. Večer strávený s tímto filmem rozhodně nebude promarněný.

Tři dny ke svobodě je poutavý příběh o lásce, zoufalství a odhodlání

Příběh se točí kolem Johna Brennana (R. Crowe), vysokoškolského profesora, jehož život se radikálně změní, když je jeho milovaná žena Lara (E. Banks) obviněna a odsouzena za vraždu. Přestože se důkazy hromadí proti ní, ona trvá na své nevině – a John je stále zoufalejší v úsilí prokázat její bezúhonnost. Jak dny plynou a legální možnosti zproštění viny se ztenčují, John vymýšlí odvážný plán, jak svou ženu vysvobodit z vězení.

Mletá paprika v kuchyni diabetika: Volte raději maďarskou, která podpoří vaši imunitu

Mletá paprika by v kuchyni diabetika rozhodně neměla chybět. Při vaření ji používejte dle libosti. Nezapomínejte ale na známý trik našich ...

Emocemi nabitý celovečerní film

Síla filmu spočívá především v jeho emocionálním jádru. Vztah mezi Johnem a Larou a míra, do jaké je John ochoten jít kvůli ženě, kterou miluje, je vyobrazena velmi přesvědčivě. Crowe podává chvályhodný výkon, ve kterém se vinou osudu mění z tichého a nevýrazného učitele v muže činu. Elizabeth Banks má sice kvůli uvěznění své postavy na plátně jen omezený čas, přesto ale dokáže dodat postavě Lary hloubku a nádech nevinnosti, díky kterému s ní diváci musí sympatizovat.

Cukrovka pomohla hlavní hrdince na cestě ke svobodě

Cukrovka hlavní hrdinky sehrála důležitou úlohu zejména ve scéně, kdy se John snaží pomoci Laře uprchnout z vězení. Díky zfalšovaným hodnotám totiž musela být Lara převezena do nemocnice, což poskytlo jejímu muži nezbytnou skulinu k pokusu o osvobození. Na to, jak operace dopadla, se raději podívejte přímo ve filmu.

Trauma přichází do života nečekaně a může vás zcela ochromit. Připravte se na něj s pomocí Gabora Matého

Trauma neřeší jen lékařský obor traumatologie, týká se stále častěji i psychických „nehod“, ke kterým dochází po vystavení se silnému stresu, ať ...

Filmové nedostatky

Tomuto filmu lze vytknout jen máloco. Snad jen to, že některé dějové zvraty se zdají příliš pohodlné a některá rozhodnutí postav nejsou vždy úplně logická. Tyto nedostatky však zdaleka nepřevažují nad poutavým vyprávěním a emocionálním nádechem, který příběh táhne vpřed.
Paul Haggis, známý filmy s komplikovanými dějovými linkami a hlubokými emocionálními vazbami, dokáže udržet napětí po celou dobu filmu. Ten tak nezbývá než zhlédnout doslova jedním dechem.

Film získal rozporuplná hodnocení

Ozvěny filmu byly v diváckém prostředí různorodé. Zatímco někteří diváci oceňovali intenzitu a herecké výkony hlavních postav, jiní měli výhrady k některým dějovým zvratům a považovali je za příliš vykonstruované.

Na sociálních sítích a filmových platformách jako Rotten Tomatoes nebo IMDb byl film hodnocen smíšeně. Mnoho recenzentů zdůrazňovalo, že film je skvělou zábavou pro milovníky thrillerů, avšak někteří kritizovali dějovou nekonzistenci a chybějící hloubku některých vedlejších postav.

Co se týče odborných komisí a filmových festivalů, film nezískal žádné významné ceny v hlavních kategoriích. Byl ale mnohokrát vyznamenán za editaci, zvuk a herecké výkony. Paul Haggis, již dříve oceněný za své výjimečné filmy, právem dostal uznání za režii. Nezbývá tedy, než nechat zhodnocení kvality filmu na každém divákovi zvlášť.

Zdroje: csfd, rottentomatoes, imdb

1041

Diskuze k článku